O O O lil Grote gemeenten willen prijs van warmtenetten loskoppelen van gas 16 Kort AANDEEL 25 PROCENT GEKELDERD Vrije val Meta (Facebook) Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, Instagram en WhatsApp, is giste ren na de opening van aandelenbeurzen in New York ruim 230 miljard dollar aan beurs waarde kwijtgeraakt. Het aandeel ging 25 procent onderuit na een zwaar tegenvallend kwartaalbericht. Het is in dollars de grootste waardedaling ooit op één dag in de Ameri kaanse beursgeschiedenis. Het eerste kwar taal rekent Meta op een omzet tussen de 27 en 29 miljard dollar, een groei van tussen de 3 en 11 procent, veel minder dan verwacht. Andere socialemediabedrijven als Snap en Twitter verloren 20 en 6,5 procent. Aanpak oliediefstal Nigeria Nigeria wil harder optreden tegen de om vangrijke diefstal van olie in het Afrikaanse land. Nu verliest de grootste olieproducent van Afrika naar schatting dagelijks tot wel 150.000 vaten (van 159 liter) aan olie door diefstal uit pijpleidingen en bijkomende lekkages. Dat komt neer op miljarden dollars per jaar aan verloren inkomsten voor Nige ria. Er komt een 'veiligheidsstrategie' om het aftappen door criminelen aan te pakken, meldt de Nigeriaanse olietoezichthouder. Door de oliediefstal ontstaat ook veel ver vuiling. Grote oliemaatschappijen in Nige ria, waaronder Shell, kampen al jaren met lekkages door de diefstal. Shell is bezig met een vertrek uit Nigeria. Bitcoin-minen Texas ligt stil De grote bitcoin-miner Riot Blockchain heeft zijn activiteiten in de Amerikaanse staat Texas grotendeels stilgelegd om zo stroom te besparen in verband met het na derende winterweer. Met het delven van cryptomunten wordt veel elektriciteit ver bruikt. In februari vorig jaar zorgden strenge vrieskou en zware sneeuwval voor enorme problemen in Texas, omdat grote delen van de staat zonder stroom kwamen te zitten, met doden tot gevolg. Ook de omvangrijke olie-industrie in Texas werd hard getroffen. De faciliteit van Riot Blockchain gebruikt net zoveel stroom als 60.000 huishoudens in Texas. PERSONEELSTEKORTEN HOOGLERAAR LUIDT DE ALARMBEL Vastned Shell ING Adyen Nu de personeelstekorten blijven oplopen is een nationaal plan voor de arbeidsmarkt noodzakelijk. Die noodkreet uit deskundige Ton Wilthagen. Het tekort aan mensen ontwricht de samenleving nu al, stelt hij. In de ene sector is het perso neelstekort nijpender dan de andere, maar er is bijna geen bedrijfstak te vinden waar men niet op zoek is naar extra personeel. In de zorg, het onderwijs, de ho reca, ict, detailhandel, transport, bouw, et cetera. Al voor corona was er een tekort aan mensen en dat zal de komende jaren eerder groter worden dan kleiner, verwachten werkgevers volgens nieuw onderzoek van het UWV. Daarin zegt 61 procent dat het vervullen van vacatures de komende jaren moeilijker wordt, terwijl nu al meer dan de helft van de werkplekken volgens werkge vers moeilijk te bemensen is. Dat de nood bij bedrijven hoog is, bleek eerder uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Nederland telt zo'n 370.000 open staande vacatures. Tegenover elke 100 werklozen staan 126 open staande banen. Niet eerder was de spanning op de arbeidsmarkt zo groot als nu. Zorgwekkend, vindt Ton Wilt- hagen, hoogleraar Arbeidsmarkt aan de Tilburg University. Het te kort aan mensen ontwricht nu al de samenleving, stelt hij. ,,Ieder- een merkt er wel iets van. Of je nu patiënt bent, of een reiziger die met de trein gaat, of je kind naar de kinderopvang brengt, of op zoek bent naar een huis." Dat een horecaondernemer zijn deuren een dag in de week geslo ten moet houden, omdat hij geen personeel kan vinden, is verve lend. Maar problematisch wordt het als de zorg een operatie moet uitstellen vanwege het personeels gebrek. ,,Dat zien het nu al gebeu- Iedereen merkt het. Of je nu patiënt bent, treinreiziger, of als je een huis zoekt ren", zegt Wilthagen gealarmeerd. Gezien het scala aan problemen dat op ons afkomt, zoals de vergrij zing, de klimaatcrisis en het tekort aan woningen, is volgens Wiltha- gen een nationaal plan nodig om de arbeidsmarkt toekomstproof te maken. ,,Er staat ons een energie transitie te wachten, maar we heb ben niet eens genoeg mensen om dat doel te realiseren", voert hij aan. Keuzes maken Wat hem betreft moeten er seri euze keuzes worden gemaakt over welke sectoren en beroepen voor Nederland de komende tien tot twintig jaar van essentieel belang zijn. Daar moeten mensen voor klaargestoomd worden. ,,Het is fijn dat je morgen je pakketje be zorgd krijgt, maar we kunnen be ter arbeidskrachten omscholen tot installateurs die warmtepompen of zonnepanelen kunnen plaatsen of dijken kunnen ophogen." Zo simpel als het klinkt, is het niet, geeft hij toe. Maar veel andere opties zijn er volgens hem niet. Met hoger loon, meer uren of har der werken worden de structurele problemen niet opgelost. De optie van om- of bijscholen van een grote groep langdurig werklozen is Volgens de G40 worden naar schat ting 500.000 gebruikers van de warmtenetten vanwege de koppe ling geconfronteerd met een te hoge energierekening door de sterk gestegen gasprijzen. G40 vindt dat de koppeling van de warmtetarie- ven aan de aardgasprijs vaak slechts deels gerelateerd is aan de kosten die warmteleveranciers maken. De G40 wil dat de minister snel actie onderneemt. 'Hoewel niet iedere warmteleverancier het afge lopen jaar maximaal gebruik heeft gemaakt van de geboden ta riefruimte, zijn wij voorstander van regulering die gebaseerd is op de werkelijke kosten van de warmte voorziening. De nieuwe tarieven tonen duidelijk aan dat dit niet snel genoeg aangepast kan worden. Wij maken ons hierover zorgen, net als de inwoners in onze gemeenten. Dit vermindert het benodigde draagvlak voor de energietransitie', zo valt te lezen in de brief. De hoge gasprijzen bieden vol gens de G40 juist een kans om het draagvlak te vergroten, doordat duurzaam opgewekte warmte nu substantieel goedkoper is dan het gebruik van aardgas. 'Wij willen tegen onze bewoners kunnen zeggen dat u erop toeziet dat zij niet meer betalen dan nodig is. Dat kunnen we nu niet. Niet al leen de stijgende gasprijzen zijn een zorg voor deze koppeling, de komende jaren wordt de belasting op gas hoger om de stap naar aard- gasvrij te stimuleren.' VERLOREN INKOMSTEN STROOM NODIG VOOR VERWARMING L+J VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 PC >1,2% De vastgoed fondsen waren in trek op het Damrak. Beleggers waren blij met de ver viervoudiging van de winst die het olieconcern af gelopen jaar boekte. -2,2% Beleggers rea geerden teleur gesteld dat er geen nieuw aan- deleninkooppro- gramma werd aangekondigd. De betalingsver werker werd meegezogen door de koersval van het Ameri kaanse PayPal. Noodplan nodig om crisis op arbeidsmarkt tegen te gaan Natasja de Groot Den Haag - Tom Wilthagen, hoogleraar Arbeidsmarkt DEN HAAG Stedennetwerk G40, een sa menwerkingsverband van de veertig grootste gemeenten, heeft minister Rob Jetten (Kli maat en Energie) verzocht zo snel mogelijk de koppeling tus sen de tarieven van de gasprijs en de warmtenetten los te laten. - ANP o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16