80'er met immuunsysteem van 20'er Kanker: vraag en antwoord Zo'n 25 Nederlandse vrouwen en tientallen kinderen zitten nog in Al Roj 3 Het effect van bewegen op oudere leeftijd is nog groter dan gedacht, schrijven de onderzoekers in we tenschappelijk tijdschrift Aging Cell. Professor Norman Lazarus (82) van het King's College in Londen, een van de auteurs, ver telt de BBC: ,,Als bewegen een pil was, dan zou iedereen hem ne men.'' De 125 kandidaten maakten al lemaal deel uit van Audax, een or ganisatie die fietstochten van meer dan 100 kilometer organi seert. Er werd bij hen gekeken naar het aantal t-cellen in het bloed vergeleken met hun inac tieve leeftijdsgenoten. T-cellen speuren ziektes op, zodat ze be streden kunnen worden. Daar krijgt het menselijk lichaam er met de tijd normaal steeds min der van. Bij de fysiek actieve ou deren bleek juist dat ze nog even veel t-cellen in hun bloed hebben als iemand van 20, met alle posi tieve gevolgen van dien. Bewegen loont dus echt, den ken de wetenschappers. ,,Het im muunsysteem wordt vanaf je 20ste ieder jaar zo'n 2 tot 3 procent slechter'', legt onderzoeker Janet Lord uit. ,,Daardoor zijn ouderen vatbaarder voor infecties, aandoe ningen als artritis en zelfs kanker. De fietsers hebben betere be scherming tegen al deze proble- men, doordat ze het immuunsys teem hebben van iemand van 20 in plaats van iemand van 70 of 80.'' Zo beargumenteren de we tenschappers ook dat door de hoge mate t-cellen vaccins beter zouden moeten werken. Evolutie Veel ouderdomsgebreken zouden dus voorkomen kunnen worden door veel te bewegen. De derde onderzoeker, Steve Hardridge, vertelt aan de BBC: „Constant blijven zitten gaat tegen onze evolutie in. Mensen zijn gemaakt om fysiek actief te zijn.'' Hij voegt toe dat je niet per se iedere dag 100 kilometer hoeft te fietsen om verbetering te zien. Ook een da gelijks fietstochtje naar de super markt kan al helpen. ,,Alles wat je maar aan het bewegen zet en je conditie verbetert, helpt.'' Onder het motto 'Kanker raakt iedereen, jou dus ook' organiseert deze krant een online 'vraag en ant- woord'-sessie over de im pact van kanker. Vragen over angsten en zorgen over kanker, werk en kanker of financiën en kan ker, kunt u sturen naar steljevraag@dpgmedia.nl. Vanaf 14.00 uur is er een de livestream op de site van deze krant. Deskundigen be antwoorden de vragen. Daarnaast doen kanker patiënten hun verhaal. Daar bij kregen we hulp van de aangesloten instanties (KWF Kankerbestrijding, IKNL, NFK, Kanker.nl, IPSO en het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven). In 2021 kwamen er 124.000 kankerpatiënten bij. Dat is 10 procent meer dan in 2020. Na vier jaar tegenstribbelen haalde het Nederlandse kabinet gisteren in één klap vijf Nederlandse IS-vrouwen en elf kinderen terug uit Syrië. Ze zullen waarschijnlijk niet de laatsten zijn die worden gerepatrieerd. Met 'een speciale operatie' en na 'een zorgvuldig voorbereidingspro ces' werden de vijf Nederlandse IS-vrouwen en hun kinderen gis terochtend vroeg door de lokale Koerdische autoriteiten overgedra gen aan Nederland, zo schreven de ministers Yesilgoz (Justitie) en Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De vrouwen en kinderen worden on der begeleiding van de Marechaus see overgevlogen naar Nederland. Op Schiphol worden de vrouwen aangehouden en vastgezet op de speciale terrorismeafdeling voor vrouwen van de gevangenis in Zwolle. De kinderen worden over gedragen aan de Raad voor de Kin derbescherming en ondergebracht bij familie of pleeggezinnen. Sommigen van de vrouwen en kinderen zaten in Noordoost-Syrië al vier jaar vast in een detentie- kamp. Ze belanden er, net als hon derden andere Europese vrouwen, na de val van het IS-kalifaat. Ze vor men al jaren een hoofdpijndossier voor het Nederlandse kabinet. Nederland wilde lang niet mee werken aan terugkeer: de vrouwen kozen er immers zelf voor naar Sy rië te reizen en zich daar aan te slui ten bij een terroristische organisa tie, mogelijk vormden ze na terug keer nog een gevaar voor Neder land. Veel vrouwen wilden, na de nederlaag van IS, wel terug naar Ne derland. Al was het maar voor hun (vaak heel jonge) kinderen. Mondjesmaat kwamen er ook wel vrouwen en kinderen terug, zij ontsnapten uit de kampen en wis ten op eigen gelegenheid Turkije of Irak te bereiken. Vanuit daar was te rugkeer mogelijk. Rechtszaken van vrouwen die achterbleven, gingen verloren. Tot vorig jaar de rechtbank in Rotterdam in een juridische proce dure oordeelde dat als Nederland zich niet inspande om de vrouwen terug te halen, de rechter zich ge noodzaakt zou zien de strafdossiers tegen hen te sluiten. De ultieme consequentie daarvan zou zijn dat Nederlandse vrouwen die jaren lang onderdeel uitmaakten van een gruwelijke terroristische organisa tie die wereldwijd dood en verderf zaaide, vrijuit zouden gaan als ze ooit terugkeren in Nederland. C Nederland wilde lang niet meewerken: de vrouwen kozen er immers zelf voor zich in Syrië aan te sluiten bij een terroristische organisatie Afgelopen zomer haalde Nederland een eerste vrouw en haar twee kin deren terug, Ilham B. uit Gouda. Gisteren waren het er vijf in één keer. Hun identiteit is niet bekend gemaakt, maar de rechtszaak in kwestie ging over Amber K. (2 kin deren), Hafida H. (3 kinderen), Na- wal H. (4 kinderen), Meryem S. (2 kinderen) en Naima, de moeder van Meryem. Al die vrouwen sloten zich jaren geleden aan bij IS. Nawal (uit Utrecht) en Hafida (uit Delft waren afgelopen zomer nog te zien in een documentaire vanuit kamp Roj. Daarin zeiden ze dat ze naar Syrië gingen om vrijheid te zoeken, maar 'dat echte vrijheid in Nederland' bleek te zijn. De (Ne derlandse) echtgenoten van de vrouwen zijn omgekomen ofzitten vast in een Koerdische gevangenis in het gebied. Hoofdpijndossier De terugkeerders zullen zich de komende maanden voor de recht bank moeten melden. Eind no vember werd een teruggekeerde Syriëganger nog tot vijfjaar cel ver oordeeld. Het hoofdpijndossier is echter nog lang niet gesloten. Er zitten nog zo'n 25 Nederlandse vrouwen in kamp Al Roj, met tientallen kinde ren. Zeker acht van hen hebben een vergelijkbare procedure lopen als de vrouwen die gisteren werden opgehaald. Ook zij willen terug. Daarnaast zitten er in dat kamp nog twee Nederlandse kinderen die gisteren buiten de boot vielen bij de repatriëringsmissie. Hun moeder is overleden, hun vader, de Haagse jihadist Hatim Rodgers, gaf zich in 2019 over aan de Koerden en is sindsdien spoorloos. De kinderen, toen een maand en drie jaar oud, kwamen in een de tentiekamp. Een Duitse vrouw ont fermt zich nu in het kamp over hen. Een familielid stelt graag voor de kinderen te willen zorgen in Ne derland. Maar daarop is nu geen en kel zicht. GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 Actieve ouderen beschikken over een goed werkend immuunsysteem. foto anita pantus/anp Trappende tachtigers blijken het immuunsysteem van een twintiger te hebben. Dat ont dekten wetenschappers in Lon den. Zij volgden 125 ouderen, die regelmatig lange afstanden fietsen. Wouter Peer Rotterdam/Londen Wereldwijd, zoals elk jaar op 4 februari, wordt van daag stilgestaan bij de im pact van kanker. Nederland haalt vijf IS-bruiden en hun elf kinderen op in Syrië Cyril Rosman Carla van der Wal Rotterdam/Al Roj Nawal H. (midden) en Hafida H. (rechts) zouden bij de vijf ji- hadbruiden zitten die door Ne derland zijn teruggehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3