Is de heisa om de Hedwige nou eens klaar 'Brexit of niet, we blijven handel drijven' 2022 c Britse ambassadeur start tournee in Zeeland mm, 2 ÊEN2INE EN SUPERMARKT VEEL bUUR&ER COLUMN Oscar Garschagen De hoeves zijn gesloopt, de akkers om gewoeld en de populieren omgehakt. Alle natuur is in Nederland mensen- natuur, las ik ergens. Dat klopt als we uit waaien op de dijk van de Hertogin Hedwi- gepolder en kijken naar de kale modder vlakte waar in de verte graafmachines nieuwe natuur aan het scheppen zijn. Het is stil aan deze frontlinie van de strijd tussen mens en milieu. De oorlog lijkt gestreden, het wachten is op het getij in het nieuwe grenspark Groot-Saeftinghe, waar lepelaars, kluten en wilde eenden neerstrijken. Ein delijk wordt het politieke horrorverhaal over dat kleine poldertje in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren afgesloten. Zo gezegd in deze krant De Britse ambassadeur in Nederland Joanna Roper maakt een tournee door Nederland. Ze gaat elke provincie af. Zeeland is de eerste. ,,Ik heb gehoord dat jullie de meeste zonuren van Nederland hebben. Misschien vandaag niet, maar ik kom zeker terug." De 52-jarige diplomate is onder de indruk van Zeeland. ,,Deze delta is een prachtig gebied. Wie wil hier geen vakantie vieren? Zeeuwen zijn erg gastvrij, merk ik. En dan het heerlijke eten. Verse vis, schelpdie ren en wijn van eigen bodem. Van de Kleine Schorre, dacht ik. Highly recommended!" Roper is sinds oktober 2020 am bassadeur, maar door de corona maatregelen kon ze lange tijd het land niet in trekken. Nu wel. ,,Mijn baan gaat over begrip en kennis van een land. Dan moet je de regio's verkennen en met mensen praten. Dat Zeeland als eerste op mijn lijst staat, heeft diverse redenen. Ten eerste de herdenking van de Wa tersnoodramp op 1 februari, die in dertijd veel slachtoffers heeft ge maakt. Ik ga straks naar het Waters noodmuseum in Ouwerkerk." Stormvloedkering Ze heeft ook de Stormvloedkering bezocht die Zeeland afgelopen week nog heeft beschermd tijdens de storm Corrie. ,,Ik wil meer van de fantastische innovatieve techno logie achter jullie kustverdediging weten. Er is een direct verband met klimaatverandering waar alle lan den mee te maken hebben. Wat me opvalt, is dat Nederland sterk inzet op klimaatadaptatie, duurzaam heid en groene economische groei, zeker ook in het Zeeuwse havenge bied." Het Verenigd Koninkrijk doet dat ook met een omvangrijke groene agenda, met een sterk accent op duurzame energie en groene waterstof, onderstreept Roper. ,,We kunnen van elkaar leren." Historisch zijn er sterke banden tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk, zegt de ambassadeur. ,,Ik ontdekte bij een bezoek aan de Schotse Huizen dat er al in de mid deleeuwen wolhandel met Schot land bestond. De Tweede Wereld oorlog bindt ons ook nog steeds. Ik heb in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp gezien hoe goed de ver halen over de oorlog, en zeker de Slag om de Schelde, als ook de be vrijding levend worden gehouden. Fascinerend! En tot slot zijn we door onze koningshuizen met el kaar verbonden." Handelspartner Ook beide economieën, brexit of niet. Nog steeds zijn Nederland en het VK belangrijke handelspart ners, onderstreept Roper, die onder meer een kijkje heeft genomen bij jachtenbouwer Damen. ,,Het VK is de vierde handelspartner van Ne derland en de derde markt voor Zeeuwse exportbedrijven. Ik ver wacht niet dat brexit de handels stromen vermindert. De relatie tus sen onze havens is nog steeds sterk. Bovendien gaan Nederlandse ex porteurs pragmatisch om met de nieuwe invoerregels in het VK. Ons land wil wel graag een betere deal met de Europese Unie om goederen makkelijker te kunnen importeren. Ik hoop dat er een praktische oplos sing uitrolt. Laat ik toevoegen dat het VK nog steeds een goede plek is om te investeren. Handel kan bij ons bloeien. Daarnaast hoop ik dat we connecties tussen onze univer siteiten en kenniscentra kunnen versterken." Appelboom Roper laat na haar eerste bezoek ook iets na. Samen met commissa ris van de Koning Han Polman heeft ze woensdag een Bramley's Seedling appelboom geplant in de Middelburgse buurtschap Sprenckweide, waar burgers samen een dorpsboomgaard scheppen. ,,Onze koningin heeft in het kader van haar platina jubileum iedereen opgeroepen bomen te planten om hun leefomgeving te verbeteren. Over een paar jaar geeft deze boom appels. De vraag is nu: bakken we dan appelflappen of appeltaart?" Toos Henk Ook dit jaar geen modelbouwshow De Modelbouwshow die op 19 en 20 februari zou worden ge houden in de Zeelandhallen, slaat een jaartje over. Door de situatie rondom corona is het volgens de organisatie niet mo gelijk om het evenement deze maand te houden. ,,Gezien het hoge aantal besmettingen, waardoor veel standhouders en hun medewerkers of leveran ciers ziek zijn, is het voor het op korte termijn niet mogelijk om zich optimaal voor te bereiden", aldus organisator Mark Albada Jeigersma. de ontpoldering alsnog blokkeren. Alsof niet allang bekend is dat de Schelde een van de zwaarst vervuilde rivieren ter wereld is. Niet alleen 'gepolluteerd' met PFAS, die uitge breide familie van niet afbreekbare chemi caliën, maar ook met veel andersoortig gif. Alle chemiereuzen in het Antwerpse ge bruiken de Schelde immers al jaren als gifstort, zegt de Vlaamse PFOS-on- derzoekscommissie die binnenkort rap porteert. Of komt er toch wel een einde aan die onnavolg bare Hedwi- ge-heisa? Gedepu teerde Staten van Zeeland noch de re geringen in Neder land en Vlaanderen voelen voor herope ning van het dossier. De vervuilingsnormen worden nergens overtreden, klinkt het sus send. Of dat werkelijk waar is, moet nog blij - ken uit dat wel erg laattijdige RIVM-onder- zoek. Ik wacht op een absurde grap van Jan-Jaap van der Wal dat de Vlaamse dijkgravers sneller werken dan gepland - ik wacht op een absurdisti sche grap van Jan-Jaap van der Wal - komt van de Zeeuwse Milieufederatie. Hedwige ontpolderen of toxisch PFAS-water buiten- laten is een verraderlijke keus, zeggen de milieubeschermers. Natuurlijk moeten beide problemen - natuurherstel en afkic ken van het veelgebruikte PFAS - met ur gentie worden opgelost. Het ene moet niet wachten op het andere. Doorpakken dus: niet seffens, maar nu, maintenant, heute nog, verdomme. Tactisch pro bleempje is dat wij een wapen verliezen om Vlaanderen te dwingen de Schelde te zuive ren. Maar ja, als dat niet gebeurt sluiten we de Westerschelde bij de Bocht van Bath toch ge woon af met een ketting. Dan wordt de rivier net zo subiet opgekuist als de Hedwige- polderdijk nu wordt af gegraven. VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 GO LEGE STOELEN ,,Het moment dat we klassen naar huis moe ten sturen, komt steeds dichterbij" - Wietse Lips, het aantal besmetting en op zijn school blijft oplopen cZEELAND1 WACHTLIJST Frank Balkenende Vlissingen De Britse ambassadeur Joanna Roper op de boulevard in Vlissin- gen. foto lex de meester Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl GOES Nee dus. Sommige Zeeuwse politici gaan De verstandigste reactie op het nieuws ,,Er is in Neder land iets gron dig mis in de geestelijke ge zondheidszorg" - Gerco Blok, bestuurder bij Emergis c ZEELAND 11 OW VA6ER WOONT IN KAMER 22 t>US Met MAS WEL wat ENTHOUSIASTER pa?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2