Vijf jaar na de dood van haar man schreef FEMKE VAN DER LAAN (43) het autobiografische Aan de randen van de dag - over zeventien jaar samenzijn met een man die kei-en-keihard werkte, tot het écht niet meer ging. 'Eberhard maakte geen tijd voor mij, maar ook niet voor zichzelf.' SHs - Achteraf vroeg ze zich af waarom ze het niet eerder had gezien. Dat haar man zo ziek was. Dat asgrauwe gezicht, die snerpende pijn. Maar toen de arts een MRI vol grijze vlekken liet zien, die druilerige ochtend in januari 2017, wist Femke van der Laan onmiddellijk dat het vonnis voltrokken was, zijn lot bepaald. Ze schrijft over het moment in haar autobiografische roman, Aan de randen van de dag: Eberhard van der Laan had uitgezaaide longkanker, de ziekte werd pas opgemerkt toen hij als gevolg daarvan een sleutelbeen had gebroken. Acht maan den later overleed de populaire burgemeester van Amsterdam op 62-jarige leeftijd. Zijn lijdensweg greep menigeen bij de keel. Aan de hand van 27 straten, locaties die in hun leven een rol speelden, vertelt Femke van der Laan het verhaal van hun zeventien jaar samen. Daar doorheen schemert het publieke bestaan van haar echtgenoot, zoals zijn kortstondige ministerschap, zijn benoeming tot burgemeester, zijn laatste toe spraak tijdens de Dodenherdenking op de Dam, het moment waarop honderden stadgenoten haar man toezingen voor de ambtswoning, twee dagen voor zijn dood. Zij achter de voordeur, wachtend tot het moment waarop ze haast onhoorbaar namens hem 'dank je wel' zou stamelen. 'Ik had eerst het plan om voor het boek een meer journalistieke aanpak te kiezen, mensen te inter viewen,' vertelt ze. 'Daar had ik een fors begin mee gemaakt, maar dat was niet mijn verhaal. Mijn boek gaat over ons, over wat wij waren, hoe het was. Dit is het verhaal dat ik wil laten zien.' Aan de randen van de dag gaat over ziekte, verdriet en pijn, maar vooral over liefde. Femke van der Laan leerde haar toekomstige echtgenoot kennen toen zij als secretaresse kwam werken bij zijn advocaten kantoor. Zij piepjong, nog niet wetend wat te doen met haar leven, hij 23 jaar ouder, al een half leven achter de rug, met een partner en kinderen. Het kon niet en het mocht niet en het was niet de bedoeling, MEZZA 27 'Iedereen die het heeft meegemaakt, weet dat het kan: rouwen en weer van een ander houden' Ik wilde zeggen dat hij dood zou gaan, je gaat dood, en misschien nog hoe absurd dat was, nou ja, zeg, maar ik zei het niet. Ik legde mijn hand op zijn knie. 'Gaat het?' vroeg ik uiteindelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 107