iSlr^ Bekijk de hele serie 'Na 100m linksaf' fl c Miljardenwinst in2021 Ga naar pzc.nl/100m 17 v^- -M ml v We zijn op zoek naar jou! volgens hem niet eenvoudig, om dat deze groep soms ver afstaat van de arbeidsmarkt en vaak andere problemen meespelen. De inzet van meer arbeidsmi granten (van buiten de Europese Unie) ziet hij niet snel gebeuren, omdat niet iedereen bij dat idee staat te juichen. Dit viel ook op te maken uit de afwijzende reacties uit de Tweede Kamer op het re- cente voorstel van de landbouw sector. Robots zouden best een oplossing kunnen zijn, maar dat zal niet voldoende zijn om de te korten op te vangen. ,,Het zijn alle maal knoppen om aan te draaien, maar de echte oplossing is dat er duidelijke keuzes gemaakt moeten worden over waar we met de ar beidsmarkt naartoe willen", aldus de hoogleraar. Uit het onderzoek van UWV blijkt dat werkgevers vooral bezig zijn met de vraag 'hoe werf ik nieuwe mensen en hoe houd ik mijn men sen vast'. Volgens Rob Witjes, hoofd arbeidsmarktinformatie van het UWV, zou het helpen als werkgevers hun eisenpakket bij stellen. Maar om de problemen echt aan te pakken, zijn grotere stappen nodig, beaamt hij. Een nationaal plan voor de ar beidsmarkt kan een oplossing zijn, maar is niet eenvoudig, voegt Wit jes eraan toe. ,,Het is allereerst een politieke keuze en het werkt alleen als alle partijen het gezamenlijk belang vooropstellen. Dan zou je kunnen vaststellen waar de ko mende vijf of tien jaar behoefte aan is, en mensen enthousiasme ren om in die richting te gaan wer ken." Piet Fortuin, CNV-voorzitter, gelooft niet zozeer in een natio naal plan. Het klinkt groots en meeslepend, maar we leven niet in een planeconomie, luidt zijn boodschap. Wat hem betreft zou het helpen als sectoren en bedrij ven onderling meer samenwerken. ,,Als we weten dat er in een be paalde sector personeel uit stroomt, kunnen we die mensen in contact brengen met bedrijven die juist extra mensen zoeken. Denk aan automonteurs die op termijn wellicht omgeschoold kunnen worden tot installateurs." Werkdruk Dat er snel iets moet gebeuren, is volgens VNO-NCW en MKB-Ne- derland evident. Zo wijzen de on dernemersorganisaties erop dat nu al negen van de tien bedrijven grote werkdruk ervaren door krapte. Ook zij zien het tekort van zo'n honderdduizend technici als grootste bedreiging voor de ener gietransitie en het halen van de klimaatdoelen. ,,Zo zijn er meer vraagstukken. Van onderwijs tot de zorg tot in de bouw moeten we oplossingen zien te vinden voor de vergrijzing en de krapte aan men sen", reageren de ondernemersor ganisaties. De werkgevers zeggen er druk mee bezig te zijn. ,,Wij hebben het probleem volop in het vizier en zijn er volop mee bezig op alle ta fels en plannen", zegt Edwin van Scherrenburg van VNO-NCW. Shell is de coronacrisis helemaal te boven. Het olie- en gasconcern maakte 18 miljard euro winst in 2021. Een jaar eerder was dat nog een verlies van zo'n 20 miljard euro. De oorzaak van die enorme om mezwaai is simpel, Shell profi teerde volop van de hogere prijzen voor olie en gas. Met name die laatste brandstof speelt een grote rol, omdat Shell zich langzaam af keert van olie en meer investeert in gas en duurzame energie zoals wind- en zonne-energie. De olieproductie daalde tussen 2019 en 2021 al met 8 procent. ,,Die zal de komende tien jaar met 1 tot 2 procent per jaar verder dalen'', zei Shell topman Ben van Beurden bij een toelichting op de jaarcij fers. Daarnaast zal Shell doorgaan met de verkoop van bezittingen zoals olievelden. De gasdivisie, waar ook de her nieuwbare energie nog onder valt, was de grote winstmaker afgelo pen jaar. Maar liefst 8,8 miljard dollar hield Shell over aan de gas- verkoop. Daaronder vallen ook de verkopen van vloeibaar gas, lng. Van Beurden wijt de hoge prij zen aan de zeer snel stijgende vraag naar gas. Zeker nu landen stoppen met kolen als brandstof voor elektriciteitscentrales. De in vesteringen in nieuwe olie- en gasvelden zijn juist achtergeble ven de laatste jaren. Oliemaat schappijen besteedden meer aan duurzame energiebronnen. De hoge energieprijzen zijn een politiek item geworden. Links en rechts duikt de discussie op of de grote winsten die oliemaatschap pijen nu maken niet extra moeten worden belast. Met dat geld kan de energierekening van huishou dens worden verlaagd. Hoge prijzen Van Beurden is daar geen voor stander van. Dat maakt de zin om energie te leveren er niet groter op, waarschuwde hij. En Shell is niet verantwoordelijk voor de hoge prijzen. ,,Wij leveren maar 1 tot 1,5 procent van de wereld wijde energie, wij bepalen de prijs niet.'' C Shell hield 8,8 miljard dollar over aan de verkoop van gas. De multinational is in 2021 ook meer vloeibaar gas gaan leveren aan Europa Van Beurden wees er op dat Shell het afgelopen j aar juist extra ener gie is gaan leveren aan Europa. ,,We hebben juist meer tankers met lng naar Europa gestuurd.'' Dat was geen liefdadigheid overi gens. Europa betaalt gewoon de beste prijzen. ,,Maar we zijn wel zo flexibel dat we dat extra gas ook kunnen leveren'', aldus Van Beur den. Shell had goed nieuws voor de aandeelhouders. Het concern ver hoogt het dividend en wil dit jaar voor 8,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. De winst hoeft dan over minder aandelen ge spreid te worden en dat zorgt voor een hogere koers. In deze achtdelige online documentaire vormt Irene Schouten als kanshebster op meerdere gouden medailles in Peking de rode draad. Elke aflevering wordt een andere hoofdrolspeler binnen de schaatsploeg Zaanlander uitgelicht en kom je als kijker veel meer te weten over coach Jillert Anema, de andere medaillekandidaat Jorrit Bergsma en olympiër Marijke Groenewoud. Verder is er volop aandacht voor schaatsster Melissa Wijfje en assistent-coach Arjan Samplonius. PC VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 D j Cl - Bi J V- V Verschillende vacatures Weekend en doordeweeks nl.carriere.primark m m ufiggSl Overal zijn bedrijven op zoek naar i FOTO'S ANP, HOLLANDSE HOOGTE medewerkers. Gasprijs maakt Shell spekkoper Peet Vogels Rotterdam/Londen werkenbijarrivg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17