nma TOT 70%TCORTING EN MEER r\ SHOP nma 15 Ontdek alle fan-TAS-tische kortingen op ninashop.nl Terug in de storm Tijdens de zoveelste coronagolf bericht verslaggever Jurriaan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. Vandaag vanaf de afdeling verloskunde, waar patiënten niet dóór, maar mét corona binnenkomen. ussen de hulp aan twee bevallende vrouwen door, ploft verpleeg kundige Milly op een stoel. Het is druk op de elfde verdieping van het Catharina Zie kenhuis, afdeling verloskunde. ,,Een babyboom'', zegt Milly. ,,Al sinds de zomer. Alsof mensen het door corona extra gezellig heb ben.'' Wat het nog drukker maakt, is dat ze zich deze dienst telkens moet omkleden in een blauw co- ronapak. Ze heeft coronatests afge nomen bij de twee vrouwen die ze begeleidt tijdens de bevalling. Ze hoopt snel op de uitslagen. Ze zien hier de laatste tijd veel vrouwen die met coronaklachten naar het ziekenhuis komen om te bevallen. Tot het tegendeel is be wezen, gaan de verpleegkundigen bij die vrouwen volledig be schermd de kamer binnen. Ongeveer een kwart van de co ronapatiënten die de afgelopen week in Nederlandse ziekenhui zen belandde, kwam daar terecht mét corona, maar niet dóór corona. Bijvangst Op de afdeling verloskunde in Eindhoven kunnen ze erover mee praten. Vorige week hadden ze nog vijf gevallen. En vandaag mis schien twee. „Vrouwen die vaak niet zo heel ziek zijn, maar toch positief testen'', zegt Milly. ,,Voor hen is het gek. Staan we daar in ons complete blauwe pak. Som mige patiënten voelen zich be zwaard, zijn bang om anderen te besmetten.'' Tien verdiepingen lager zitten Lennart Heurter en Rikkert Kelder- mann in hun kan toor, de data-experts van het ziekenhuis. Iedere morgen werken ze alle overzichten bij. De cijfers van deze morgen: 26 patiën ten met corona opgenomen, waar van 2 op de ic. Van deze hele groep hebben 10 patiënten corona als 'bijvangst', zoals ze het noemen. Patiënten die niet vanwege een corona-infectie zijn opgenomen, maar later wel corona blijken te hebben. Ze liggen verspreid over het hele ziekenhuis, van hartchi- rurgie tot de kinderafdeling. De discussie over 'door of met' speelt vooral buiten het zieken- huis. Want beide soorten corona patiënten houden isolatiekamers bezet, en in beide gevallen treden de coronaprotocollen in werking. Een patiënt die positief test, moet worden afgezonderd. Bovendien is de zorg vaak zwaar. Keldermann: ,,Een knieoperatie stel je uit als de patiënt corona heeft. De patiënten die nu via de Spoedeisende Hulp met corona binnenkomen, hebben vaak acute zorg nodig en die kan je niet uitstellen." Milly: ,,Het kost ons vooral heel veel tijd. Je staat vast op een ka mer, kan niet zomaar naar buiten. Collega's moeten je dingen aange ven, die hebben dan weer minder tijd voor de andere patiënten.'' Toch is dat niet het grootste pro bleem van het ziekenhuis. Omi- kron blijkt veel minder ziekma kend, de ic blijft voorlopig rustig en er zijn weer veertien van de zestien operatiekamers geopend. Het verzuim is een groter pro bleem. 10 procent van het perso neel zit thuis, op sommige afdelin gen nog meer. Het ziekenhuis wil zoveel mogelijk patiënten helpen, maar de werknemers moeten wel op hun benen blijven staan. ,,Vroe- ger vonden we 5 procent verzuim veel'', zegt Keldermann. Je ziet het gebeuren op de vloer van de elfde verdieping. Overleggen gaan snel, telefoons gaan vaak af en verpleeg kundigen lopen haastig over de gang. ,,Ik ga snel antibiotica weg brengen'', zegt Milly. Eng Om welke reden een patiënt in het ziekenhuis belandt, maakt voor een verpleegkundige als Milly niet veel uit. Ze verzorgt de patiënten toch wel. Bovendien kan de situa tie snel veranderen. Vorige week kwam een patiënt met corona bin nen, ze werd ingeleid om te voor komen dat ze extra zuurstof moest krijgen. Als dat gebeurt, is de patiënt dan een 'echte' corona patiënt geworden? Milly ziet vooral de uitwerking van het virus: „Zwangere vrouwen die door corona aan het zuurstof moeten, of zelfs een keizersnede moeten ondergaan omdat we het kindje snel moeten halen. Dan is corona echt eng.'' Ze bekijkt of de coronatests bin nen zijn. Beide vrouwen zijn nega tief. Het blauwe pak hoeft ze van daag niet meer aan. SHOP GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 Discussie of patiënt 'door of met corona' komt, speelt alleen buiten Waarom een patiënt in het ziekenhuis be landt, maakt ver pleegkundige Milly niet veel uit. Ze ver zorgt ze toch wel. Datamannen Kelder- mann en Heurter (on der) monitoren het aantal patiënten met corona. fotos dci media 1Sebastiana 59,90 (Adviesprijs 239) 2. Parma 69,90 (Adviesprijs 299) 3. Allia 64,90 (Adviesprijs 279) 4. Elena 54,90 (Adviesprijs 229) 5. Molise 54,90 (Adviesprijs 229) 6. Geltrude 59,90 (Adviesprijs 249)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15