Een op de vijf vindt Poetin tof en begrijpt zijn standpunten wel H Noodkluslijn moet beschermen tegen malafide bedrijf 13 OEKRAÏNE Vorige maand vroeg Oekraïne Ne derland om militaire steun, het ka binet neemt daarover 'binnen en kele weken' een besluit. Minister Wopke Hoekstra van Buiten landse Zaken, die deze week met premier Rutte naar Kiev reisde, zei dat het land geen nieuwe verzoe ken heeft gedaan, ook niet om hulp bij cyberaanvallen. Die hulp wil Nederland leveren. Regeringspartijen VVD en D66 kwamen ook tegenover elkaar te gaan. D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma pleitte voor een sanc tiepakket om de Russische presi dent 'Poetin en zijn oligarchen- kliek bij de portemonnee aan te pakken' door het bijvoorbeeld on mogelijk te maken om te winkelen in Londen en bij hun westerse vastgoed te komen. Hij kreeg steun van een Kamermeerderheid. Maar volgens VVD-Kamerlid Ruben Brekelmans zal het voorstel van D66 'nul effect hebben'. Brekelmans wil dat Nederland zich voorbereidt op 'het ergste' en Oekraïne te hulp schiet met wa pens. ,,Als een land zo bedreigd wordt, dan is het goed om te zor gen dat het zich kan verdedigen." Het moeten wel defensieve wa pens zijn, die moeten 'over' zijn bij Defensie en passen bij wat Oekra- ine nodig heeft. Een Kamermeerderheid sluit het sturen van wapens niet uit. Er zijn wel veel vragen over: waar heeft Oekraïne precies om ge vraagd bijvoorbeeld, en kan Ne derland dat wel leveren? Volgens Dat blijkt uit de laatste Buitenland Barometer van Instituut Clingen- dael. Samen met onderzoeksinsti tuut Kieskompas wordt regelmatig onder een representatieve groep Nederlanders gepeild hoe zij aan kijken tegen internationale ont wikkelingen. Deze keer lag Rus land onder de loep. Uit de peiling komt naar voren dat zo'n 20 pro cent van de ondervraagden best kan sympathiseren met de ideeën van Poetin. Niet zo vreemd, want vergelijkbare ontwikkelingen zie je in Frankrijk en de Verenigde Staten, aldus Monika Sie Dhian Ho, directeur van Clingendael. ,,Deze groep vindt dat Vladimir Poetin, anders dan bijvoorbeeld Mark Rutte, Emmanuel Macron (Frankrijk) ofJoe Biden (VS) wél weet hoe je de traditioneel conser vatieve waarden en nationale trots moet beschermen. Om die reden vinden ze hem wel tof. In Amerika zagen we dat vooral onder Trump. In Frankrijk zie je het bij de nieuwe kandidaat Eric Zemmour." Het viel de onderzoekers van Clingendael op in de peiling van januari 2021 dat Nederlanders de opkomst van China als veel be dreigender ervaren dan de Russi sche assertiviteit. ,,In de laatste peiling uit de tweede helft van de cember 2021 blijkt dat de houding van de Nederlanders ten opzichte van Rusland behoorlijk stabiel is gebleven. En dat toch na een jaar waarin de Russische oppositielei der Aleksej Navalny gevangen werd genomen, kritische Russi- CDA-Kamerlid Agnes Mulder schatten sommige collega's dat 'te positief' in. Defensie kampt im mers met forse tekorten. Als Ne derland geen wapens kan leveren, is Brekelmans ook bereid om te kijken naar financiële steun voor Oekraïne. ,,We moeten één vuist tegen Rusland maken", stelde Christen Unie-Kamerlid Don Ceder. Tege lijkertijd noemde VVD'er Brekel- mans de verdeeldheid in de EU 'soms pijnlijk om te zien'. Tot grote ergernis van de Kamer is er vol- Je kunt links en rechts dreigen, maar Rusland zal Oekraïne niet opgeven gens Hoekstra in de EU nog geen zicht op overeenstemming over een sanctiepakket. Zowel binnen de Navo als bin nen de Europese Unie wordt ver schillend gedacht over de aanpak van de dreiging aan de Oekraïense grens. Zo sturen de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninkrijk al volop wapens, en overweegt Frankrijk dat ook te doen, maar is Duitsland tegen wapenleveringen. Het land stuurde wel helmen. De SP keert zich fel tegen een 'wapenwedloop'. ,,Nederland moet voorop gaan bij een diploma tieke uitweg", stelde Van Dijk. Dat kwam hem op ongeloof van CDA'er Mulder te staan. ,,Niks doen, is dat nou wat de SP wil? Moet je niet naast je vrienden gaan staan?" Volgens PVV-Kamerlid Raymond de Roon zal het geen verschil maken: ,,Je kunt links en rechts dreigen, maar Rusland gaat Oekraïne niet opgeven." sche mensenrechtenorganisaties de mond werd gesnoerd, de gas- prijs werd opgedreven en Rusland ook nog eens 100.000 troepen sta tioneerde rond Oekraïne", aldus Sie Dhian Ho. Wensen Het onderzoek toont een flink aantal Poetin-verstehers in de ach terban van Forum voor Democra tie, PVV, Ja 21, BBB en tot op ze kere hoogte ook SGP. Sie Dhian Ho: ,,Die mensen gaan een eind mee in Poetins wensen voor een Russische invloedssfeer. Ook vin den ze de afhankelijkheid van Russisch gas geen probleem en waarderen ze de nationale trots die Poetin uitspreekt. Daar tegen over dus een groep die juist vanuit een ander waardenperspectief felle kritiek heeft op Rusland.'' Meest uitgesproken in deze cate gorie is blijkens het onderzoek res pectievelijk de achterban van GroenLinks, Volt, en BIJ1. De te genstanders van Poetin willen he lemaal niet meer samenwerken met Rusland vanwege de mensen rechtenschendingen. Sie Dhian Ho: ,,Voor- en tegenstanders van Rusland dragen een waardenbril in plaats van internationale bril. Het is ook niet meer links versus rechts, het is alleen die bril.'' Deze Nationale Spoedklusservice moet consumenten gaan bescher men tegen malafide rioolontstop pers, slotenmakers en elektriciens. Die rekenen soms torenhoge tarie ven voor simpele spoedklussen. De Fraudehelpdesk en de brancheor ganisatie Nederlands Sleutel- en Slotenmakersgilde (NSSG) schat ten dat malafide klusbedrijven jaar lijks honderden consumenten op- lichten. Ook Vereniging Eigen Huis krijgt hierover regelmatig klachten binnen. ,,Je moet je voorstellen dat mensen soms voor het vervangen van een deurslot 900 euro moeten afrekenen, en dan later ontdekken dat dit eigenlijk niet meer dan 150 euro had hoeven kosten'', licht Hans André de La Porte van Vereni ging Eigen Huis toe. De vele meldingen van huizen bezitters over malafide praktijken waren voor de belangenorganisatie reden te gaan zoeken naar een partij die voor normale tarieven snel en betrouwbaar werk kan leveren. Ei gen Huis kwam uit bij schade-af- handelaar MainPlus. Verzekerings maatschappijen huren MainPlus in bij verzekerbare schades. MainPlus schakelt vervolgens bedrijfjes in om die schades te repareren. Nu gaat MainPlus voor Eigen Huis ook zoiets doen, maar dan ten behoeve van particulieren. Het start een noodlijn die de leden van Eigen Huis zeven dagen per week Mensen moeten voor het vervangen van een deurslot soms 900 euro afrekenen en 24 uur per dag kunnen bellen als zij een spoedeisende klus hebben. De meldkamer brengt een beller in contact met een herstelbedrijf in diens eigen regio. Volgens directeur Michel Amptmeijer werkt Main- Plus alleen samen met betrouwbare herstelbedrijven die reële en vooraf bepaalde tarieven rekenen. ,,Woe- kerprijzen moeten tot het verleden behoren'', zegt hij. Wie geen lid is van Eigen Huis, kan eveneens terecht bij de Natio nale Spoedklusservice, maar moet dan wel een lidmaatschap aangaan. Het is te vergelijken met de Wegen wacht en het lidmaatschap van de ANWB, zegt De La Porte. GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 Verdeelde Kamer wil wel 'één vuist' De Tweede Kamer pleit voor een internationaal eensgezind optreden rond Oekraïne, maar blijkt zelf verdeeld. Een meer derheid wil Nederlandse wa penlevering niet uitsluiten, een deel van de Kamer ziet meer in diplomatie en sancties. Hanneke Keultjes Den Haag Een vijfde van de Nederlanders kan prima leven met de conser vatieve waarden en nationale trots zoals die worden uitgedra gen door Vladimir Poetin. Er is ook begrip voor het feit dat de Russische leider een invloeds sfeer bevecht in de buurlanden Oekraïne en Belarus. Bob van Huët Den Haag - Raymond de Roon, PVV Minister van Buitenlandse Zaken, Wopke Hoekstra, gisteravond tijdens het Oekraïnedebat. foto anp Er is begrip voor de Russische leider Vladimir Poetin. foto ap AMERSFOORT Vereniging Eigen Huis begint in samenwerking met schade-af- handelaar MainPlus een nood- kluslijn voor zijn 800.000 leden. Die kunnen daar terecht als zij met een acuut verstopt riool of een kapot deurslot zitten. - Vereniging Eigen Huis - Natasja de Groot De nieuwe dienst moet voor komen dat voor een simpele klus te veel wordt gerekend. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13