Ik leer dat wij allemaal, op onze eigen manier, een beetje de weg kwijt zijn ben. Omdat we allemaal hetzelfde doel hebben maar met een andere reden, hebben we elkaar genoeg te vertellen. Door naar andermans verhalen te luisteren, soms verdrietig, vaak grappig of troostend, leer ik dat wandelen naar San tiago veel meer is dan de ene voet voor de andere zetten, en dat we allemaal, op onze eigen manier, een beetje de weg kwijt zijn. Terwijl ik mijn kilometers maak door een langzaam veran derend landschap, leer ik niet alleen iets over pelgrimeren, maar ook veel over mezelf. Ik ontdek dat ik van stilte houd en niet van een volle agenda zonder ruimte om te ademen. Dat ik graag onder de mensen ben zo nu en dan, maar dat ik leegte nodig heb om op te laden. Ik leer dat huilen niet voor watjes is en dat angst voelen geen keuze is, maar een keerzijde van mijn rijke fantasie. Omarmen hoef ik het niet, accepteren dat het bij me hoort en ermee om leren gaan wel. Ik begin te begrijpen waarom ik op die zomerdag in 2017 de bocht uit vloog. Ik zie het verliezen van mijn jeugd liefde niet meer als iets verdrietigs, maar als iets dat onvermijdelijk was. Hij en ik pasten allang niet meer bij elkaar, ook al wilde ik dat toen niet toegeven. Waar mijn leven eerst gestroomlijnd en compleet uitgestippeld was, voelt het nu alsof alles open ligt. En hoewel ik het eerst doodeng vond om los te laten, om niet meer in de mal te passen, om niet meer hetzelfde te zijn als de rest, merk ik nu hoe fijn het is mijn eigen weg te gaan, hoe hobbelig die soms ook is. Van mijn medepelgrims leer ik ook dat het prima is niet overal een antwoord op te hebben. Want eigenlijk weet niemand wat-ie doet, we zijn alleen te trots om het toe te geven. ERGENS TEGEN HET EINDE VAN DE TOCHT, als Santiago steeds dichterbij komt en wandelen een gewoonte is geworden, besef ik dat het me niet uitmaakt of ik het haal of niet. Hoewel ik mijn oude ik allang achter me heb gelaten, ergens in die Pyreneeën of misschien daarvoor al, realiseer ik me ook dat ik die nieuwe versie van mezelf niet zomaar tegen zal komen tijdens een wandeltocht richting een kathedraal. Daar heb ik waarschijnlijk mijn hele leven voor nodig, als het niet meer Is. In dat opzicht Is het einde van de tocht (jsjj' slechts het begin, en zal Ik altijd onderweg zijn. Gelukkig maar, want zonder haarspeld bochten, nieuwe paden en onverwachte landschappen zou het leven maar saai zijn. Onderweg van Bente van de Wouw verschijnt op 8 februari bij Het Spectrum 20,99 MEZZA 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 103