\"1 m Nieuwe leider van IS gedood in Noord-Syrië I k\ m 9 Groen vinkje vervalt volgende week Naar verluidt kwamen ook familie leden van de IS-leider om het leven bij de explosie. Bij de operatie zijn geen Amerikanen gesneuveld. Met de dood van de wereldwijde leider van IS is een 'grote terroristische dreiging verwijderd', aldus Biden. Hij waarschuwde ook andere terro risten: „Wij zullen je vinden." Al-Hashimi al-Qurayshi was de opvolger van terroristenleider Abu Bakr al-Baghdadi. Die vond in 2019 op een vergelijkbare manier de dood toen Amerikaanse troepen zijn schuilplaats bestormden in Sy rië. IS had in dat land en buurland Irak een kalifaat (islamitisch rijk) uitgeroepen, maar dat hield slechts enkele jaren stand. Amerikaanse media hebben op basis van ge tuigen gerecon strueerd wat is voorgevallen in het noordwes ten van Syrië. Amerikaanse speciale eenhe den arriveerden met helikopters een huis in de en omsingelden buurt van de grens met Turkije. Be woners zouden via luidsprekers zijn opgeroepen zich over te geven, schrijft The New York Times. Daarop ontstonden hevige ge vechten. Het huis liep daarbij zware schade op. Een van de helikopters zou tijdens de operatie technische problemen hebben gekregen. Het toestel moest aan de grond worden gezet en werd later verwoest. Dat meldde het ministerie van Volksgezondheid gisteren. Eerder werd nog uitgegaan van 4 februari, maar dat wordt 8 februari. Het gaat om ruim een half mil joen mensen die wel twee vaccina ties hebben gehaald, maar geen booster. Zij raken hun coronatoe gangsbewijs (ctb) kwijt. Zij kun nen zich wel laten testen als zij toch toegang willen tot locaties waar een ctb wordt gevraagd. Mensen van wie het groene vinkje verloopt, krijgen hierover informatie in de CoronaCheck-app. INTERVIEW MINISTER WIERSMA WIL LUCHTKWALITEIT IN KLASSEN VERBETEREN Scholen krijgen van het kabinet praktische hulp om de ventilatie in orde te brengen en te houden. Minister van Onderwijs Dennis Wiersma wil het dossier van een betere luchtkwaliteit op scholen vlot trekken. ,,De komende weken moet het al beter worden." lk klaslokaal krijgt een CO2-meter (prijskaartje: 17 miljoen euro) om te con troleren of leerlingen en docenten genoeg gezonde lucht inademen, maakte minister Den nis Wiersma gistermiddag samen met de PO-Raad, VO-raad en de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) be kend. Ook komt er een hulplijn voor scholen, een spoeddienst van experts die helpen om de ventilatie in orde te maken. Lukt dat niet, dan krijgen ze zelfs financiële 'hulp op maat'. Wiersma: ,,Het vorige kabinet heeft al stappen gezet om de ventilatie te verbe teren. Maar juist op de plekken waar de situatie het moeilijkst is, is ook het meeste nodig. Als bijvoorbeeld corona huishoudt op een school, dan wordt de onveiligheid door slechte ventilatie in een klas het meest gevoeld. Het is aan ons om daar extra in te grijpen en dat doen we nu." ,,Wij moeten nu niet te veel met de eer gaan strijken, op heel veel plekken in Nederland zijn ondertussen praktische oplossingen gevonden, zoals het plaat sen van een CO2-meter. En soms bleek het vooral praktisch om de ramen goed open te zetten, maar regelmatig is er meer nodig. Fors meer. Dat moest eerst in kaart worden gebracht. Daar kun je dan vervolgens lokaal over blijven dis cussiëren, maar wij willen er nu met hands on-oplossingen een schepje bo venop doen." ,,Die heeft ook stappen gezet, maar er is gewoon nog meer nodig. En snel, want de huidige situatie op sommige scholen mag niet langer voortduren. Ik hoorde van een school waar de docent klaagde dat de CO2-meter op oranje stond en dat hij van de directeur te horen kreeg: 'Dat is nog geen rood'. Ik heb zelf ook een dochter die les krijgt in een oud ge bouw, dus reken maar dat het voor mij belangrijk is dat de luchtkwaliteit daar goed is. We moeten er alles aan doen, dat is voor mij een integriteitskwestie, om scholen uit de brand te helpen. Dus gaan we deze maatregelen nü nemen. En ongetwijfeld staat er morgen niet op elke school meteen iemand op de stoep, maar ik wil wel dat we ervoor gaan." Wethouder Eelco Eerenberg (D66) uit Utrecht trekt namens gemeentekoe pel VNG al een tijd aan betere ventila tie op scholen. Want Utrecht kent, net zoals veel andere gemeenten, schoolge bouwen die gewoon oud zijn. Eeren- berg weet: ,,Lokale onderhandelingen daarover zijn taai, en dan gaat het over geld. iedereen heeft de wil om goede investeringen te doen of zelfs te kiezen We kunnen die extra stap zetten c' voor nieuwbouw. Maar als je alles de komende dertig jaar wil vervangen, heb je 700 miljoen per jaar nodig. Dus 21 miljard euro. Dat is niet morgen gere geld, maar het is wel keihard nodig." Alleen met genoeg financiële midde len kan volgens de wethouder de stroperige discussies rondom betere onderwijshuisvesting vermeden wor den. ,,Daarom is het zo mooi wat er nu ligt: het plan is actiegericht voor de korte termijn, maar biedt ook een ope ning voor het broodnodige gesprek over de maatschappelijke opgave die we op lange termijn nog hebben te klaren." Die urgentie voelt minister Wiersma ook, zegt hij er gelijk achteraan. ,,Dit heeft topprioriteit voor mij. Toen ik een paar weken geleden op het mi nisterie binnenkwam en hoorde wat er speelde, dacht ik: 'Hier moeten we on middellijk mee aan de slag'. Iedereen was het erover eens dat we dit dossier nu echt moeten lostrekken. Ambtena ren hebben er ongelooflijk hard aan ge werkt. Maar nu kunnen we die extra stappen zetten en ik hoop dat kinderen en docenten in de klas dat gaan ervaren. Dat het beter wordt met die ventilatie. Dat moet de komende weken al gaan gebeuren. Voor de korte termijn is de veiligheid in de klas essentieel. Ik snap echt wel dat scholen zeggen dat er in de praktijk nog p veel meer speelt. We kun p nen alleen niet het eerste W - in elke klas een C02-me- ter, een expert over de vloer en een plan van aanpak - laten, omdat we alleen maar bezig zijn met het tweede - renovatie of ver vanging van het schoolgebouw - wat pas overvijfjaar effect heeft. Het moet tegelijk opgepakt worden." GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 De nieuwe leider van terreuror ganisatie Islamitische Staat (IS) is gisteren uitgeschakeld na een Amerikaanse operatie in het noorden van Syrië. Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi blies zichzelf op tijdens de aanval, aldus president Joe Biden. ANP Washington Abu Ibrahim al-Hashimi al- Qurayshi. De eerste groene vinkjes in de corona-app vervallen niet van daag, maar vanaf volgende week dinsdag. Minister Dennis Wiersma (rechts) wil dat de luchtkwaliteit op scholen snel verbetert. Daar zijn Henk Hagoort (links) en Freddy Weima (respectievelijk VO-raad en PO-Raad) blij mee. Onder: een leerkracht toont een CO2-meter. fotos frank jansen 'Mijn topprioriteit is een goede ventilatie' Edwin van der Aa Den Haag In oktober 2020 adviseerde een com missie al dat scholen snel behoefte hadden aan praktische maatregelen om de ventilatie te regelen, naar aan leiding van de coronacrisis. Waarom nu pas dit plan? Heeft uw voorganger Arie Slob te lang getreuzeld? - Dennis Wiersma, minister 5- CC. jC' Jf* r Dus, minister Wiersma, dit wordt hét onderwerp de komende jaren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9