II oqp m mm, i 1 f% i m 5 9mi BEIJING 2022- In een surrealistisch Peking worden vandaag de Winterspelen geopend. Atleten en andere bezoekers vallen onder een strikt regime, maar er is ook ruimte voor mooie momenten. Peking Kom hier, kom hier! Het tienkoppige welkomstcomité in ons hotel is altijd vriendelijk, maar nu staan ze hele maal te wiebelen van enthousiasme, als we 's avonds terugkomen van een lange werk dag. Ze willen graag iets laten zien. We wor den naar een fotomuur meegenomen, pro minent in de lobby. ,,Zoek de foto's waar je op staat en neem ze mee", zegt de aardigste man van het stel in keurig Engels. ,,Dit is waarom we steeds foto's van jullie aan het maken waren de afgelopen dagen. Een sou venir van het hotel." Het was inderdaad niet te missen dat de hotelmedewerkers ons vanaf het moment van inchecken vorige week soms achter volgden met hun telefoon. ,,Moet dat", vroe gen we nog geïrriteerd, nadat tig slimme ca mera's op het vliegveld van Peking ons ook al bij elke beweging hadden gevolgd. Alleen was dit dus geen spionage of controle, maar gewoon een leuke geste. Tja, het is niet moeilijk om achterdochtig te worden in olympisch China. In de weken voor vertrek moesten we niet alleen een hele papierwinkel opsturen en diverse QR-codes genereren, maar bleek ook dat je met het downloaden van de daarvoor ont wikkelde app direct Chinese spionagesoft ware op je telefoon had binnengehaald. Ei gen apparatuur bleef sowieso thuis, veel te gevaarlijk. En dan was er nog het 'Playbook', een honderd pagina's tellend document met een gezelligere naam dan inhoud. Hier staan alle coronaregels in, nog vele malen strenger dan in elk ander land. Het woord 'bubbel' zou in Peking een andere dimensie krijgen, zoveel was duidelijk. Deze krant is met drie verslaggevers, twee camerajournalisten en een fotograaf afge reisd. Met twee koffers: één met kleding, één met proviand en afleiding. Voor het ge val dat je onverhoopt in een coronahotel be landt. Eén van ons werd een dag na aan komst bestempeld als 'close contact', hij zat in het vliegtuig achter iemand die positief testte en moet nu een week in een nóg strenger regime. Secondelijm Onze ervaringen na vijf dagen in de olympi sche stad zijn overwegend positief, maar ook dubbel. We kunnen hier op zich prima ons werk doen. We gaan naar trainingen en spreken atleten - uiteraard op minimaal 2 meter afstand. Er gaan speciale hogesnel heidstreinen naar de bergen, bussen rijden op tijd, sociale media doen het gewoon en de duizenden vrijwilligers zijn vrolijk en welwillend. Onze fotograaf, die op de dag van vertrek allebei zijn schoenzolen ziet loslaten, wordt bij aankomst geholpen met secondelijm en met het bestellen van een nieuw paar. Maar er is ook een andere kant. De hoge hekken om het hotel zijn vrij con fronterend, maar wennen. Het dagelijkse testen, met een verpleger achter glas die de handen door twee gaten steekt om in je keel te roeren, het hoort er nu eenmaal bij. Dat Chinese 'maanmannetjes' elk moment van de dag alles desinfecteren, van verlaten par keerplaatsen tot het trottoir, is vrij idioot, maar dat moeten ze zelf weten. Volle bus Maar na een schaatstraining wordt de bus terug wel moeiteloos volgepropt met vijftig mensen. Dan vraag je je toch afwat nou het nut is van al die superstrenge regels. Wie het waagt zijn mondkapje één tel omlaag te schuiven voor een slok water, ook al ben je de enige in het hele stadion, krijgt meteen Dit is waarom we steeds foto's aan het maken waren de afgelopen dagen: een souvenir een reprimande. Vanaf het mediacentrum oversteken naar het ijshockeystadion, pre cies 240 meter, mag beslist niet lopend. Ter wijl dat toch veiliger zou moeten zijn dan in een volle bus. De brij aan regels frustreert soms. Vanmiddag worden de Winterspelen in Peking officieel geopend. De beelden uit het iconische Vogelnest zullen schitterend zijn, laat dat maar aan de Chinezen over. De schaatsbaan, het shorttrackstadion, de ski pistes, allemaal even mooi en futuristisch. Het meest gefotografeerde object in Peking is deze weken niet de Chinese Muur of het Plein van de Hemelse Vrede, maar een reus van een robot die in de bar van het perscen trum op bestelling cocktails bereidt. Corona hangt als een donkere wolk boven de Spelen. Maar wie de Russische roulette - want zo voelt het soms - overleeft, kan als nog een mooie tijd hebben in Peking. GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 De Amerikaanse ijshockeysters staan klaar voor hun eerste wed strijd tegen Finland. foto ap Het National Aquatics Center, waar curling wordt gespeeld. foto epa Peking is lief, streng, idioot en futuristisch Rik Spekenbrink Pim Bijl wordt aan de dagelijkse keel- swab onderworpen. foto pim ras - Hotelmanager Desinfectie van het ijs. FOTO PIM RAS Dragers van de olympi sche vlam zwaaien naar publiek in Forlong Snow Park tijdens de tweede dag van de vlam-estafette in Zhangjiakou. foto afp De kleurrijke Olympic Tower op het Olympische Park van Peking. foto pim ras Chinezen poseren voor de countdown clock die aftelt naar het het moment van opening van de Winterspelen. foto afp Irene Schouten tijdens de training met coach Jillert Anema. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5