Een pelgrimstocht naar Santiago de Compostela, journalist BENTE VAN DE WOUW (27) moest er nooit aan denken. Tot ze vastliep. Want: een weggelopen jeugdliefde, een burn-out, een paniek- en angststoornis. Ze vertrekt alsnog naar Spanje. 'Ik moet leren slapen in een zool vol snurkers. Het stormt op mijn allereerste dag richting Santiago de Compostela. Met mijn hele leven in een rugzak van zes kilo loop ik door de Pyreneeën, meteen het zwaarste stuk van de 800 kilometer lange pelgrimstocht door het noorden van Spanje. Het uitzicht zou fenomenaal moeten zijn, maar het enige wat ik zie zijn de mist, de gebogen ruggen van andere ploeterende pelgrims en de regen druppels op mijn beslagen brillenglazen. Ik weet niet hoe ik me hoor te voelen terwijl ik stap na stap zet, heuvel op heuvel af. Misschien zou ik blij moeten zijn, omdat ik hier na maanden fantaseren eindelijk ook echt loop. Misschien zou ik verdriet moeten hebben, om de oude versie van mezelf die ik hier op de modderige paden achter me hoop te laten. Waarschijnlijk zou ik hoop moeten voelen, of bang moeten zijn. De waarheid is dat het niet alleen stormt in de bergen op die allereerste dag, maar ook in mij. Ik voel alles en niets tegelijk, en terwijl ik me op trillende benen een weg baan door een onbekend landschap, denk ik alleen maar: wat doe ik hier? Zo'n pelgrimstocht is niks voor mij. Dat dacht ik jaren geleden toen ik er voor het eerst over hoorde. Ik was niet geïnteresseerd in wandelen, had geen behoefte aan bezinning, pijnlijke benen en blaren. Ik was mezelf niet kwijtgeraakt, en dus had het ook geen zin om mezelf te zoeken op een pad bewegwijzerd door gele pijlen en de St. Jacobsschelp. Zelfs als ik al de wens had, was de tijd er niet. Ik was altijd druk. En als ik niet bezig was, dan deed ik iets goed mis, dat geloofde ik. Het begon toen ik als havo-kind op het vwo terechtkwam, en na school tot laat in de nacht studeerde omdat ik het zo graag wilde kunnen. Toen dat gelukt was, verhuisde ik voor een studie journalistiek naar het drukke centrum van Amsterdam. Ik deed allerlei extra klussen - een boekenblog bijhouden, columns en artikelen schrijven, mezelf van pers-event naar pers- event slepen - om mezelf op de kaart te zetten, herkanste tentamens zodat ik cum laude zou slagen en als ik niet bezig was met werk, had ik samen met mijn jeugdliefde een druk, sociaal leven. We reisden in onze vakanties de wereld rond en als we thuis waren, vulden we de lege plekken in onze agenda's op met iets. Wat dat dan was, maakte eigenlijk niet uit. Snowboarden, terwijl ik dat helemaal niet kon. Voor de derde keer die week uit eten terwijl we een gevulde koelkast met prima ingrediënten negeerden, in het weekend naar de markt en dan naar de film en misschien daarna nog even naar een feestje. Ook al haatte ik feestjes, en de markt. En de drukke bioscoopzalen eigenlijk ook. lip WAT IK NIET DOORHAD, was dat ik een leven leidde met een houdbaarheidsdatum. Ik werd geboren als een gevoelig kind met zo'n grote belevingswereld dat het daadwerkelijke leven me al snel te veel werd. Ik raakte geïrriteerd van een kriebelende trui, moest huilen als ik een vlinder met maar één vleugel zag, ik voelde paniek bij een hard en onverwacht geluid. Ik was niet alleen een dromer, maar droeg ongewild ook allerlei angsten met me mee. Ik was een rustig meisje dat stilte en leegte nodig had om al die emoties en prikkels te verwerken. Maar tijdens het opgroeien ontdekte ik al snel dat er in deze snelle wereld, waarin gevoelig zijn als een zwakte wordt beschouwd en de schreeuwers er met de winst vandoor gaan, geen ruimte was voor zachtheid. En dus deed ik alles zoals ik dacht dat het hoorde. Werkte ik hard op school, hield ik er een druk sociaal leven op na, reisde ik de wereld rond, deed ik er alles aan om in de mal te passen die zei: jij bent zoals de rest. Net als iedereen. Totaal verrast en vooral ook boos was ik dus, toen ik merkte dat het niet meer ging zoals het moest. Ergens op een zomerdag in 2017 had ik een onzichtbare limiet bereikt, en toen er een burn-out, paniek- en angststoornis MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 101