Werkwijze Emergis voor Zeeuwen met psychische problemen op de schop 11 Emergis. Het is de grootste instelling voor geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. Je kunt er terecht voor uit eenlopende (psychische) problemen. Of het nu gaat om depressie, huiselijk geweld, alcoholverslaving of psy chose. Maar, ze lopen bij Emergis te gen de grenzen van hun kunnen aan. Daarom gooien ze het roer om. Niet voor niets sloot Emergis on langs twee klinieken. Het waren niet de eerste, en het zullen ook niet de laatste zijn. ,,Er is in Nederland iets grondig mis in de geestelijke gezond heidszorg", zegt Gerco Blok, bestuur der bij de instelling. ,,Per inwoner hebben we de meeste psychiaters en psychologen ter wereld, maar ner gens zijn de wachtlijsten voor men tale gezondheidszorg zo lang als hier." Wachtlijst Hij wijst naar een woord dat letterlijk op zijn muur is geplakt: justice (rechtvaardigheid). ,,Zorg gaat steeds meer om een rechtvaardige verdeling van schaarste. We kunnen op een spreekuur de beste zorg geven, maar als dat betekent dat anderen op een wachtlijst komen, lever je als organi satie geen goede zorg." Wat hij eigenlijk zegt, is dat Emer- gis dreigt vast te lopen. Verandert er niets, dan komen er mensen in de kou te staan. Mensen die hulp nodig hebben, omdat ze een (ernstig) men taal probleem hebben. ,,Eén op de vier tot vijf mensen krijgt in zijn leven te maken met een mentaal probleem", schetst Sabien Raams, de andere bestuurder van Emergis. ,,Het kan ons allemaal over komen." Blok: ,,Er zijn twee redenen. De spe cialistische mensen die we nodig hebben, zijn steeds minder goed te vinden. Het zorgt voor personeelste kort, net zoals je dat ziet in de rest van de gezondheidszorg." ,,De tweede reden is: aanbod cre- eert vraag. In de geestelijke gezond heidszorg behandelen we steeds meer relatief lichte problemen ten koste van complexe zorg aan mensen die het hard nodig hebben." Raams: ,,Ja. Emergis helpt elk jaar zo'n 13.000 mensen. De meeste wo nen gewoon thuis, komen langs voor een afspraak of krijgen thuis hulp. Een kleine groep wordt behandeld in onze klinieken." Blok: ,,Het inzicht daarover is veran derd. Heel veel mensen maken in hun leven een psychisch moeilijke periode door. In het verleden was het normaal om te denken: als je er maar even uitgaat, dan lost het probleem zich op. Dat is niet zo." Blok: ,,Als we mensen opnemen in een kliniek, halen we hen uit hun vertrouwde omgeving. In eerste in stantie voelen mensen zich opge lucht. Maar als ze na de opname weer naar huis gaan, zie je vaak dezelfde problemen h weer terugkomen." Wegaan de komende jaren meer aandacht besteden aan preventie Blok: ,,Als je in een kliniek zit, word je afhankelijk van de hulpverleners die er rondlopen. Dat is menselijk. Maar het helpt je niet om je leven weer op de rit te krijgen. Je moet mensen alleen in een kliniek opne men als het echt niet anders kan. Tij delijk. De klinieken voor acute hulp, versterken we. Maar van alles wat niet acuut is, moeten we ons afvragen of we dat nog wel moeten blijven doen." Blok: „Precies. We zien dat mensen hier niet beter wor den. Cru gezegd: het is veelal een ziekmakend milieu. De oplossing ligt vaak bij de mensen thuis." ,,Heel veel mentale problemen ontstaan door stress, door dingen die in onze omgeving gebeuren. Pak je die oorzaken aan, dan pak je ook de mentale problemen aan." Blok: ,,Een groot probleem in Neder land is eenzaamheid. Door die een zaamheid kunnen mensen depressief raken. En dan behandelen wij de de pressie. Maar het onderliggende pro bleem, de eenzaamheid, het gebrek aan sociale contacten, lossen we niet op." Als mensen na een opname naar huis gaan, komen de problemen vaak terug Raams: ,,Ja. We gaan de komende ja ren meer aandacht besteden aan pre ventie, het voorkomen van klachten. Dat is beter dan genezen. Positieve gezondheid wordt het genoemd. Het gaat erom dat je nadenkt, met ande ren, over hoe mensen gezond wor den en blijven. Want geestelijke zorg is niet altijd de beste oplossing." Hoe ziet dat er concreet uit? Blok: ,,We kijken - samen met ge meenten - welke problemen mensen hebben, hoe die kunnen worden op gelost en welke zorg ze nodig heb ben. Onze teams geven die zorg thuis, waar nodig meerdere keren per week. Alleen in uiterste nood volgt opname in een kliniek." Blok: ,,Ja. We kijken met interesse naar Limburg waar ze een proef doen met positieve gezondheid. Je ziet er bijvoorbeeld een opleving van buurt huizen. Door sociale contacten op te doen, zijn mensen minder snel een zaam en hebben ze minder (psychi sche) gezondheidsklachten." Raams: „We moeten niet al les oplossen met psychia ters of psychologen. Wie het even moeilijk heeft, hoort er al snel niet meer bij. Als we het gewoner vinden dat het af en toe mentaal niet zo lekker gaat, zien we weer meer naar elkaar om." Blok: ,,Ja. Die ervaring hebben we met de klinieken die we al hebben gesloten. Mensen wonen zelfstandig, weliswaar met begeleiding van Emergis, in een eigen woning. En, ze behoren niet of nauwelijks tot de ca tegorie verwarde personen." Blok: ,,Zeker, het is een kantelpunt in de geestelijke gezondheidszorg. Emergis zal kleiner worden." Raams: ,,Dat we niet alles alleen moeten willen doen. Specialismen waarin we ons echt onderscheiden, behouden we. De rest doen we sa men met anderen. Verder zetten we meer in op digitale zorg. Als het echt nodig is, kun je op ons rekenen. Maar we smeren niet meer je boterham." De hulp aan mensen met psychische problemen in Zeeland gaat op de schop. Meer hulp thuis, minder in klinieken. „Geestelijke zorg is niet altijd de beste oplossing." GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 Kloetinge Waarom dreigt het vast te lopen? U moet dus met minder medewer kers meer mensen helpen? De locatie van Emergis in Kloe- tinge. Onlangs heeft de organi satie twee klinie ken gesloten. FOTO JOHAN VAN DER Maar juist een groep die hulp hard nodig heeft. En u sluit juist klinieken. Waarom niet? - Sabien Raams, Emergis U zegt dat opname in een kliniek niet meer van deze tijd is? Eigenlijk druk je tijdens zo'n opname alleen op een pauzeknop? Kunt u een voorbeeld noemen? - Gerco Blok, Emergis Dus u gaat mensen op een andere manier helpen? Dus iemand die in de stress zit door schulden, is meer gebaat om iets aan die schulden te doen? Maar redden mensen het met hulp aan huis? Dat is nogal een omslag. Wat betekent dat voor Emergis als organisatie? Bi! 'Minder opnames en juist meer thuis behandelen' Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39