We zouden toch afvallen van dat niet drinken? Nu is het zaak dat we straks de victorie niet vieren met drank Is de lockdown in de droge januarimaand nou in ons voordeel of juist niet, vragen we ons af. Dat de kroegen dicht zijn helpt natuurlijk, maar we kunnen de corona- sleur ook niet meer doorbreken met drank. Ook onwelkome gevoelens laten zich niet langer verdoven. Onzekerheid, verveling, verlegenheid: in het koude licht van de nuchter heid tekent zich van alles af. Maar er is ook meer ruimte voor positieve dingen, zoals bezinning en concentratie. Na een paar weken stoppen leer ik mezelf kennen van een nieuwe, meer ingetogen kant. Ik ben stiller, keer in mezelf, heb weinig zin in sociale dingen. Omdat ik dan 'toch niet mag drinken', maar ook omdat ik het wel fijn vind in mijn kalme cocon. Toch houd ik niet alles af, en op een dag is daar dan de vuurdoop: een etentje bij vrienden waar de wijn steevast rijkelijk vloeit. Het hol van de leeuw. Een avond lang word ik omringd door glazen, sla ik de ene cava (mijn lievelings) na de andere af en ben ik me bewust van de situatie: Ik. Mag. Niet. Drinken. Althans, ik mag wel, maar ik doe het niet. Het is de appgroep die de doorslag geeft - als een heilig pact waaraan ik niet wil tornen. Bovendien: ik wil niet die loser zijn die als eerste, of als enige, de fout ingaat. Er volgen meer dipjes waar de groep me doorheen trekt. Als de Jin Xuan Oolong-thee me de neus uitkomt, bijvoorbeeld, of als de zin van het hele experiment me even ontgaat. Waarom deden we dit ook alweer? app ik dan. We hebben nu toch wel bewezen dat we het kunnen? Op die momenten volgt een bombardement aan bemoedigende woorden, al dan niet bruikbare suggesties (Blowen!), gedichten van beroepsalcoholicus Charles Bukowski en ironische foto's van Inspirerende Natuurwandelingen. De anderen hebben ook veel baat bij het droogstaan in groepsverband. Zonder jullie was ik gisteravond waarschijnlijk bezweken, bekent iemand. Is er eigenlijk een straf voor over treders? Het antwoord laat niet lang op zich wachten: Levercirrose? De appgroep blijkt een vruchtbare mix van support en klassieke groepsdruk. Hij helpt ons niet alleen om de fles dicht te laten, maar ook om samen ons alcoholgebruik te analyseren. We delen op welke momenten we het moei lijk hebben, hoe we kampen met moodswings en saaiheid, hoe we triggers weerstaan en hoe tevreden we daarover zijn. Ik ben blij met deze vorm van groepsgewijze zelf reflectie. Hoe meer zicht ik krijg op mijn eigen patroon, hoe meer aanknopingspunten er iets aan te veranderen. Naarmate de maand vordert, merk ik dat dat ook echt gebeurt. Zo heb ik een nieuwe gewoonte ontwikkeld: een groot glas bruiswater met een schijfle citroen als ik eind van de dag thuiskom. En verdomd, het sleutel-voordeur moment verliest zijn alcoholische lading. Ook mijn vrien den ervaren steeds meer voordelen en maken melding van helderheid, fitheid, tijdwinst en het verlies van toch nog wat kilo's. En met de eindstreep van de challenge in zicht zijn we behoorlijk trots. Nu is het zaak dat we straks de victorie niet vieren met drank, merkt iemand op. Toch is dat natuurlijk precies wat we doen als Dry January voorbij is. Iedereen post een foto van het eerste glas dat hij of zij zich heeft ingeschonken. We proosten op onze nuchterheid, dat we het allemaal hebben volgehouden, feliciteren elkaar met onze herstelde levers en delen de hoop dat er iets van onze inzichten zal beklijven. Zo'n droge maand, appen we nu, is helemaal zo gek nog niet. Wat denken jullie? oppert een van ons in de overwinningsroes. Zullen we 'm na deze avond nog een maandje extra doortrekken? Voor het eerst valt er in de vriendengroep een oorver dovende stilte. MEZZA 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 113