w 'Dynamische' horeca is dicht een vergeten boze droom Pandemie lijkt haast BELGIË NACHTLEVEN ENGELAND De levensechte poppen van John Belushi en Dan Akroyd uit de film The Blues Brothers vormen onder deel van het permanente decor van The Alma, een kroeg in Noord-Londen. De opengesperde haaienbek van Jaws hangt boven de tap. Een poster van Jack Nicholson in de thriller The Shining siert een wand naast de bar. Uit de speakers blèren discohits uit de jaren 80. The Alma sluit naadloos aan bij het karakter van de wijk Islington. Links, alternatief, eigenwijs, multicultureel én buitenissig. Sluitingstijden zijn variabel, zeker in het weekeinde. Voor twee uur 's nachts gaan de deuren zelden slot. Mondkapjes blijven af. Afstand bewaren hoeft niet. Voor 'goed volk' is altijd plek. Wie angst voelt voor het coronavirus krijgt op de dansvloer een rolberoerte. Bezwete mannen en vrouwen vallen nieuwkomers om de nek. Deze hedonistische omgeving schetst de huidige situatie in Engeland goed. Uitsmijters vragen feestvierders niet om QR-codes of vaccinatiebe wijzen. Sommige clubs en chique restaurants doen dit op eigen initiatief nog wel, maar de verplichting daartoe be staat niet meer. Het uitgaansleven komt ongeremd op gang. In The Alma vertrouwt de barman op het gezonde verstand. Vrijwel iedereen is geboosterd. De meesten tes ten zichzelf voor ze op stap gaan. Niemand wil de bejaarde zanger van Ierse folkmuziek in gevaar brengen. Maar op tisch lijkt de pandemie een haast vergeten boze droom. - Geert Langendorff Terwijl bij ons het uitgaanspubliek om 22.00 uur naar huis gaat, gooit het ene na het andere land het nachtleven open. De Nederlandse nachthoreca pikt dat niet langer, „ledereen heeft de mond vol over de situatie van jongeren, maar we nemen hun problemen niet serieus." Nee, dat er in haar discotheek geen besmettingen ko men als die weer opengaat, kan Veronique Ves- ters niet garande ren. ,,Dat kan een school ook niet, dat kan niemand niet'', zegt de eigenaar van de Time Out in Gemert. ,,Wij zijn helemaal geen partij meer in het rondgaan van het virus, dat ge beurt inmiddels vanzelf wel. Jongeren ontmoeten elkaar overal." Ze heeft het bijgehouden: al 96 weken is haar zaak niet meer zonder zware beperkingen open geweest. ,,En we hebben nog steeds geen enkel perspectief. Ik maak me echt zorgen om ons voortbestaan. Onze doelgroep komt al twee jaar niet meer bin nen. Blijft er straks nog wel een nachtcultuur over? Dat vraag ik me serieus af." De vorige versoepelronde, die van vorige week, ging aan de nachthoreca volledig voorbij. De maatregelen die het kabinet toen vaststelde gelden in principe nog tot 8 maart. Wel is er op 15 februari een nieuw 'weegmoment'. Mocht die weging niet leiden tot open stelling van het uitgaansleven, dan wordt Nederland op partygebied een guur eiland in dansend en hossend Europa. In steeds meer landen gaan de beperkingen eraf, en in sommige landen waren clubs en kroegen nooit dicht. Sowieso kent ons land als enige in West Europa een verplichte eindtijd van 22.00 uur. Alleen België komt daar met een limiet tot middernacht le O In België wordt hard onderscheid gemaakt tussen dynamische en niet-dynamische horecagele genheden. De laatste catego rie, waar mensen voorna melijk zitten, mogen tot middernacht open zijn. Nachtclubs en dansfeesten blijven voorlopig verboden. Dat levert bij de zuiderburen vergelijkbare weerstand op als bij ons. Poppodia en nachtclubs hebben de overheid in een open brief drin gend verzocht om ze vanaf maandag de deuren te laten openen voor 'staand' publiek. De sector vindt dat mensen popmuziek en het nachtle ven niet zittend kunnen beleven. 'Het is een totaalervaring die mensen raakt tot in hun kleine teen. Het geeft een energieboost die bijdraagt tot de mentale weerstand van zowel de ar tiest, het publiek als de medewer kers. En dat is broodnodig.' enigszins in de buurt. Dat leidt tot steeds meer irritatie in de sector. Onder de noe mer 'De Nacht Staat Op' kondigde de stich ting Nachtbelang en het Overleg Amsterdamse clubs woensdag zelfs aan dat nachtclubs volgende week zaterdag op eigen houtje weer opengaan. „Er is één essentieel dagdeel dat compleet buitenspel wordt gezet", meent de organisa tie. Nachtbelang wijst erop dat er steeds meer en grotere illegale feesten zijn. ,,Wij zijn dicht om iets te voorkomen dat vervolgens niet voorkomen wordt en onveili ger gebeurt dan wanneer het bij ons zou gebeuren." Hard geraakt Jongeren worden door het Neder landse beleid hard geraakt, denkt Vesters. ,,We nemen hun proble men helemaal niet serieus. Ieder een heeft er de mond van vol, maar ondertussen mogen ze 's avonds nergens heen. Wij heb ben ook een restaurant, met veel jonge werknemers. Je ziet gewoon dat ze het moeilijk hebben. Ze zijn al superblij als ze een avondje mo gen werken. Maar ze moeten ge woon weer vriendjes en vriendin netjes ontmoeten en verliefd kun nen worden." Volgens de Brabantse is het tijd dat Nederland zich aanpast aan de nieuwe realiteit. De boel moet weer open, net als vroeger. ,,Als er een levensbedreigende variant rondwaart die de zorg overbelast, snappen wij dat we niet zomaar open kunnen. Maar dat is nu met omikron gewoon niet meer zo." VRIJDAG 4 FEBRUARI 2022 GO Europa danst de nacht in, Nederland moet braaf om 22.00 uur naar huis Sander van Mersbergen Gemert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10