Peking klaar? Spelen maar! 4 OLYMPISCHE SPELEN BEIJING 2023- Vandaag gaat het Olympische vuur aan in Peking. Voor Rebiya Kadeer, de Moeder der Oeigoeren, is het wachten op een wonder. ,,Hoe kun je succesvol zijn op de Spelen en doen alsof er niets aan de hand is? Hoe groot de kans is dat het ge beurt: dat deze Winterspelen het begin van de bevrijding van de Oeigoeren in luiden, omdat de hele wereld kijkt naar China? Volgens de voorvechter van rechten voor Oei- goeren zijn wonderen de wereld niet uit. ,,Wij blijven bidden, hopen en dromen. We geven nooit op.'' We spreken Kadeer (75) via een WhatsApp-videoverbinding. Gehuld in traditionele witte kledij, een witte oesjanka met oorflappen op haar hoofd, spreekt ze vanuit Washington, waar ze in ballingschap leeft sinds 2005. Voor Oeigoeren is Kadeer dé leider die hun toekomst bepaalt. Ze wordt gezien als de Dalai Lama van de Oei- goeren. Al jaren probeert ze internati onale steun te mobiliseren voor het leed van miljoenen Oeigoeren, een moslimminderheid, die tegen hun wil worden vastgehouden in strafkampen in de West-Chinese regio Xinjiang. Dat nu uitgerekend in China de Olympische Winterspelen worden georganiseerd, voelt als een een 'dolk in de rug' voor Oeigoeren. ,,Hoe kan dit plaatsvinden in een land dat geno cide pleegt? Terwijl ons volk zoveel pijn lijdt, terwijl er zo veel bloed en zo veel tranen vloeien. Ik kan er niet bij met m'n hoofd'', zegt Kadeer. Volgens mensenrechtenorganisa ties heeft China de afgelopen jaren meer dan een miljoen Oeigoeren in concentratiekampen geplaatst. Het hele volk wordt onderdrukt door de Chinese overheid, die de Oeigoerse cultuur zou willen uitwissen. Vrou wen worden seksueel misbruikt, hen wordt abortus verplicht en ze worden gedwongen gesteriliseerd. De moederfiguur van 20 miljoen Oeigoeren vergelijkt de Spelen van 2022 met die van 1936 in Berlijn, die onder het bewind van Adolf Hitler plaatsvonden. ,,Hij zag een kans om propaganda te voeren voor zijn nazi-agenda, zijn superioriteit tonen aan de wereld. Het was een schaamte- lijk beeld voor de mensheid. Die ver gelijking moeten we durven te maken met nu'', zegt ze. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn nooit zoveel men sen in strafkampen vastgehouden, ge marteld, gehersenspoeld en verkracht. ,,China doet precies hetzelfde.'' Ze vindt nog altijd dat er meer aan dacht moet komen voor de Oeigoerse kwestie. Wel is ze hoopvoller dan een paar jaar terug, waarin niemand zich het lot van de Oeigoeren voor de geest kon halen, vertelt ze. „Naarmate er meer rapporten verschenen die de on derdrukking van Oeigoeren blootleg gen, kon de wereld er niet omheen.'' China veroordeelde Kadeer tot acht jaar gevangenisstraf vanwege het openbaren van overheidsdocumen ten. Onder druk van de toenmalige Amerikaanse president George Bush kwam ze vervroegd vrij. Niet veel later werd ze genomineerd voor de Nobel prijs voor de Vrede. 'Stille boycot' ,,Toen ik in de gevangenis zat, had ik heel hoge verwachtingen van de mensheid. Iedere dag leefde ik met de hoop dat ze me morgen zouden ko men bevrijden'', vertelt Kadeer vurig. ,,Vandaag droomt het Oeigoerse volk van hetzelfde. Ze zien de Olympische Spelen als een kans om bevrijd te wor den. Die verwachting is heel hoog.'' Diverse landen, waaronder de Ver enigde Staten, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, besloten eerder al geen officiële delegatie te sturen naar de spelen in Peking. Zij boycotten het land openlijk. Nederland voegde zich niet in dat rijtje. Het land stuurt als nog geen officiële delegatie naar China, maar gebruikt daarvoor het pandemie-excuus. Dat ziet Kadeer als een 'stille boycot'. ,,Die houding waarderen we, maar het is niet voldoende. Landen gebruiken die smoes uit angst voor het verstoren van handelsrelaties, sommige uit angst voor onderdrukking en bedrei ging vanuit China. Maar niets is be langrijker dan de waardigheid van een mens. Handelsrelaties niet en de Win terspelen niet. Alleen harde sancties tegen China zouden ons helpen.'' De regio Xinjiang wordt momenteel tot verbazing van Kadeer door China gelanceerd als wintersportbestem ming. Het 'sprookjesland' moet als trekpleister dienen voor bezoekers van de Spelen. ,,Het is een theater show die ze opvoeren'', zegt ze, en noemt het 'tragikomisch'. ,,Daar trapt niemand in.'' Statement The New York Times stelde vorige week groots in de krant dat olympische sporters moeten weglopen van de Spelen, als protest. Dat sporters alsnog afreizen naar de Winterspelen is te leurstellend, zegt Kadeer. ,,Hoe kun je succesvol zijn op de Spelen, je vreugde openlijk vieren, en doen alsof er niets aan de hand is?'' Ze wenst op z'n minst dat sporters vandaag een statement uitbrengen, op welke manier dan ook. ,,Puur om aan de wereld te tonen dat Oeigoeren on derdeel zijn van deze samenleving én dat zij het recht hebben op een waar dig bestaan.'' Het lot van de Oeigoeren raakt ook aan het leven van Kadeer. Tientallen familieleden van haar zijn spoorloos. ,,Ik heb sommige van mijn kinderen en kleinkinderen al tien jaar niet ge sproken. Dat geldt voor heel veel ge zinnen. Ik zou niet weten welke woor den ik hieraan moet wijden, anders dan dat het me ontzettend pijn doet.'' De Tweede Kamer nam vorig jaar een motie aan waarin de onderdruk king van de Oeigoeren bestempeld is als genocide. Door de jaren heen heeft Nederland honderden Oeigoerse vluchtelingen asiel verleend. ,,Een houding waar we Nederland nog altijd dankbaar voor zijn, maar we zijn er nog lang niet.'' ,,De genocide op ons moet worden gezien als een genocide op de hele we reld'', zegt Kadeer. ,,Landen moeten gezamenlijk de verantwoordelijkheid nemen en harde stappen onderne men. Wat ons vandaag overkomt, wordt straks misschien een ramp voor de hele wereld. China is een bedrei ging voor iedereen.'' VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 GO Moeder der Oeigoeren: 'Ons volk droomt ervan om tijdens de Spelen bevrijd te worden' Ook de Speed Skating Oval wordt hermetisch afgesloten van de buitenwereld in het geslotenlussysteem. foto pim ras Iffet Subasi Washington/Rotterdam Mensenrechtenactivist Rebiya Ka deer. FOTO ULLSTEIN BILD VIA GETTY IMAGES Om 13.00 uur Nederlandse tijd vindt de openingsceremonie plaats van de 24ste editie van de Olympische Winterspelen. 2900 atleten die 90 landen vertegenwoodigen, strijden op 13 locaties in 15 disciplines en in totaal 109 evenementen om de medailles. De eerste wedstrijden zijn overigens al gespeeld. Vanwege het overvolle programma zijn deelnemers aan het schansspringen, curling, ijshockey en diverse ski-disciplines al in actie gekomen. Mediabussen houden de journalisten bin nen de gesloten lus. Na aankomst bij het hotel wordt het hek weer hermetisch afge sloten. foto pim ras fotografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4