WIM HOFMAN Sneeuw en ijs Feesten bij nachthoreca 'als vanouds' tijdens actie 9 De winter van 1963 was koud en lang. Het begon met flink wat sneeuw, maar later ging het hard vriezen. In Zeeland vroren alle zeearmen dicht. Alleen de Westerschelde bleef open, al hadden de schepen het soms moeilijk en zeker de veer boten. Ze voeren heel langzaam door de ijs schotsen. Die winter was ik in Vlaanderen. Ook daar vroren de kanalen en vennen dicht. Op een dag ging ik kijken bij de vijvers in de buurt van Leuven, die Zoete Waters wor den genoemd. Er werd daar geschaatst. Ik had al lang geen schaatsen meer. Met verba zing keek ik naar een zestal Canadezen die ijshockey speelden. Niemand anders durfde daar het ijs op. Het was verbluffend wat zij deden. Ze hadden dan ook speciale schaatsen waar ze heel snel en behendig mee konden draaien en keren en ze reden even hard ach teruit als vooruit, sprongen soms zelfs in vliegende vaart over een vijandelijke stick heen en ze gingen uitermate behendig om met de puck die over het gladde ijs heen en weer vloog. Na de match gingen ze een vuur maken en ze nodigden me uit om wat mee te eten. En ze vertelden over de winters in Canada: dat waren pas echte winters en ze haalden een blik uit een rugzak tevoorschijn. Er bleek stroop in te zitten, maple syrup, dat van een soort esdoorns wordt afgetapt. Het was zoet spul, maar toen het eenmaal heet genoeg was, braken ze er eieren in. De ei- slierten visten ze weer uit de bruine vloei stof en die aten ze met smaak op. Later gooi den ze sliertjes stroop in de sneeuw, de stroop stolde bijna meteen. De smaak leek op de spekjes die mijn moeder weleens maakte. Dat waren ook een soort langge rekte bruine slierten waar ze inkepinkjes in maakte om de spekjes los te kunnen breken. Het bleef lang koud. Soms werd het bijna twintig graden onder nul. Half februari ging ik per trein naar Vlissingen en keek naar de witte velden. In Vlissingen namen mijn broers me mee naar het strand en ze wezen me op de dikke brokken ijs die op het strand en op de glooiingen lagen. In de grijze verte voeren traag zwarte schepen met zwarte rookpluimen. Bij de vloedlijn bewogen de ijsschotsen; ze botsten tegen elkaar en er klonken krakende en knispe rende geluiden. Het was mooi, maar ook heel koud. Nee, zo'n winter vergeet je niet vlug. Er ligt geen onbekende begraven onder het watersnoodmonument op de begraafplaats in Nieuwerkerk. Twee jaar geleden werd daar een onderzoek naar gestart. Forensisch onderzoeker Hans Geldof van de politie Zeeland West-Brabant dacht twee jaar ge leden een onbekend graf te heb ben gevonden. Samen met oud-di recteur van het Watersnoodmu seum Jaap Schoof ging hij op ver der onderzoek uit. Schoof legt uit wat er is gebeurd. ,,We bekeken oude foto's van een herbegraving in 1954 van slachtof fers van de Watersnoodramp. Daarop stonden mensen rond een graf dat precies op de plek leek te zijn waar de flagstones van het wa tersnoodmonument liggen. Om dat er in Ouwerkerk ook een grafis gevonden strak naast het waters noodmonument, dachten wij dat dat hier mogelijk ook het geval was." ,,We waren van plan om radiogra fisch onderzoek te laten doen en als er iets zou worden gevonden, zouden we aan de burgemeester toestemming hebben moeten vra gen voor opgraving. Maar door de coronapandemie is het onderzoek stil komen te liggen." ,,Een paar maanden geleden ging ik naar het gemeentearchief om documenten aan te bieden en toen kwam dit onderzoek ook ter sprake. Ik vroeg ofze niet meer fo to's vanuit een andere hoek had den. Wij misten namelijk wat ach- Ik hoef er niet meer achteraan van wie dat graf dan was geweest tergrond. Archiefmedewerker Ilja Mostert kwam met plattegronden en met een andere foto waaruit duidelijk werd dat er helemaal geen graf onder het monument lag. We hadden de foto een kwart slag moeten draaien, we keken naar de verkeerde plek. Het is jam mer dat ik niet goed gekeken had, maar het is een hele geruststelling dat ik er niet meer achteraan hoef van wie dat grafdan was geweest." ,,Dat blijkt het graf van een onbe kende man te zijn. Grafi55. Er is in 2013 een dna-onderzoek gedaan onder nabestaanden van slachtof fers van de Ramp om te kijken of er verwantschap was met de laat ste onbekende begravenen. Voor deze man was er geen match." Het is niet het enige anonieme graf, er zijn nog meer onbekende slachtoffers herbegraven. Het kan zijn dat van hen geen directe fami lie meer bestaat. Het kan best dat er mensen zijn die bij de eerste routing niet meededen met het dna-onderzoek. Misschien zijn er mensen die zeggen: 'Ik mis ook nog iemand uit mijn familie, maar ik heb nog nooit dna afgestaan'." Met een (vaste) inlooptijd, een QR-toegangscode en in sommige gevallen een toegangskaartje kun nen Zeeuwen volgende week zater dag de nachthoreca bezoeken om ein-de-lijk weer een avondje te dansen 'als vanouds'. Meegaand in het landelijk protest, gooien de Zeeuwse discotheken die nacht de deuren open. ,,Het werd écht tijd voor een collectief op grote schaal", stelt bedrijfsleider Ali Ahmadi van Schutters in Middelburg, ,,Maar als we uit protest opengaan, doen we dat wel binnen de door de overheid gestelde kaders. We kunnen niet alle coronaregels negeren." Braafste ondernemer Het blijft spannend voor de disco theken want het gevolg van deel name aan het protest kan een duur grapje zijn. ,,We zien wel wat de ge meente ervan vindt", redeneert 't Kruys, ,,Als zij dreigt met een boete van honderdduizend euro, gaan we het natuurlijk niet doen. Maar we willen vooral een statement maken. We zijn al twee jaar in alles de braafste ondernemer. Maar nu is de maat écht vol. We zijn al 96 weken El Toro in Goes 2021. dicht. Het is genoeg." Jeroen Giele van Pinky's en Zoom in Renesse hoopt dat de actie niet beperkt blijft tot 12 februari. ,,Het is toch te schandalig voor woorden dat een kapper al na drie dagen be gint te huilen en wij al twee jaar dicht zijn. Ik hoop dat we dit met zijn allen vasthouden." Wat de feestgangers kunnen ver wachten, is vooral een 'avondje als vanouds', stelt zowel 't Kruys als Ahmadi. ,,We gaan in ieder geval weer lekker knallen", zegt Giele. Toch is dat nog een behoorlijk orga nisatorisch gedoe zo ruim een week van tevoren. De dj's staan te pope len maar het is vooral spannend of de disco's ook genoeg personeel kunnen vinden. ifesfrr MSt» GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator MIDDELBURG/GOES/RENESSE Onbekend graf blijkt misverstand Valeska Nastaly Nieuwerkerk Waarom dachten jullie dat er ie mand onder het monument lag? Wat is er in de afgelopen twee jaar gebeurd? Hoe kwam je erachter dat het graf toch niet onder het monu ment ligt? - Jaap Schoof Toch rest de vraag: van wie was het graf waar de mensen op de foto omheen stonden? Is er nog hoop dat uiteindelijk ook graf 155 een naam krijgt? De Zeeuwse discotheken El Toro in Goes, Pinky's in Renesse en Schutters in Middelburg doen mee aan het landelijke protest vanuit de nachthoreca en gaan op 12 februari open. ,,We zijn al twee jaar de braafste onderne mer in alles", aldus Rafaël van 't Kruys, manager van El Toro. - Janneke Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37