l Vliegende Hollander is 'voorbeeld voor andere toernooien' l 15 BIJ DE HERSTART AAN MOETEN PAKKEN met de pk's. Als je daar niet op voorbereid bent, dan kun je zo maar een blessure creëren bij een speler. Dat wil je niet. Je wilt dat je groep zo lang mogelijk breed en fit blijft. Anders gaat het je op de lan gere termijn punten kosten. In het eerste weekend ga je dat nog niet merken, maar in het derde week end misschien wel. Want dan is je spelersgroep uitgedund.'' ,,Dat ze veel te snel het gaspedaal in willen drukken, omdat ze den ken: ja, we moeten weer, we gaan weer wedstrijden spelen en we moeten voorbereid zijn. Ik heb het ook tegen die Zeeuwse trainer ge zegd: ga nou eerst eens vier tot zes weken de tijd nemen om alleen maar in dat volume te zitten. Dat zit 'm niet alleen in lang trainen, maar vooral in de vormen die je aanbiedt. Je speelt bijvoorbeeld kleine partijen, maar in plaats van een blokje van twee minuten laat jij je spelers vier a vijf minuten spelen. Dan zit je veel meer in het trainen van het zuurstofsysteem. Uiteindelijk, op de langere ter mijn, wordt de motor van die spe ler alleen maar groter. Dat moet je trouwens dan ook weer niet iedere week doen, want trainen is ook va riëren. Maar als je ermee begint, dan is het een heel veilige vorm om die spelers voor te bereiden op wat je gaat doen.'' „Precies. Dat is ook handig voor spelers die terugkomen na een co- ronabesmetting. Laat je hen te snel te zwaar trainen, dan heb je een verhoogd risico op Long Covid. Dat wil je niet, want dan ben je spelers nog langer kwijt.'' ,,De duur van een oefening en de training is wel belangrijk. Trainers moeten dan wel rekenen in netto- tijd. Normaal gezien train je an derhalf uur met je ploeg. Maar als Er staan straks twee teams tegenover elkaar waarvoor de omstandigheden vrijwel gelijk zijn je een half uur bezig bent met uit leg geven, praten over tactiek en het uitzetten van je vormen, dan train je dus maar een uur. Dat be doel ik met netto trainingstijd, dus hoe lang je écht bezig bent. Dat kun je als trainer heel makkelijk uitrekenen en daar kun je dan een bepaald gevoel bij doen.'' ,,Nee, eigenlijk niet. Want er staan straks twee teams tegenover elkaar waarvoor de omstandigheden vrijwel gelijk zijn. Ze zijn allebei pas een paar weken in training en zullen ongeveer op hetzelfde ni veau zitten. Al kun je wel verschil len zien. Welke teams hebben weinig last gehad van corona? Welke ploegen hebben meer spe lers dan andere clubs die super fa natiek zijn? In Zeeland zijn er ook ploegen net over de grens gaan trainen. Misschien hebben zij straks wel een enorme voorsprong op teams die dat niet hebben kun nen doen.'' ,,Ja. Als jij als trainer een heel goede motivator bent, dan kan dat voordeel opleveren. Als jij het mentale aspect van een voetballer enorm kunt aanspreken, dan is ie dere speler bereid om voor jou door het vuur te gaan. Tot wat hij maximaal aan kan. En ja, natuur lijk is er een vergroot risico op spierblessures, omdat sommigen helemaal niet weten wat ze doen. Maar dat heb je altijd.'' ,,Ik hoop dat er trainers zijn die de eerste wedstrijden op dezelfde ma nier benaderen als oefenwedstrij den in de voorbereiding. Dat klinkt vreemd, maar ik vind echt dat trai ners nu voor een goede opbouw moeten gaan. Veel clubs moeten nog zo'n twintig wedstrijden spe len. Met een goede opbouw ben je op de langere termijn in het voor deel. Je verliest misschien de eerste twee wedstrijden, maar daarna ben je als team wel een stuk verder.'' TERNEUZEN De organisatoren van het Vliegende Hollander Toernooi in Terneuzen vonden afgelopen week een wel heel bijzonder mailtje in hun inbox. Het grootste tennistoernooi van Zeeland is door de KNLTB namelijk genomineerd voor Toernooi van het Jaar en dat maakt toernooileider Maarten Kolijn vanzelfsprekend meer dan trots. Hij knipperde een aantal dagen geleden nog maar eens goed met zijn ogen. Las hij het nou echt? ,,Ik wist niet eens dat we waren aan gemeld. Nu zitten we bij de laatste drie, dat is wel heel bijzonder." Volgens een jury, bestaande uit onder andere bondsbestuurders en directieleden van de KNLTB, is 'VHT' een voorbeeld voor andere toernooien. ,,Een toernooi maak je natuurlijk niet bijzonder in één jaar, dus dit is een beloning voor de afgelopen jaren. We zijn een groot evenement en laten ons ie dere keer weer van onze beste kant zien. Sommige studenten- groepen komen hier al meer dan tien edities." Beeldmateriaal Toen de adrenaline na het mailtje weer een beetje was gezakt, kon den Kolijn en zijn collega's me teen aan de bak. Want toernooi van het jaar, word je natuurlijk niet zomaar. ,,We moesten voor afgelopen maandag beeldmateri aal opsturen, zodat ze een nog be tere indruk konden krijgen van wat we hier doen. We hebben fo to's, video's en dronebeelden ge stuurd. Dat gaan ze nu beoorde len." En dus wachten ze in Terneu- zen voorlopig in spanning af. ,,Op 13 februari maken ze de winnaar bekend. De laatste drie is natuur lijk al heel bijzonder, maar nu wil je ook winnen. Dat blijft het mooiste." Daar heeft de toernooi- leider dan ook alle vertrouwen in. ,,De jury had het over onze gezel ligheid en de sfeer die er hangt. Daarnaast heb je bij ons een unieke samenstelling, van stu denten tot aan mensen uit de buurt. De hele dag door tennis, dat zie je toch bijna nergens?" Ook het aantal tennissers is zeldzaam, denkt Kolijn. „Afgelopen jaar wa ren het er 405, ik geloof niet dat er veel toernooien zijn die er meer hebben." Extra motivatie Na vier jaar als leider van het toer nooi en een aantal jaar meer als wedstrijdleider, weet Kolijn pre cies waarom de mensen vanuit heel het land zo graag naar het tennispark van Animo afreizen. Jarenlang zie je dezelfde mensen, daar ontstaan echt vriendschappen uit ,,We zijn vanaf maart/april bezig om alles te organiseren, maar al dat werk loont. Die week in au gustus is zó gezellig. Jarenlang zie je dezelfde mensen, daar ontstaan echt vriendschappen uit." Mochten ze de prijs uiteindelijk in de wacht slepen, ziet hij die dan ook niet alleen als een beloning voor al dat harde werken. ,,Goede publiciteit trekt natuurlijk ook weer sponsoren aan en misschien nog wel extra studenten, al is dat niet noodzakelijk. Maar uiteinde lijk profiteren we allemaal, ook de club." De motivatie voor de komende editie, van 31 juli tot en met 7 au gustus, is dan ook hoger dan ooit. ,,Dit geeft natuurlijk weer extra zin. En na twee coronajaren, een soort 'light-versies', zijn we wel weer toe aan een knaller!" GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 Wat is nu een valkuil waar veel trainers in kunnen stappen? Dus niet te snel te zwaar gaan trainen? Olivier Noordam tijdens zijn presentatie op het symposium van de VVON, dat in december in Nieuwegein werd georganiseerd. PRIVÉFOTO Veel langer gaan trainen is niet nodig? - Olivier Noordam Maak jij je zorgen over de herstart van de competities? De rol van de trainer kan behoor lijk bepalend zijn. - Maarten Kolijn - Daniel Wissel Ruud Martens (links) en Jeroen Alliët zijn vertrouwde deelne mers aan het Vliegende Hollander Toernooi. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 43