Naar de parking voor een betere cao Sara Burgerhart hertaald in hedendaags Nederlands Trio brengt liedjes over grote gebeurtenissen 4 Een pannetje mosselen mist hij weleens, maar voor de rest leeft Alexander de Pooter uit Axel in de staat Florida zijn American Dream. In West Palm Beach verkoopt hij auto's van het Duitse sportwagenmerk Porsche. Om de eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten legden werknemers in de Metaal en Techniek in Zeeland gisteren 24 uur het werk stil. FNV-bestuurder Marry van der Stel schatte het aantal stakers dat zich 's ochtend op de parkeerplaats van VV Terneuzen liet inschrijven op een kleine zeventig. Dat is volgens haar genoeg om het de werkgevers te laten voelen. ,,Dat gaan sommige bedrijven zeker wel merken. Als er tien man staken in een bedrijf van veertig werknemers, dan is dat heel vervelend." Estafettestaking Sinds november heeft Metaal en Techniek geen cao meer. Het is niet de eerste keer dat werknemers in de sector het werk neerleggen. In de cember werd al een estafettestaking gehouden. Zonder het beoogde re sultaat. Vandaar dat Van der Stel op nieuw naar Terneuzen was geto gen. Behalve in Zeeland werd er giste ren ook in Eindhoven en Deventer gestaakt. ,,Dit doen we door het hele land, tot we een nieuwe cao krijgen", beloofde Van der Stel. „Steeds weer 24 uur lang. En we kunnen dit nog heel lang volhou den hoor." De bonden willen een beter loon, afschaffing van het jeugdloon, eerder kunnen stoppen voor mensen met een zwaar be roep, vaste contracten voor flexwer- kers die langer dan negen maanden werken en geen oproepdiensten voor 55-plussers. Mensen tekort ,,Maar vijf procent meer loon is wel een heel belangrijke hoor", verze kerde Van der Stel. ,,Kijk je naar deze sector. Bedrijven als installa tie, die komen om in het werk. Ze ker met de energietransitie in de toekomst. Er is alleen maar meer werk en ze komen nu al mensen te kort. Die ga je alleen maar krijgen als de arbeidsvoorwaarden goed zijn." De bekende 18de-eeuwse brievenroman Sara Burgerhart is hertaald naar het Nederlands van 2022. Nog steeds is het een levendige beschrijving van de wederwaardigheden van een onstuimige jonge vrouw. Weet u wat een 'pelise' is of een 'omgekeerd meisje'? Weet u wat bedoeld wordt met 'dieren van groene kousen' of 'ik zing al in voorraad'? Zo niet, dan heeft u baat bij de hertaling van De his torie van Mejuffrouw Sara Bur gerhart, die onlangs is versche nen. Dichter Tonnus Ooster- hoff (P.C. Hooftprijs 2012) zette de i8de-eeuwse tekst van Betje Wolff en Aagje Deken om naar hedendaags Nederlands. Er is vrijwel geen enkele zin uit het 400 pagina's tellende boek on veranderd gebleven. Betje Wolff werd in 1738 ge boren in Vlissingen, en elemen ten uit haar leven heeft zij ver werkt in de roman die zij sa men met Aagje Deken schreef. Ook Betje liep weg van huis, toen zij 19 jaar was. Verder zijn in de onstuimige Sara en de meer bedaagde Anna de twee karakters van de schrijfsters te herkennen. Sara Burgerhart geldt als de eerste briefroman uit de Nederlandse literatuur. Sinds de uitgave van 1782 is het boek steeds herdrukt en 240 jaar later nog goed leesbaar. - Jos Overbeeke AXELAAR ALEXANDER DE POOTER LEEFT AMERICAN DREAM ALS We bellen vroeg in de ochtend, Amerikaanse tijd dan. De 38-jarige Alexander de Pooter zit op zijn dakterras behaaglijk in de zon. In korte broek, verklapt hij. Als hij wil, kan hij elke dag een duik in de oce aan nemen. Zijn huis bevindt zich op vijf minuten rijden van het strand. ,,Zuid-Florida is een tro pisch paradijs. Het is vandaag 24 graden. Ik hou van zon en warmte. Winter is niks voor mij." De Pooter is niet zomaar een au toverkoper. In de wereld van luxe snelle automobielen past een stijl volle functieomschrijving. In zijn geval luidt die: Porsche Certified Brand Ambassador van dealer Por sche West Palm Beach. Het bedrijf zelf heet Braman Motor Cars. In de showroom voelt autoliefhebber De Pooter zich als een vis in het water. ,,Er zijn andere fantastische sport wagenmerken, maar Porsche is wel het summum. Het zijn producten van topkwaliteit. Anders dan in Nederland kun je er hier ook grote volumes van verkopen. Wel dui zend per jaar uit één dealerschap." Gepassioneerd Zuid-Florida is ook één van de beste markten voor exotische au to's, zegt De Pooter. ,,Vergeet niet dat er hier maar 6 tot 7 procent be lasting op een auto zit. In Amerika is het ook veel meer geaccepteerd om een mooie auto te kopen en daarvan te genieten. Als je er hard voor hebt gewerkt, zegt niemand er wat van. In Nederland word je er helaas sneller op aangekeken. Zo van: doe maar normaal. Het is ook niet zo dat kopers een Porsche aan schaffen om ermee te showen. Het zijn dikwijls gepassioneerde auto liefhebbers." Ouders Als kind is De Pooter al gek van au to's. Dat virus blijft. Het is na de havo daarom duidelijk dat hij niet de modezaken van zijn ouders in Zuid-Florida is een tropisch paradijs Axel zal overnemen. ,,Mijn ouders hebben me gelukkig geen stro breed in de weg gelegd. Ze vonden dat ik mijn hart moest volgen. Dat werd een studie automotive ma nagement aan de IVA Business School in Driebergen." Hij kan aan de slag bij Autobe- drijfDe Keijzer in Terneuzen (Fiat/ Alfa Romeo), verkast naar Melse (Alfa) en Poppe (Audi) om uitein delijk bij Audi Centrum Amster dam te belanden. Tussendoor stu deert hij een jaar lang aan de North- wood University in Amerika. ,,Zo kon ik snel een bachelor-degree ha len, want het onderwijsniveau van de IVA is zo hoog dat je in Amerika meteen aan het examenjaar kunt beginnen. Na terugkeer bleefAme- rika door mijn hoofd spoken. Ik ben ambitieus en in de Verenigde Sta- ten kun je ongelimiteerd werken als je dat wilt. Als verkoper run je als het ware je eigen bedrijf. Je le vert in Amerika wellicht wat meer van je privéleven in, maar in Tijdens een concert in Paradiso in 2013 speelden klarinettist Maarten Ornstein en theorbist Mike Fen- tross voor het eerst samen. Ze brachten Music for a while van de Engelse barokcomponist Henry Purcell. Daarna werkten ze al re gelmatig samen met andere arties ten. Voor het concert van zondag treden ze opnieuw op met een bij zondere zangeres: de Estse mez zosopraan Kadri Tegelmann. ,,De muziek die we zullen spelen gaat over het leven", vertelt Ornstein. ,,Leven in al zijn vreugde, treurnis, angst, glorie en mysterie. Kort sa mengevat gaan alle liederen over levensveranderende momenten zoals geboorte, de liefde, thuisko men en de dood." Het drietal heeft recent de cd LAULA! uitgebracht en brengt een wonderlijke mix van barokstukken en Baltische volks liedjes. ,,De thema's zijn groot, juist door de liedjes en 'muziekjes' klein te houden, komen ze groots binnen." Zondag 6 Februari, Zeeuwse Concertzaal, 11.00 uur: Concert 'Laula!' VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 GO Jean-Luc Jonker (25) laat zich in Terneuzen door Elsa van der Kraats van de FNV inschrijven als staker. foto anne hana TERNEUZEN - Guido van der Heijden VLISSINGEN 'Als ik geen auto Frank Balkenende West Palm Beach - Alexander de Pooter, verkoper bij Porsche West Palm Beach Alexander de Pooter bij een Porsche 911 GT3 RS uit de 991-serie. FOTO PORSCHE WEST PALM BEACH MIDDELBURG De Zeeuwse Concertzaal orga niseert met Stichting Kamer muziek Zeeland een bijzonder concert. Het trio Ornstein, Fen- tross en Tegelmann komt zon dagochtend 6 februari naar Middelburg, samen brengen ze liedjes over grote gebeurtenis sen. (Vlnr.) Mike Fentross, Kadri Tegelmann en Maarten Orn- stein. foto pr - Hans Puik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32