X Boos worden of je mond houden? Ijsmeesters 'Gezondere leefwijze kan duizenden doden voorkomen' JOL FEMKE RICHTER: Vandaag bij deze krant niet gevaccineerd corona gehad geen groen vinkje -J-=dO. Walcheren Twee op de drie jonge vrouwen wordt weleens lastiggevallen op straat. Ook in Zeeland gebeurt dat regelmatig, vertellen studentes van de HZ in Vlissingen. ,,Van 'Hey psst' kijk ik niet meer op, het is normaal geworden", zegt bijvoorbeeld Emma Vermaat. ,,Wat ik wel eng vind is als mannen duidelijk zeggen wat ze met je willen doen, zoals: 'Wil je mee naar huis?'" Nooit eerder klonk de diagnose kanker zo vaak als in 2021. Afgelopen jaar kwamen er 124.000 nieuwe kankerpatiënten bij, 10 procent meer dan in 2020. Al sinds de jaren 90 stijgt het aantal kankerdiagnoses met ongeveer 2 procent per jaar, maar in 2021 piekte het aantal slechtnieuwsgesprekken in de spreekkamers. Dit blijkt uit de nieuwste cijfers van de Neder landse Kankerregistratie en het In- tegraal Kankercentrum Nederland (IKNL). De meest voorkomende vormen van kanker waren vorig jaar borst kanker (15.700 nieuwe patiënten), huidkanker (14.900), longkanker (14.700), prostaatkanker (13.700) en darmkanker (12.900). De piek is grotendeels te verkla ren uit de dip die er in 2020 was in het aantal diagnoses. Door het tij delijk stilleggen van de bevol kingsonderzoeken naar borst-, darm-, en baarmoederhalskanker werden minder kankers ofvoorsta- dia van die ernstige ziekte opge spoord. Mogelijk waren mensen door corona ook huiverig om naar de huisarts te gaan. Volgens bestuursvoorzitter van het Kankercentrum Thijs Merkx kunnen jaarlijks 'vele duizenden doden worden voorkomen' als Ne- Je kunt zestien soorten kanker krijgen van roken derlanders gezonder zouden leven. „Stoppen met roken is echt essenti eel. Je kunt zestien soorten kanker krijgen van roken.'' Merkx roept iedereen op om 'het heft in eigen handen te nemen'. ,,Stop met roken, bescherm jezelf tegen uv-straling, eet gezond, drink met mate en maak gebruik van de bevolkingsonderzoeken'', aldus de hartenkreet van de hoogleraar. De magere opkomst bij bevolkingson derzoeken baart hem zorgen. ,,We merken dat sinds corona minder vrouwen een uitstrijkje la ten maken, terwijl je daarmee een voorstadium van baarmoederhals- kanker kan opsporen.'' Uit een peiling van de Neder landse Federatie van Kankerpatiën ten organisaties (NFK) onder dui zenden (ex-)kankerpatiënten blijkt dat bijna negen op de tien zich zor gen maken of angstig zijn. Deze gevoelens komen het meest voor rond de diagnose en behande lingen. Maar ook na afronding van behandelingen kampt driekwart daar nog mee. Deze gevoelens heb ben bij de meeste patiënten grote tot zeer grote negatieve impact op de kwaliteit van hun leven. Nieuwsmedia Prijs €3,10 Pk ZJ Cf olympisch O I magazine IfCj Vf Twee mythische carrières krijgen hun climax in Pekin«. Na het afscheid van de iconen Ireen Wüst en Sven Kramer zal schaatsen nooit meer hetzelfde zijn. ZEELAND2 W* 'A O J 4 2006.20f020M2018.2022 EpveiheriSuzanneSchultïngtnm^^^l^^^^^^^— ^ollimn Tli'js Zonneveld Olympischeagenda JEËÖiï;. X; ZEELAND4 llage ter illustratie Fors meer kankerdiagnoses Marcia Nieuwenhuis Utrecht - Thijs Merkx, Integraal Kankercentrum Nederland P4enZEELAND1 donderdag 3 februari 2022 9°c Weeroverzicht lange termijn: P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1