Geschiedenis met Daan: pluim voor de leraar Angela Martijn Fischer: Parton neemt tophit '9 to 5' opnieuw op 24 Ik hou een miljoenmiljard van je! 'at KIJKT TV Nieuw was het niet. Daarvoor deed de opzet van Het verhaal van Nederland te veel den ken aan de series die ik vroeger zag op School TV of aan Welkom in..., de bejubelde histori sche geschiedenisserie van Zapp. Maar als er iets duidelijk werd in de eerste aflevering waarin Daan Schuurmans de kijker meevoerde naar de jagers en boeren die rond 5000 voor Christus in ons land leefden, dan is het dat het fenomeen 'nieuw' niet bestaat en de geschiedenis zich altijd herhaalt. Klimaatverandering, migratiestromen, overstro mingen, de mens die het landschap naar zijn hand zet? Het was toen ook al aan de orde van de dag. Als je die wetenschap doortrekt naar tv, besef je als kijker dat het vrijwel onmogelijk is om nog iets voorgeschoteld te krijgen dat nog niet eerder is uitgevoerd. En niet onbelangrijk: ik heb met veel plezier gekeken naar de eerste aflevering van Het verhaal van Nederland, een mengvorm van drama en wetenschappelijke duiding en uitleg van onze vaderlandse geschiedenis, die ook nog eens schit terend is gefilmd. Waar zouden tv-producties te genwoordig zijn zonder drones? Rode draad vormt acteur Daan Schuurmans die als verteller het ene moment dwars door een archeologische vindplaats in Swifterbant beent en het volgende moment de set van het gedramatiseerde deel binnenstapt. Die dramalijn was wel even wennen. Ik was nogal afgeleid door de tatoeages op de gezichten van de jagers, waar ik in geen enkel geschiedenisboek over heb gelezen. En met twee kinderen op de middel bare school is het hoofdstuk 'boeren en jagers' de afgelopen jaren herhaaldelijk langsgekomen bij het overhoren. Ook vroeg ik me af waarom er nu weer gekozen was voor een klef liefdesverhaal. Maar aan het einde, toen drama en werkelijkheid elkaar raakten in de vorm van gevonden botresten van een jonge vrouw met baby uit de steentijd, werd dat duide lijk. Liefdesverhalen, of ze nu waargebeurd zijn of niet, werken altijd goed als decor om een ontwik keling of gebeurtenis te schetsen. Door Jack en Rose hebben hele volksstammen immers ook een opfriscursus Titanic gekregen. Ik leerde ook een paar nieuwe feiten in de eer ste aflevering. Namelijk dat wij moderne mensen slechts voor 25 procent afstammen van de jagers en boeren, die een vrij donkere huid hadden. De res terende 75 procent danken we aan bleke nomaden uit Rusland en Oekraïne van de Jamnaja-cultuur, aan wie ook de grafheuvels op de Veluwe herinne ren. Wellicht verraadt dit dat ik vroeger slecht heb opgelet op middelbare school. Maar ik kan nu makkelijk zeggen dat dat door de leraar komt. Als hij ook maar enigszins op Daan Schuurmans had geleken, had ik aan zijn lippen gehangen. Quote van de dag MUSICAL 'HIJ GELOOFT IN MIJ' OPNIEUW IN DE ZALEN Verdriet om carnaval Dune kansrijk Tien jaar nadat hij zijn naam vestigde als vertolker van André Hazes grijpt Martijn Fischer in een comeback van de musical Hij gelooft in mij opnieuw de hoofdrol. ,,Ik weet alles van die man en toch blijft hij een mysterie." Voor alle duide lijkheid: Martijn Fischer heeft de afgelopen jaren van alles en nog wat gedaan. Hij was onder meer te zien in tv-se ries als Baantjer, Gooische vrouwen en Van God los. Was Jezus in The Passion en is nog steeds te zien in Goede tij den, slechte tijden. Maar er is één rol die meer aan hem plakt dan wat dan ook. De rol van André Hazes. Hij speelde de Amster damse volkszanger in de film Bloed, zweet en tranen. Fischer eerde hem daarna ook nog in zijn theaterpro gramma Martijn Fischer zingt Hazes. En keert nu dus weer terug in Hij gelooft in mij, de musical waarmee hij een kleine tien jaar geleden bij Die liedjes van Hazes zijn zo verbindend, dat gaat door alle lagen van de bevolking heen. En dat is nu nodig het grote publiek doorbrak. ,,Ik heb zeker geaarzeld. Ik heb daar bij Stage Entertainment (de produ cent, red.) wel een paar goede ge sprekken over gevoerd. Toen ging ik er steeds meer in geloven dat deze musical juist in deze tijd veel impact kan hebben. Ik bedoel: die liedjes van André Hazes zijn zo verbindend, dat gaat door alle lagen van de bevolking heen. En dat is nodig, gezien het feit dat nu steeds meer mensen met de koppen tegenover elkaar staan. Ik geloof er helemaal in dat alle mensen weer even hetzelfde goede gevoel delen als ze eenmaal in het theater zitten en de sfeer van deze show ervaren." Deze keer deed ze dat in duet- vorm met Kelly Clarkson. De makers van de docu kregen ook toestemming om acht an dere liedjes van Parton te ge bruiken, schrijft weekblad Variety. Still Working 9 to 5 gaat in maart in première op festival South by Southwest. In de do cumentaire worden actrices en andere vrouwelijke medewer kers van de film 9 to 5 uit 1980 geïnterviewd. In die comedy zijn Jane Fonda, Lily Tomlin en Parton het seksistische gedrag van hun baas zat en komen in actie. In de docu blikken de drie vrouwen terug op het maken van de film, die de manier waarop vrouwen werden behandeld in de zakenwereld aan de kaak wilde stellen. Dit gebeurde op een luchtige manier om ondanks het beladen thema een groot publiek te bereiken. Ook actrices uit een 9 to 5-Broadwayshow uit 2009, onder wie Allison Janey, ko- men aan het woord in Still Working 9 to 5. De nieuwe versie van het liedje 9 to 5 heeft een min der vrolijke toon dan het origineel, legt een van de regisseurs uit aan Variety. ,,In Dolly Partons eerste uitvoering klonk flink wat hoop. Deze versie is wat melancho- lischer, omdat vrouwen nog steeds vechten voor gelijke behandeling. Dat is 42 jaar na dat het liedje is uitgekomen, nog steeds niet bereikt." - Guus Meeuwis over zijn verloofde Manon Meijers. Het stel gaat dit jaar trouwen; vorig jaar werd hun huwelijk uitgesteld vanwege corona. VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 PC OMROEP MAX Omroep Max zendt op 27 fe bruari de docu mentaire Het verdriet van car naval uit. Daarin komen carna valsvierders uit Den Bosch, Groenlo en Te- gelen aan het woord over hun teleurstelling over het afgelas ten van het car naval vorig jaar. BAFTA'S De films Dune en The Power of the Dog hebben de meeste Bafta- nominaties ont vangen. Gisteren werd bekend ge maakt welke films, acteurs en makers begin maart kans ma ken op de 'Britse Oscars'. 'Dit wordt mijn laatste jaar als Hazes' Albert Kok Eerlijk zeggen: zei je meteen vol mondig 'ja' tegen dit aanbod of waren er twijfels? Hoe is het voor jou, even los van de HOUSTON Voor een nieuwe documen taire is Dolly Parton de stu dio ingedoken om opnieuw haar hit 9 to 5 op te nemen. - ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24