Strijd tegen kap beeldbepalende bomen 7 Improvisatie vraagt veel van Jacques Boonman van Podium Reimerswaal Hoewel Jacques Boonman programmeur is bij Podium Reimerswaal, voelt hij zich zo nu en dan zélf artiest. In circus corona is zijn taak verdraaid lastig. Natuurlijk is hij blij dat er weer voorstellingen zijn in 'zijn' theater aan de Hoofdweg in Rilland. Maar het gevoel is dubbel. Om 22.00 uur moet de deur dicht. Naborrelen zit er dus amper in. ,,En juist dat drankje na afloop, dat hóórt bij een bezoekje aan het the ater. Het is onderdeel van de sfeer van 'n avondje uit", aldus Boonman Het goede nieuws: tot en met mei zijn er bijna ieder weekend wel één of meerdere voorstellingen in Po dium Reimerswaal. Minder: soms loopt de kaartverkoop voor geen meter. Boonman: „Volgende week komt Nhung Dam met haar voorstelling 3 miljoen voetstappen naar Sici lië. Daar heb ik 24 kaarten voor ver kocht... Als dat zo blijft, is het aan de artiest en het management om te bepalen of het doorgaat. Maar over het algemeen willen artiesten graag komen." Uitstel Afgelopen weekend heropende het theater na stille maanden. De Belgi sche muzikant Willem Verman- dere vervulde de zaal met zijn stem en gitaarklanken. De zaal draait momenteel op maximaal een derde van haar capaciteit. Dat zijn 85 mensen. Morgen, vrijdag, bij Joris Linssen Caramba, is de zaal 'uitverkocht'. ,,Die kaarten zijn hoofdzakelijk in loop van 2021 al verkocht", zegt Boonman. ,,De laatste drie maan den zijn er bijna géén verkocht. Ik denk dat mensen angstig zijn, een gebrek aan vertrouwen hebben. Ze hebben al zóveel mails gekregen over uitstel. Misschien zijn ze het beu en wachten ze tot alles normaal is." Omdat het podium afgelopen maanden leeg bleef krijgt Boon man weleens te horen dat hij het maar makkelijk had. Dat blijkt an ders te liggen. ,,Ik had het nog nooit zo druk! Er zijn voorstellingen bij die voor de vierde keer verplaatst zijn. De show van Guido Weijers was al drie keer verzet. In een nieuwsbriefkondigde ik de nieuwe datum aan, maar de volgende dag kwam er bericht van zijn manage ment dat de hele tour niet doorging. Hij wil niet voor een zaal spelen die maar een derde gevuld is. Het is constant een kwestie van impro viseren. Dat blijven we ook doen om te kunnen blijven draaien." Opgelucht Vanwege de beperkte capaciteit moet er bij iedere voorstelling geld bij, zegt Boonman. Blij is hij dan ook met de 'behoorlijke' ondersteu ning van de gemeente. ,,En er zijn allerlei landelijke regelingen. Maar Misschien wachten mensen tot alles weer normaal is het zal een hele klus zijn om men sen te bewegen weer naar het thea ter te komen. Ofhet nog wel leuk is? Er zijn dagen geweest dat ik dacht: wanneer houdt het op? Ik ben wel redelijk optimistisch, houd me vast aan de positieve geluiden over ver soepelingen. Sowieso zit ik morgen opgelucht in de zaal. Mensen die er zijn, genieten ook met volle teu gen." Op de Bevelanden houdt ook Ka- pelle Cultureel voorstellingen die niet onder een grotere organisatie vallen. Daar wacht 18 februari de eerste voorstelling, van de Ameri kaanse bluesband Creep in. ,,Eigen- lijk had dat een ABBA-tributeband geweest" zegt programmeur An neke Stroo. ,,Maar die groep annu- leerde omdat er minder publiek zou komen. Dat betekende voor hen minder inkomsten. Het is al de tweede keer dat het doorgeschoven is. Hopelijk kan het volgend jaar wel doorgaan." Nieuwe seizoen Ook Stroo ziet dat het niet hard loopt met de kaartverkoop voor de vijf resterende voorstellingen dit seizoen. Mensen zijn voorzichtig, zegt ze. ,,Toch ben ik aan het programme ren voor het nieuwe seizoen. We hebben overwogen een paar maan den niets te doen om na de winter wat meer te plannen. Maar we gaan het toch proberen op de normale manier." Volgens de dertien bezwaarmakers - overwegend (raads)leden van de PvdA en GroenLinks in Goes - vor men de bomen een imposante ver schijning en spelen ze een belang rijke rol in de groene uitstraling van de wijk. 'Ze staan bovendien in het 'gemeentelijke monumentale en waardevolle bomenboek', schrijven ze in hun bezwaarschrift. De vijf es sen en twee haagbeuken staan pal voor een rijtje nieuwbouwhuizen dat onlangs is voltooid. Tijdens de bouw werden de bomen nog be schermd, maar nu moeten ze dus toch wijken. Volgens de bezwaar makers ligt er echter geen rapport waarin de slechte staat van de bo men wordt aangetoond. De bomen zijn 50 tot 60 jaar oud, maar hebben volgens hen normaal gesproken een levensduur van 120 tot 150 jaar. Als de bomen daadwerkelijk de essentakziekte hebben, hoeft dat volgens de briefschrijvers niet di rect tot kap te leiden. Onderzoek van de universiteit van Wagenin- gen zou hebben aangetoond dat er zeker nog kans op herstel is. ,,Er is ook niet bekeken of de bomen nog geholpen kunnen worden door bij voorbeeld bodem- en grondverbe tering", zegt Eric Mahieu, één van de bezwaarmakers. 'Mochten de bomen in vijf tot tien jaar toch niet herstellen, dan kan kap altijd nog worden overwogen', schrijven ze. Puin Op dit moment liggen volgens de bezwaarmakers bergen grond en ander materiaal (puin) opgeslagen onder de bomen, wat de levens duur ook niet ten goede zou komen. 'De gemeente moet aan zijn zorg plicht voldoen en deze situatie per ommegaande verhelpen', schrijven ze in hun bezwaarschrift. BE VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 'Nog nooit zo druk gehad' Michiel Bouwman Rilland - Jacques Boonman, Podium Reimerswaal GOES Zeven beeldbepalende bomen in de Jan van Brakelstraat in Goes- West moeten blijven staan. Dat vinden dertien mensen die be zwaar hebben gemaakt tegen de verleende kapvergunning. - Rob Paardekam Jacques Boonman is programmeur van Podium Reimerswaal. Zijn kantoor heeft hij aan huis. foto marcelle davidse De Jan van Brakelstraat met z'n volgens de bezwaarmakers mo numentale bomen. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53