7 Nieuwe aangifte The Voice MISSTANDEN OPEN BRIEF OVER CULTUUR BINNEN MUZIEKINDUSTRIE Na vrouwen uit The Voice of Holland laten nu ook vrouwen uit de muziekindustrie zich collectief horen over seksueel grensover schrijdend gedrag. Ze doen concrete voor stellen die moeten leiden tot een cultuur omslag. De uitzending van Boos over de misstanden bij The Voice of Hol land was het pu blicitaire breekij zer dat bijna dertig zangeressen nodig hadden. Gisteren publi ceerden zij een open brief aan de muziekindustrie met voorstellen voor verbetering, zoals onafhan kelijke vertrouwenspersonen, trainingen en voorlichting aan zowel mannen als vrouwen, en een centraal meldpunt voor erva ringen met seksueel grensover schrijdend gedrag. Onder de vrouwen die de brief ondertekenden zijn Claudia de Breij, Glennis Grace en Lakshmi. De in totaal 29 zangeressen heb ben met elkaar gemeen dat ze al lemaal minstens één vervelende persoonlijke ervaring hebben ge had. ,,Er komen nog meer namen onder de brief, het aantal groeit nog'', zegt zangeres Aafke Ro- meijn (35), die met collega's Laura Jansen en Linde Schöne het initi atief nam. De zangeressen wijzen op een verkeerde cultuur, die misstan den mogelijk maakt. ,,Zolang we het vanzelfsprekend vinden dat een uitgever ons aanmoedigt om 's avonds naar het huis van een producer te gaan om met een fles wijn te gaan opnemen in zijn slaapkamerstudio, dan klopt er iets niet. Want dat is nu wel hoe het in onze industrie gaat'', zegt Romeijn, die een paar jaar gele den zelf iets vervelends over kwam. ,,Ik zat met een songwriter en twee mannelijke muzikanten in de ruimte en op een zeker mo ment kwam die songwriter ach ter me staan, begon me wat te masseren en duwde voelbaar zijn erectie tegen me aan. Op zo'n mo ment hoop je als vrouw dat je je omdraait om hem een stomp te verkopen, maar dat deed ik niet. Eerst twijfel je nog aan jezelf, voel ik dit goed? Maar je denkt ook: we zijn bezig aan een nummer dat iets kan betekenen voor mijn loopbaan en hoe zal mijn mana ger het vinden als ik nu opstap en wegloop? Dus lach je het maar een beetje weg. Bovendien wil je mensen niet boos maken en legde ik het als enige vrouw af in fysiek opzicht.'' Laura Jansen (44) deelde op Twitter haar persoonlijke ervarin gen. Die lopen uiteen van onge paste opmerkingen of berichtjes tot betastingen bij festivals of tv-uitzendingen. 'Tijdens het zin gen op tv een hand onder mijn bil op de pianokruk waar we allebei op zaten.' Geen aangiftes Hoewel ze allen hun ervaringen hebben, gaat het de zangeressen niet om aanklachten of aangiftes tegen mannen die zich misdra gen. ,,Het komt voort uit het idee: Er staat nu ergens een 14-jarig meisje voor de spiegel te zingen, dat heel graag zangeres wil wor den. En wat kunnen wij verande ren om het beter te maken voor haar?'' zegt Linde Schöne (28), de derde initiatiefnemer. ,,Dat er heel veel frustratie over dit on derwerp is in de gehele maat- schappij is de afgelopen weken al duidelijk geworden. Maar wat kunnen we concreet veranderen? Meer vertrouwenspersonen bin nen bedrijven, meer trainingen en ook in het muziekonderwijs zoals conservatoria, Herman Brood-academie of popacade mie.'' Een 14-jarige wil zangeres worden. Hoe maken we het betervoorhaar? Romeijn ziet daarin ook een rol voor de overheid. ,,De cultuur omslag die we nodig hebben, vereist wat druk van hogerhand. Denk aan een toezichtsorgaan van de overheid, naast verande ringen vanuit de muziekindustrie zelf. Dat kunnen ook kleine din gen zijn: neem bijvoorbeeld als zangeres altijd iemand mee naar een studio.'' Waarschuwen De onthullingen rond The Voice of Holland verbaasden Romeijn en haar collega's niet. ,,Jeroen Rietbergen is nu genoemd, van hem wist iedereen het. Maar er zijn meer mensen in de industrie, vaak onbekend voor het grote publiek, die dergelijk gedrag ver tonen. Zangeressen waarschuwen elkaar ook. Als ik op Instagram zie dat een zangeres bij zo'n per soon aan het werk is, bel ik even om te vragen of ze alleen is en of het goed gaat. Soms is het ver leidelijk om zo'n man op een openbare zwarte lijst te zetten, maar dat is nogal wat. Ik geloof dat iedereen een tweede kans ver dient.'' 'Anne Frank-boek uit de handel' Onderzoek naar Moluks woonoord Migranten door kou gestorven GO DONDERDAG 3 FEBRUARI 2022 Mark den Blanken Alexander van Eenennaam Hilversum De open brief is tot nu toe ondertekend door 29 zangeressen. foto's paul rapp, jan van eijndhoven, getty images, BRUNOPRESS, ANP Zangeressen willen het niet meer weglachen Linde Schöne Een voormalige kandidaat van The Voice of Holland gaat aan gifte doen tegen een regisseur van het programma. Dat laat de advocaat van de vrouw, Sébas Diekstra, weten aan deze krant. Volgens Nu.nl gaat het om re- gisseur Martijn, tegen wie al een aangifte ligt. Vorige week deed een andere The Voi- ce-deelneemster aangifte tegen de regisseur die jaren actief was bij het RTL-pro- gramma. AMSTERDAM Het recent verschenen boek over het onderzoek naar het verraden van Anne Frank zou wat betreft het Centraal Joods Overleg (CJO) en het Europees Joods Congres uit de schappen moeten worden gehaald. Volgens voorzitter Ronny Naftaniel van het CJO is de theorie dat de familie Frank zou zijn verraden door de Joodse notaris Arnold van den Bergh 'buitengewoon speculatief'. Hij stelt dat het onderzoeksteam 'broddel werk' heeft geleverd. Ambo Anthos, die het boek in Ne derland uitgeeft, laat voorlo pig geen nieuwe exemplaren drukken. HEEREVEEN Samenwerkingsverband Mo luks Erfgoed gaat samen met het Moluks Historisch Mu seum in Friesland op zoek naar de resten van het enige islamitische Molukse woon oord Wyldemerck. In het woonoord verbleven honder den Molukkers tussen 1954 en 1969 in barakken. Na het vertrek van de laatste bewo ners zijn veel barakken ge sloopt of op andere plaatsen hergebruikt. Wyldemerck ligt in de bossen van de ge meente De Friese Meren. Als het archeologisch onderzoek over een jaar klaar is, maakt Staatsbosbeheer een nieuw plan voor het gebied. ANKARA Twaalf migranten zijn door de kou gestorven bij de Turkse plaats Edirne, bij de grens met Griekenland, meldde de Turkse minister van Binnen landse Zaken gisteren. Hij zei dat de migranten het buur land binnen probeerden te komen, maar werden terug gestuurd. Elf migranten wa ren overleden toen ze werden gevonden. Een twaalfde over leed in het ziekenhuis. Ankara en mensenrechtenorganisa ties menen dat Griekenland zich schuldig maakt aan 'ille gale pushbacks'. Athene zegt zich aan de internationale af spraken te houden. Glennis Grace

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7