EEN APPGROEP MET VRIENDEN DIE OOK GRAAG EEN BORREL LUSTEN. Dat trok journalist PAM VAN DER VEEN door Dry January heen. 'ik mis het totaal niet,' appt iemand al op dag één. 'Alles is lichter, mijn huid straalt en mijn leven voelt meteen rijker!' Het is sarcastisch bedoeld. Na een week hard werken beklim ik de trap naar mijn voordeur. Als ik mijn sleutels uit mijn zak haal, doemt voor mijn geestes oog het gebruikelijke vrijdagmiddagbeeld op. Hetzelfde beeld verschijnt trouwens ook op donderdag en woensdag, en oké, eigenlijk elke dag rond deze tijd. En dan hoeft het niet eens een werkdag te zijn. Het is het beeld van een koud glas witte wijn, dat fonkelend wacht om te worden gedronken. Door mij om precies te zijn. Het wordt geschonken uit een mooie bedauwde fles die nu nog in de koeling staat. Als het glas leeg is, zal ik het nogmaals vullen, en bij het eten waarschijnlijk nog eens. De wijn brengt me instantontspanning, zet alles in een gezellige gloed en maakt dat ik nog meer van het avondeten geniet. Niks mis mee, lijkt me. Als ik het maar bij die drie glazen houd. Als ik ze maar niet elke dag neem. En als ik daarnaast op dinertjes of feestjes maar niet te veel alcohol drink. Jammer genoeg mislukt het nogal vaak om aan die zelf gestelde voorwaarden te voldoen. Niet dat ik overdag al trillend een fles opentrek, stomdronken word, mijn gezin verwaarloos en de goot zie lonken - ik functioneer doorgaans prima. Maar alcohol is niet iets dat ik makkelijk uit mijn leven kan wegdenken. Ik hou van de smaak en de roes die het geeft, de openingen die het creëert in gesprekken, het lachen, het uitbundige, het losse. Wat dat betreft is drank een topdrug. Wat me dwarszit, is dat diezelfde drug zo verweven zit in mijn patroon. Dat het zo 'gewoon' is om te drinken, dat het er zo 'bij hoort'. Vaak vraag ik me niet eens af of ik er wel echt zin in heb. Het is een automatisme geworden. Dat een groot deel van mijn vrienden kring ook wel van een borrel houdt, maakt het er niet eenvoudiger op. Op onze samen komsten is aan bier en wijn nooit gebrek. Sfeerverhogend op het moment, dat zeker - maar niet op de volgende dag. En dat begint bij iedereen een beetje te knagen, merken we. Wordt het niet eens tijd ons drankgebruik onder de loep te nemen? Te kijken of het niet een beetje minder kan? Te ervaren wat er gebeurt als we een tijdje niét drinken? Dry January lijkt ons daarvoor een goede ingang. En dan niet ieder voor zich, maar samen, in een appgroep. Bij wijze van experi ment, maar ook als serieuze poging om wat meer bewustzijn te creëren. Door dat in een groep te doen, kunnen we onze ervaringen delen en elkaar door de lastige momenten slepen met steunende woorden en relative rende grappen. En misschien is er aan het eind van de rit dan wel iets veranderd. Geheelonthouders zullen we waarschijnlijk niet worden, maar op de New Sobriety-trend meeliften, dat lijkt ons wel wat. In de VS is die Nieuwe Nuchterheid al een ding: niet radicaal stoppen, maar flink minderen, met behulp van 'lotgenoten' die ook zoekende zijn naar de balans. Er melden zich twaalf mensen aan bij onze 'zelfeulp-appgroep'. We zien ertegenop én hebben er zin in. Zelf schrijf ik me ook nog in voor de nieuwsbrief van IkPas ('Zet je alcohol gebruik op pauze') en download de app Try Dry, die aangeeft hoeveel glazen en calorieën ik dagelijks niet tot me neem. Vooral bevredigend zijn de vinkjes die ik elke droge dag in de Try Dry-kalender mag zetten. Ik mis het totaal niet, appt iemand al op dag één. Alles is lichter, mijn huid straalt en mijn leven voelt meteen rijker! Het is sarcas tisch bedoeld, maar dat neemt niet weg dat we stiekem best hoge verwachtingen hebben van ons experiment. Meer focus, gewicht MEZZA 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 111