De natuur moet zelf weer zorgen voor voldoende zand Voor biodiversiteit en leefbaarheid krantenbezorgen.nl 7 Kom ons team versterken in Zierikzee Interesse? 088 013 96 20 Alle dorpen op Schouwen- Duiveland (en de stad Brouwershaven) krijgen een eigen dorpsboomgaard. Een plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Het wordt een plek in het dorp waar mensen lekker kunnen wandelen, rondhangen, waar in sectenhotels staan en fruit en no ten zijn te plukken. ,,Waar je sa men met anderen voor kunt zor gen, waar je lekker kunt picknic ken en verblijven. Een plek voor jong en oud. En dat allemaal vlak bij huis. Dat is toch heerlijk", schetst wethouder Ankie Smit het beeld. Nee, dat niet. „Vroeger waren er best veel boomgaarden, maar die zijn allemaal verdwenen. Zeker dat hoogstamfruit, dat is er eigen lijk bijna niet meer. De dorps boomgaarden dragen bij aan de landschappelijke waarde en aan de biodiversiteit. Voor insecten zijn fruitbomen heel belangrijk." Deels. Imkersvereniging Schou- wen-Duiveland blies het stof van een oud plannetje van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en zij gingen samen met enthou siastelingen van Rotaryclub Zie- rikzee en de gemeente Schou- wen-Duiveland aan de slag. ,,Voor de biodiversiteit én voor de leef baarheid in de dorpen", benoemt Helle van der Roest van Imkers vereniging Schouwen-Duiveland de twee belangrijkste doelen. Het worden 'open' boomgaarden, waar iedereen kan neerploffen en waar leuke dingen kunnen wor den georganiseerd. Zoals een pluk- dag met aansluitend taarten bak ken, om maar eens wat te noemen. ,,Een boomgaard is niet alleen wat boompjes bij elkaar. Er komen bij enhotels te staan, er kan een speel toestelletje worden neergezet of een kruiden- of moestuin worden Dat betekent dat je straks ook zestien unieke boomgaarden krijgt aangelegd. Net wat de mensen zelf willen. Dat betekent dat je straks ook zestien unieke boomgaarden krijgt, want elke boomgaard wordt anders." Ieder voor zich? En samen voor het geheel. Hoe leuk is het als je straks met je (elektrische) fiets langs alle dorpsboomgaarden van Schou- wen-Duiveland kunt trappen. ,,Die hebben allemaal een rust punt, dus dat wordt hartstikke leuk." Alle dorpsraden hebben enthou siast gereageerd, vertellen Smit en Van der Roest. Na Ellemeet volgen, nog vóór de zomer, Noordwelle en Serooskerke. In verschillende kernen wordt door boomgaardcommissies al druk gewerkt aan het ontwerp voor hun eigen boomgaard. ,,Sommige dorpsraden worden ongeduldig. Die willen zo snel mogelijk aan de slag." Met z'n allen leren te burgerparti- ciperen, stelt Van der Roest. „Nie mand weet precies hoe dat moet." Er spelen grote thema's zoals kli maatverandering en energietran sitie. ,,Maar een moderne over heid bepaalt niet meer wat er ge beurt. Je moet daar met elkaar, overheid en burgers, over naden ken." Voor iedereen is het zaak om niet alleen kritisch te zijn, maar ook om actief mee te doen. ,,Met deze dorpsboomgaarden steek je je energie in iets con creets." Het is wachten op de natuur voordat er weer genoeg zand onder de trap van Zuid Zuid West in Renesse ligt. De strandtent opende gisteren. Het is een trapje waar je normaal met een paar passen boven, op de vlonder van de strandtent, of be neden, op het strand, staat. Maar nu is er een flink gat ontstaan tus sen de trap en het strand. ,,Je kunt er zo twee meter naar beneden vallen, dus we hebben er hekken omheen gezet", zegt Bas Troost. Gisteren was de eerste dag dat Zuid Zuid West open is met hem als kersverse eigenaar. De storm van maandag heeft de opening niet tegengehouden, hoewel er een flinke hap zand onder de ge hele strandtent vandaan is gesla gen. De ingang is nog bereikbaar. Betonplaten Wel zijn ook de betonplaten on deraan de strandovergang door het water weggeslagen. De gemeente Schouwen-Duiveland wil die pas van het voorjaar terugleggen. Daarnaast wordt het zand voorlo pig niet aangeschoven onder de strandtent. ,,Er is op sommige plaatsen bij de duinen van Renesse wat af- name van het duin. Maar deze zijn zo breed dat dit zich op natuurlijke wijze zich herstelt", beaamt woordvoerder Arjan Goossen van waterschap Scheldestromen. ,,Af- gelopen jaar heeft een zandsup- pletie plaatsgevonden door Rijks waterstaat bij domein Haamstede, daar is wel veel zand verdwenen." Peilen Of de schade van Corrie ook gevol gen heeft voor de veiligheid, wordt nog verder uitgezocht. ,,We gaan wel peilen met de peilboot of de basiskustlijn nog veilig is. Dit doen we op korte termijn. Afhan kelijk van de uitkomsten zal Rijks waterstaat besluiten om eventueel zand op te spuiten", aldus Goos- sen. Dat is al rond. Er ligt 2,5 ton klaar. Daarnaast steken verschillende organisaties er (onbetaald) mens kracht in. Want de boomgaarden worden van de dorpen zelf, maar voor de rotklusjes (het geld en de contracten) staan professionals klaar. Ook SLZ blijft de eerste paar jaar betrokken. ,,En er zit na tuurlijk ook een hoop kennis in de dorpen zelf", weet Smit. Men sen die zelf fruitbomen of een moestuin hebben gehad. Die bijen houden of een tuin hebben. premie Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij. voor 07,00 uur, zat. voor 08.00 uur Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar SD DONDERDAG 3 FEBRUARI 2022 RENESSE Helle van der Roest (links) en Ankie Smit bij het gemeentehuis in Zierikzee. Beiden zijn betrokken bij het aanplanten van dorpsboomgaarden op Schouwen-Duiveland. Van der Roest vanuit de imkers vereniging en Smit als wethouder. foto katja van noort Op elk dorp een boomgaard als ontmoetingsplek Esme Soesman Ellemeet Wat houdt zo'n dorpsboomgaard in? Hip nieuwigheidje? Is dat ook het doel? Leefbaarheid? - Helle van der Roest, Imkersvereniging Schouwen- Duiveland Hebben ze er zin in op de dor pen? Leuke bijkomstigheid? De betonplaten bij strandtent Zuid Zuid West bij Renesse zijn weggeslagen. foto marieke mandema- kers - Valeska Nastaly Wie gaat dat betalen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 106