BEIJING 2022- Besmette De Wit: 'Had ik nóg voorzichtiger moeten doen?' m voor besmettingen nog lang niet weg in Peking 21 Wit had verder niet voor onrust ge zorgd, beweerde Verheijen. ,,We hebben hem nauwelijks gezien aan boord, het voelt allemaal veilig. De bubbel lijkt voor ons te werken." De regels voor de drie gisteren aange komen atleten waren sowieso al ietsje aangescherpt. Schaatser Hein Otterspeer, kunstrijdster Lindsay van Zundert en snowboardster Mi chelle Dekker hebben een eigen ka mer en eten en reizen voorlopig niet met anderen. Geen overbodige maatregel, want helemaal waterdicht is de bubbel in Peking dus niet. Neem de bussen. Die vertrekken soms propvol vanaf de schaatshal, ook die van de atle ten. ,,Dat is een bekend fenomeen, de eerste dagen van de Olympische Spelen", zei Hendriks. ,,Het is van ochtend door alle landen opnieuw aangekaart in het overleg. De oplos sing is meestal simpel: meer bussen inzetten, en de deuren dichtdoen als de bus halfvol zit." Hendriks verwacht dat het aantal besmettin gen binnen de olympische bubbel de komende tijd snel zal afnemen. ,,Je wilt die inreisperiode achter de rug hebben. Daarna kan het wel eens beter gaan dan in Tokio, van wege de strenge maatregelen hier." Of die hoopvolle voorspelling uitkomt, moet blijken. Maar de boodschap was duidelijk: wat Je wilt die inreisperiode achter de rug hebben. Daarna kan het wel eens beter gaan dan in Tokio NOC*NSF betreft is het tijd dat de Olympische Spelen gaan beginnen. Genoeg voorbeschouwd, genoeg pandemiepraat, het moet vanaf nu over de sport gaan. Verheijen en Hendriks spraken eerder het doel uit om 'richting' de twintig medail les te gaan, net als vier jaar geleden in Pyeongchang. Verheijen hoopt bovendien op wat hij een 'Tokio-virus' noemt. ,,Dat het hele land weer aan de buis gekluisterd zit. En dat werkgevers een oogje toeknijpen, zodat ieder een overdag naar het schaatsen kan kijken." De oud-schaatser, zelf als olympiër aanwezig op de Spelen van 2002 en 2006, zag deze week het 'mooiste schaatsstadion ooit', the National Speed Skating Oval, bijge naamd 'The Ice Ribbon'. En hij stond nog even apart stil bij de vijfde olympische deelname van Sven Kramer en Ireen Wüst. ,,Nog steeds meedoen is één, nog steeds medaillekandidaat zijn is helemaal uniek." Maar ook Verheijen gaf toe: ,,Co- rona beheerst ons. Ook omdat de communicatie met de Chinezen stroef verloopt. Onze speciale covid officer is er dag en nacht mee bezig. Maar vanaf vandaag merken je: we raken op stoom." Peking hoopt klaar te zijn voor de Winterspelen, precies op tijd. Maar al zijn de regels nog zo streng, zelfs China heeft niet alles in de hand. Schaatscoach Johan de Wit testte positief op corona en verblijft inmiddels in een isolatiehotel. ,,Je kunt niet achteraf zeggen: 'ja, maar mijn coach zat in isolatie'. Ik geloof dat dit zelfs de andere kant op kan slaan, dat ze hierdoor meer kunnen." Moe zijn, weinig slapen, nu denkt Johan de Wit (42): ,,Dat zouden ook symptomen kunnen zijn." Anderzijds liep hij dinsdag nog anderhalf uur hard, voordat hij alarmerend bericht kreeg. De succesvolle Nederlandse schaats coach, sinds 2015 in Japanse dienst, testte positief op het co ronavirus en verblijft nu in een Chinees quarantainehotel. Hij voelt zich goed en belab berd tegelijkertijd, vertelt hij te lefonisch. Goed qua lijf, belab berd omdat hij zijn ploeg in de steek moet laten, op een van de belangrijkste momenten. Sinds hij in 2015 aan het roer staat van de Japanse ploeg, zit het schaat sen in het land van de rijzende zon in de lift. Vier jaar geleden in Pyeongchang waren 'de meiden van De Wit' goed voor zes olym pische medailles, eindigden ze als beste schaatsland na Neder land. Wereldrecordhoudster Miho Takagi is nu in Peking top favoriete voor diverse afstanden. Dat hij de komende dagen niet op de kruising staat, maakt De Wit niet zoveel uit. Hij is al tijd al een voorstander voor het afschaffen van coaches op de kruising tijdens wedstrijden. Wat voegt het toe? Wat kun je daar nou nog? En het draait toch om de rijders? ,,Het is vooral vervelend dat het stress oplevert. En dat ik bij mijn sporters in de buurt ben geweest, en bij andere mensen. Daar voel ik me klote over." Hoe hij het virus heeft opgelopen weet 00 De Wit niet. Hij was voor vertrek eerst in Nederland, bij familie, maar verbleef de laatste tien dagen voor vertrek in totale isolatie met zijn gezin. Nu maalt door zijn hoofd: had ik nóg voorzichtiger moeten doen? ,,Vaker mijn handen wassen, je kunt altijd meer dan je deed." Hij vloog met het gros van de Neder landse ploeg vorige week van Amsterdam naar Peking, maar zat in tegenstelling tot TeamNL niet vooraan in het vliegtuig, maar in het tweede deel. De Wit houdt niet van excuses en zoekt de verantwoordelijk heid bij zichzelf. ,,Ik heb het nu, breng anderen daarmee in ge vaar, en dat reken ik mezelf aan." In het hotel kan hij zijn schaat sers volgen, via beelden die hij doorkrijgt. ,,En eigenlijk zit het werk er wel op. Ze zijn in goeden doen. Ik geloof erin dat ze juist denken: we zullen het nu wel even laten zien. En ik ben er nu wel, het is niet dat ik thuis zit." C Dat hij de komende dagen niet op de kruising staat, maakt De Wit niet zoveel uit Al weet De Wit ook hoe spor ters vertrouwen kunnen halen uit hun coach, juist op belang rijke momenten. ,,Wat ik heb ge probeerd is om ze zelfstandig te maken. Hoe ze moeten voelen, wat ze moeten doen, wat ze aan voorbereiding moeten hebben. Dat weten ze precies. ,,Dan zijn er dus ook geen ex cuses. Je kunt niet achteraf zeg gen: 'ja, maar mijn coach zat in isolatie'. Ik ge loof dat dit zelfs de andere kant op kan slaan, dat ze hier door meer kunnen. ,,Ze hebben hier vier jaar voor ge traind, dat mag je je niet laten af pakken." GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI Mi M Chef de mission Carl Verheijen (l) en technisch directeur Maurits Hendriks tijdens hun persconferentie, gisteren in Peking. foto anp - Maurits Hendriks In het Olympisch Stadion van de Chinese hoofdstad wordt uit voerig getest voor de openings ceremonie, die vanmiddag om 13.00 uur begint. foto reuters Lisette van der Geest Peking Coach Johan de Wit moet door een positieve test zijn Japanse schaatsers vanuit een isolatiehotel volgen. FOTO PRO SHOTS LOTTE A/ZfbT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21