u Wie een huurwoning wil, moet niet te kieskeurig zijn Wanneer André en Marie aan de beurt zijn, zijn ze dik in de negentig 7 Een tekort aan sociale huurwoningen maakt het steeds moeilijker een geschikt huis te vinden. Wanneer André (87) en Marie (85) de Lijser uit Zuidzande eindelijk aan de beurt zijn voor een bejaardenwoning in Axel, zijn ze dik in de negentig. ,,Laat dan maar." Kabinet Rutte IV wil het makkelijker ma ken een sociale huur woning te kopen van woningcorporaties. Iedereen moet de kans krijgen ver mogen op te bouwen, vindt het kabinet, maar experts vrezen de gevolgen. Want er zijn al te weinig sociale huurhuizen. Ook in Zeeuws-Vlaanderen. André en Marie de Lijser uit Zuidzande kunnen er over meepraten. Dol graag willen ze een huisje in Axel, zodat ze dichterbij hun zoon kun nen wonen. Zo ver zal het niet ko men. De West-Zeeuws-Vlamin gen stonden al twee jaar op de wachtlijst, toen ze van woningcor poratie Woongoed te horen kre gen dat ze nóg minstens vijfjaar zouden moeten wachten. ,,Dan zijn we dik in de negentig, dan wil ik niet meer verhuizen", vertelt Marie (85). ,,Laat dan maar, dat heeft geen zin." Alles gaat weg Het koppel woont in de Zegveld straat in Zuidzande. Een rustig straatje, met weinig vaste bewo ners. In de wintermaanden zijn veel gordijnen gesloten. ,,De meeste huizen zijn tweede wo ning", weet André (87). ,,Van Bel gen. In de winter staan ze leeg." Het zorgt ervoor dat er weinig le ven meer in het straatje is. Omdat de toeristen zich niet bekomme ren om het afval, zet André de vuilnisbakken van de buren zelf maar aan de straat. ,,Anders liggen de vuilniszakken in de achter- tuin." De protestposter tegen toe ristische verhuur die aan hun raam hangt, spreek boekdelen. ,,Alles gaat weg in Zuidzande, er Aan ons huis mankeert niets, we willen bij onze zoon in de buurt wonen zijn haast geen buren meer over", verzucht Marie. Het is een van de redenen dat ze willen verhuizen naar Axel. De belangrijkste drijf veer is echter dat hun zoon er woont. Nu André en Marie op leef tijd raken, willen ze dichterbij hem wonen. ,,Dat is toch makke lijk. In Axel zijn ook nog veel win kels. Ik zou er wel kunnen wen nen", zegt Marie. Het liefst in een kleine bejaar denwoning, met misschien een tuintje om in te werken en een schuurtje voor hun elektrische fietsen. Twee huizen hebben ze bezocht. Het een had twee slaap kamers, dat leek hen wel wat. He laas ging het naar een ander. Ma rie: ,,Het ander had maar één slaapkamer, dat was een pro bleempje. Ik zou mijn strijkplank en naaimachine in de woonkamer moeten zetten en dat zag ik niet zitten. En als de kleinkinderen hier zijn, is het toch leuk dat ze kunnen blijven slapen." Bij neergelegd De verhuisplannen zijn nu in de koelkast gezet. Woongoed deelde hen mee dat ze minstens vijf jaar op de wachtlijst staan voor een be schikbare bejaardenwoning. ,,Dan komen we nooit aan de beurt", vreest André. Het koppel blijft dus in Zuidzande wonen. ,,Aan ons huis mankeert niets, maar we wil len liever bij onze zoon in de buurt wonen. Hij woont op drie kwartier rijden." Marie heeft zich er maar bij neergelegd. ,,Wat moet je anders?" Vijf jaar op de wachtlijst staan is ook naar de begrippen van Woon goed erg lang. De wachttijd is ge middeld ruim een jaar, al is dat wel langer dan in 2020. Toen stonden woningzoekenden acht a negen maanden in de wacht. Ook in Axel is de wachttijd ruim een jaar. Vol gens een woordvoerder van Woongoed duurt het bij specifieke wensen langer voor een geschikt huis paraat is. Woongoed had vo rig jaar 5741 woningen in de porte feuille, 45 minder dan het jaar er voor. Dat komt doordat regelmatig huizen gesloopt worden, maar niet altijd worden teruggebouwd. Woongoed baseert zich daarbij op onder meer de verwachte bevol kingsgroei. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen had begin deze maand 26 woningen leeg staan, waarvan een aantal al door nieuwe huurders is aanvaard. Eigenlijk staan er wel meer huizen leeg, maar dat is om heel andere re denen: 63 huizen worden gesloopt, 14 gerenoveerd en eentje is gesloten door de burgemeester. Bij Clavis wachten 25 woningen op een nieuwe huurder. Bij dertien opgezegde woningen vindt onder houd plaats. Daarna gaan ze het verhuurproces in. Voor twaalf an dere huizen wordt naar nieuwe huurders gezocht. ,,We zien het aantal reacties op een geadver teerde woning het afgelopen jaar stijgen, maar we zien ook dat de ac ceptatiegraad daalt. Dat houdt in dat een huis vaker aangeboden wordt aan een woningzoekende, voordat de woning wordt geaccep teerd", legt directeur Ruben Karel van Clavis uit. ,,De wachttijd voor een woning is sterk afhankelijk van voorkeur voor een type woning of een specifieke wijk waar je in wilt wonen. In het algemeen is de ge middelde wachttijd bij ons onge- veer een jaar. Dit is sterk onder het landelijk gemiddelde, waar de wachttijd vaak vele jaren bedraagt." 50Plus De fractie van 50Plus Terneuzen trok onlangs aan de bel bij het col lege van B en W over het aantal wo ningzoekenden in de gemeente. Dat zijn er zo'n 2200. ,,Wij maken ons zorgen over deze gang van za ken en willen dat het college in ac tie komt om deze lijst weg te wer ken", schrijft fractievoorzitter Jo- han Hessing. „Geconstateerd is dat er in de gemeente Rotterdam en Amsterdam meer dan duizend wo ningen leegstaan. Dit is triest en hopelijk komt deze situatie niet In het algemeen is de gemiddelde wachttijd bij ons ongeveer een jaar voor in de gemeente Terneuzen. Daar er onvoldoende huurwonin gen beschikbaar zijn wordt er door personen en gezinnen naar alterna tieve gezocht door verblijf op va kantieparken en campings." Karel nuanceert het aantal van 2200 woningzoekenden. Begin de- cember kende het platform Zuid westwonen, waar corporaties in Zeeland en West-Brabant hun wo ningen aanbieden, ruim 22.000 in geschreven woningzoekenden. Daarvan zijn er 7900 actief zoe kend. Deze mensen hebben mini maal twee keer in een jaar gerea geerd op een advertentie. ,,De helft van het totaal aantal woningzoe kenden heeft een daadwerkelijk zoekprofiel ingevuld. Het aantal dat in het zoekprofiel Terneuzen en/of Sluiskil heeft aangegeven, is 2200. Dat betekent niet dat zij uitsluitend zoeken in Terneuzen. En ongeveer 35 procent kijkt echt actief rond." VL VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 'Wachten, dat heeft geen zin' Bob Maes Zuidzande G Marie (85) en André (87) waren onlangs 65 jaar ge trouwd. Ver huizen naar Axel zit er voor hen niet in. ARCHIEFFOTO ANNE HANA - André de Lijser TERNEUZEN Wie snel een huurwoning in de gemeente Terneuzen wil, kan maar beter pakken wat hij pak ken kan. Woningcorporaties Cla- vis en Woongoed Zeeuws-Vlaan- deren hebben nu samen zo'n vijftig huurwoningen leeg staan. - Ruben Karel, directeur Clavis - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 55