Bambi op ijs OQP Bij start Spelen zijn 'pandemiepraat' en angst Safe, xswm 20 OLYMPISCHE WINTERSPELEN COLUMN Thijs Zonneveld Nog voordat ze zijn begonnen, zijn ze begonnen. Twee dagen geleden al. De vlam brandde nog niet en de openingsceremonie was nog niet gehou den, maar de Olympische Spelen van Peking waren in het geniep al bezig. Op een ijsvloer in het oude zwemstadion, voor een handjevol toeschouwers, werd er gecurld. Gemengd. Voor degenen die het gemist hebben: China won de openingswedstrijd met 6-5 van Australië door een briljante worp van Fan Suyuan in het voorlaatste end. Oké, oké, ik heb dat moeten opzoeken. Mijn kennis over curling past in één zin: het is een soort jeu de boules op ijs, in Canada is het bijna net zo belangrijk als ijshockey en acht jaar geleden zat het stadion in Sotsji elke dag vol omdat de vrouwen van het Russische team vlak voor de Spelen in de Playboy hadden geposeerd. En o ja, curling heeft mijn eigen olympische droom defini tief de nek omgedraaid. Dat zat zo. Een jaar of wat geleden dacht ik dat het misschien wel iets voor me was. Dat ik er vast de Spelen mee zou kunnen halen. Even het spelletje onder de knie krij gen, een tijdje seri eus trainen, mezelf in het Nederlands team wurmen en een olympisch ticket afhalen - hoe moei lijk kon het zijn? Toch? Ik bedoel: een beetje met stenen schuiven en een bé- tje bezemen - dat moest te doen zijn. Paar sponsors of een investeerder erbij en ik zou er nog een vermogen mee kunnen verdienen ook. Een training met het Nederlands team was zo geregeld. Vol zelfvertrouwen (oké, arrogantie) liep ik in Zoetermeer de baan op. Eén voor één monsterde ik de internati onals en vroeg me af wie ik uit het team zou kunnen wippen. Tijdens de warming-up fantaseerde ik hoe dat oranje pak me zou staan. De bondscoach vroeg of ik een paar ste nen wilde gooien, zodat ze kon zien wat mijn niveau was. Wel. De eerste steen schoof ik de kantine in, de tweede kwam geen drie meter ver en bij de derde gleed ik ondersteboven voordat ik 'm had kunnen gooien. Ik voelde me Bambi op ijs. Het bezemen ging zo mogelijk nog slech ter. Ik veegde de verkeerde kant op, ik veegde tegen stenen aan, ik veegde een ploeggenoot onderuit. Uit de vermo gensmeter (echt) op de bezem bleek verder dat ik veel te zacht bezemde, ook als ik uit alle macht probeerde te vegen. Na twee uur lag mijn ego in tienduizend stukjes op het ijs en had ik spierpijn tot in mijn oorlelle tjes. Het was klaar, over, uit. Ik kon ze ver geten, die Olympische Spelen. Die zijn al leen voor sporters die écht iets kunnen. Curling heeft mijn olympische droom de nek om gedraaid, definitief 'Ben sneller dan ooit' Bunschoten draagt vlag BEIJING 2023- m \*'Jr f.' i U i fl "l -«ifiiVrr Met het ontsteken van de vlam worden vanmiddag de Olympische Winterspelen in Peking geopend. Maar het zal de komende twee weken nog niet meevallen om de focus op de wedstrijden te krijgen. Peking Het was net weer rustig. De storm van de traditionele rel vooraf, deze keer over gekonkel in het vrouwen- schaatsen, ging in Peking al snel lig gen. En belangrijker: de Neder landse olympische ploeg, inmid dels een week in China, was nog al tijd gevrijwaard gebleven van co rona. In tegenstelling tot afgelopen zomer in Tokio kwamen er in de dagen voor de openingsceremonie geen persberichten en ingelaste persconferenties. Geen nieuws, goed nieuws. En, eerlijk is eerlijk, dat is toch ook een klein wonder. Maar toen, in de Chinese morgen, twitterde schaatscoach Johan de Wit dat hij positief had getest en was overgebracht naar een corona hotel. De Noord-Hollander heeft geen enkele link met 'TeamNL'. Hij werkt al jaren in Japan, maakte van dat land de grootste concurrent van schaatsnatie Nederland. Zijn 'meis jes van De Wit' werden een dank baar verhaal. De coach, één van de vriendelijk ste mensen in de sport, nam giste ren uitgebreid de tijd om vanuit het quarantainehotel te vertellen over wat hem was overkomen en hoe hij daarmee in zijn maag zat. De Wit zat vorige week op dezelfde KLM- vlucht als driekwart van de Neder landse equipe. Maar: wel achterin, niet in het speciaal gereserveerde 'oranje' deel van het toestel. Waar, wanneer en hoe hij de besmetting heeft opgelopen, is voorlopig gis sen. Maar feit is dat het virus een kier heeft gevonden in het schaats- stadion. En dat geeft toch stof tot denken. Zeker omdat De Wit bang is dat hij niet het laatste coronageval zal zijn in het schaatsen. En dus ging in de Chinese avond alsnog tachtig procent van de al ge plande persconferentie van chef de mission Carl Verheijen en tech nisch directeur Maurits Hendriks over corona. De besmetting van De VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 GO Y @ThijsZonneveld SCHULTING Suzanne Schul- ting (foto) begint morgen vol zelf vertrouwen aan de Winterspelen. De shorttrack ster, favoriete op meerdere af standen, zei in Peking zich goed te voelen en geen last te heb ben van druk. „Vier jaar gele den kon ik bij de Spelen in Pye- ongchang niet slapen, nu slaap ik als een gek. Ik ben sneller dan ooit, het is ge woon heel erg goed. Ik ben su perfit, daar bouw je naartoe." PARALYMPICS De Nederlandse vlag wordt bij de openingscere monie van de Paralympische Spelen op 4 maart in Peking gedragen door parasnowboar- ders Lisa Bun schoten (foto) en Chris Vos. Vandaag is de opening van de Olympische Spelen. Dan wordt de Neder landse vlag ge dragen door kunstschaats ster Lindsay van Zundert en schaatser Kjeld Nuis. O o. (O 2 Ai Vanaf nu gaat het alleen over sport, tenzij... Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20