Ik ben elke avond blij als ik mag slapen Waarom deden we dit ook alweer? We hebben nu toch wel bewezen dat we het kunnen? kwijtraken, fitter worden, beter slapen, maar vooral: de vastgeroeste gewoonte doorbreken, bewust kiezen of je dat drankje wel of niet neemt in plaats van het gedachteloos weg- klokken. Niemand waagt het de term in de mond te nemen, maar 'mindful drinken' is eigenlijk ons doel. De eerste dagen zijn makkelijk. Het geeft zelfs een kick dit te doen: kijk mij goed bezig zijn! Wel wordt meteen duidelijk hoeveel dagelijkse triggers er zijn om aan alcohol te denken. Er is het genoemde sleutel-in-voor deur-moment, en het koken dan wel eten met een glaasje. Er is het drankschap in de super markt, de slijter waar ik langsloop, de winterse wandeling die normaliter wordt afgetopt met een warme chocomel met rum. Er zijn de socialmediaposts van mensen die lachend hun bierfles heffen, kleurige cocktails drinken of peinzend naar de einder turen vanachter een goed glas wijn. Er is het opendoen van de koelkast en het berichtje van een vriendin die met mij borrelen wil. Allemaal momenten waarop ik me eerst opgetogen voel, om meteen daarna te denken: o nee. Het is geen diepe teleurstelling, en het duurt kort, maar het houdt me wel bezig. Als ik dat deel in onze appgroep, krijg ik bijval. Ik heb steeds van die en-dan-nu-een-Bavaria- momentjes, om dan te beseffen dat dat dus even niet doorgaat, zegt iemand. Dat er door het droogstaan een 'beloning' wegvalt, is dus even slikken. Ik ben bang dat ik de ene verslaving door de andere ga vervangen, bekent een ander. Hij heeft net drie oliebollen weggewerkt en stuurt ons een schuldbewuste selfie van zijn witbesuikerde snoet. Al gauw blijkt het 'snaaien' inderdaad een probleem. Zoutjes, chocola, koekjes, noten, Fransje kaasjes: het helpt allemaal tegen de onrust en het verlangen naar 'iets'. We zoeken samen naar gezonde alternatieven, maar bleek selderij met humusdip is nu eenmaal niet hetzelfde als een krakende zak chips. Zelf staar ik zuchtend naar het bosje wortels waarmee ik op de bank mijn onvrede weg- knaag. Maar weer vroeg naar bed, besluit ik. Ik ben elke avond blij als ik mag slapen, appt ook een van mijn zelf hulpvrienden. Een ander klaagt: We zouden toch afvallen van dat niet drinken? Je zou denken dat het wel opschiet als je niet meer elke dag een heel bruinbrood aan calorieën naar binnen giet, maar ik kom alleen maar aan. Ook ik kijk gefrustreerd in mijn Try Dry-app. Al zoveel glazen niét gedronken, al zoveel calorieën bespaard, en nog geen gram eraf op de weegschaal. Behalve (mislukte) alternatieven voor snacks, geven we elkaar tips voor alcoholvrije drankjes. Want als je geen bier of wijn mag, wat moet je dan in vredesnaam drinken? We posten foto's van zelfgemaakte kefirlimonade, bruiswater met een shot gember, exclusieve Taiwanese thee en uiterst ontoereikende nepwijn. Ook discussiëren we uitgebreid over wat het beste 0.0-bier is, en of je dat eigenlijk wel moet drinken als je officieel droogstaat. Volgens de nieuwsbrief van IkPas is het geen goed idee. 'Daarmee maak je het jezelf misschien wel moeilijker dan nodig,' lees ik. 'De smaak, het gevoel van het flesje in je hand; ze blijven je herinneren aan een echt biertje en kunnen de zin in alcohol daarmee versterken. Kies dus liever voor een drankje dat geen enkele associatie met alcohol oproept, zeker als je echt je patroon wil doorbreken.' Pfff, ik mag ook niks. Om de moed erin te houden gooi ik nog een bericht van IkPas in de groep: 'Nu er geen giftige stoffen afgebroken hoeven te worden, kunnen je organen zich concentreren op datgene waar ze voor gemaakt zijn: je lichaam gezond en schoonhouden. Namens je organen: dankjewel!' De peptalk oogst vooral eyeroll-emoticons. Maar schone organen of niet, wat ik in elk geval ervaar is dat ik steeds beter uitrust. Als ik 's avonds voel dat ik moe ben, verdrijf ik dat niet met wijn, maar ga ik gewoon naar bed. En nu mijn natuurlijke slaapritme niet meer door alcohol wordt verstoord, slaap ik als een blok. 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 112