11 Dansen in partymekka Berlijn nog 'ten strengste verboden' Uitgaanspubliek mag binnenkort ook weer staan Testen voor de deur, dansen tot in de vroege uurtjes Vanaf volgende week weer los Madrid heel de winter open, in Barcelona eindigen volgende week laatste restricties DUITSLAND Zoiets als een verplichte sluitingstijd, dat kennen ze in Berlijn niet. In de Duitse hoofdstad, volgens sommigen dé nacht hoofdstad van Europa, zijn de nachtclubs ook deze winter opengeble ven. Toch is het geen business as usual in party- area's als Friedrichshain en Neukölln. Dansen is sinds de cember namelijk ten strengste verboden. Die maatregel is kort geleden verlengd. Ook geldt een streng toe gangsbeleid. Voor clubs be staat een 2G-plus-beleid. Je moet gevaccineerd of hersteld zijn om binnen te komen, én een nega tieve test kunnen over handigen. Er zijn wel uitzonderingen op die test verplichting, voor mensen die geboosterd zijn bijvoorbeeld. Er geldt ook een streng mond- kapjesbeleid. Jongeren moeten elkaar ontmoeten en verliefd worden PORTUGAL In Lissabon is het nacht leven sinds half januari weer als vanouds. Wie nog geen booster heeft, moet wel negatief testen. Daarna is het vrijuit dan sen en sjansen alsof co rona niet meer bestaat, zonder een door de over heid opgelegde eind tijd. Het is niet moeilijk om aan een sneltest te ko men. Op tientallen plekken in de stad staan pop-up-apothe- ken. Er is zelfs een grote nachtclub met een eigen teststraatje, dat van 23.00 uur tot 03.00 uur open is. Mensen mogen ook voor de deur een zelftest uit voeren. De georganiseerde aanpak past in het beeld van Portugal tijdens deze coronacrisis. Het land ge bruikt eendrachtig de middelen die er zijn om het virus eronder te hou den. Ook mondkapjes worden trouw gedra gen, soms zelfs op plekken waar het niet hoeft. De Por tugezen kijken op timistisch naar de toekomst. De pandemie is over twee weken voor bij, is de voorspelling. Vanaf dan zal corona meer zoals een griep zijn. - Marlies van Leeuwen n Parijs, Marseille en Bordeaux zit ten terrassen en cafés als vanouds elke dag vol. Er mag gege ten en gedronken wor den. Al sinds vorig jaar zomer is de Franse ho reca weer volledig open. Je hebt wel je 'toegangsbe wijs' nodig: de vaccinatiepas ITALIË Rome begint langzaam weer te bruisen. In de restaurants kan je tot laat eten en ook de kroegen zijn open. Er zijn geen restricties op openingstijden, maar er gelden wel strenge regels. Een mondkapje is verplicht, die mag alleen af als je aan je tafeltje zit of aan de bar staat. Ook is ho reca alleen toegankelijk met een zogeheten Su per Green Pass, alleen als je gevaccineerd of genezen bent mag je een bord pasta eten of een biertje drinken. Dat geldt ook voor de terrassen. Over het heropenen van disco theken, concertzalen en nacht clubs werd lang gesteggeld, die zijn al twee jaar zo goed als geslo ten. Eigenaren klagen dat ze het niet langer volhouden. Het decreet dat de dansgelegenheden dicht hield verviel op 31 januari, som mige ondernemers wilden daarom weer open. Maar de Italiaanse overheid blijft voorlopig de voorzichtige lijn aanhouden - het Italiaanse OMT wilde zelfs heel februari dis co's en concertzalen dichthou den. Het compromis is nu dat er vanaf 11 februari weer gedanst mag worden. Valentijnsdag kan je dus in een Romeinse disco vieren. Als je tenminste met je QR kunt tonen dat je gevaccineerd of her steld bent, want dat is verplicht. - Angelo van Schaijk waarop staat dat je volledig gevaccineerd bent en ook op tijd je booster hebt ge had. Dat geldt ook voor toeristen. De regering con centreert zich bijna volledig op vaccineren. Beperkende maatregelen zijn er daarom steeds min der. Deze maand volgt in Frankrijk een laatste serie versoepelingen. Sinds woensdag mogen thea ters en concertzalen A weer onbeperkt pu B bliek ontvangen. En vanaf 15 februari mo gen de discotheken weer open. Die waren sinds december gesloten. Vóór je de dansvloer op- gaat, moet je nu wel je vacci natiepas laten zien. Met een negatieve testuitslag kom je niet binnen. Concerten met staand publiek zijn straks in heel Frankrijk ook voor het eerst weer toegestaan. En in cafés mag vanaf de 15de weer staand gedronken wor den. SPANJE rec Jaloers keken ondernemers en uitgaanspubliek in Barce lona de laatste weken naar Madrid. Daar bleven disco's en clubs de hele winter open, on danks de enorme omikrongolf. In Catalonië voerde de regionale overheid vlak voor kerst weer een nachtklok in. Van de ene op de andere dag ging het nachtleven opnieuw op slot. Maar nu schijnt ook in Barcelona een fel licht aan het einde van de tunnel: vrijdag 11 februari mogen de nacht clubs weer open. Zij waren trouwens als enige dicht bij de laatste restricties, de rest van de horeca kon met enkele beper kingen gewoon gasten blijven ontvangen. De heropening gaat zonder enige beper king in slui tingstijden ofbezoe- kersaantal. Bezoekers hoeven ook geen co ronapas te laten zien. De exploi tanten protes teerden ook in Catalonië al we ken tegen de nieuwe sluiting. Ze wezen op het nade- lige effect daarvan, dat vorig jaar al duidelijk zichtbaar was: de jeugd kwam spontaan bijeen bij mas sale 'botellones', feesten op straat, in parken en op pleinen waarbij iedereen zijn eigen drank mee bracht. Bijeenkomsten zonder Co- vid-maatregelen en met de nodige overlast voor de omwonenden. GO VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 A Nederlandse jeugd snakt naar een nachtleven, zoals dat vorig jaar nog kon in Amsterdam en Rotterdam (I), maar in landen om ons heen (soms allang) weer normaal is, zoals in Denemarken (r). fotosanrgetty, jorisvangennip - - Veronique Vesters, Time Out - Frank Renout O - Edwin Winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11