M Reddingsactie op woeste zee met huizenhoge golven c Over het treurige lot van de verwaarsloosde kantoorplant in coronatijd 9 Zo'n ficus of yukka kan er aan on derdoor gaan. ,,En dat is het gekke. Daarna blijft hij soms nog jaren staan. Harstikke dood. Het lijkt wel of niemand hem ziet.'' Nu, na corona: „Kregen we op eens heel veel foto's toegestuurd. Kale stammen in van die rode hy- dracultuursteentjes. Een uitge droogd watermetertje ernaast. Een ficus met nog maar één blaadje, vechtend voor zijn leven. Zo ging het maar door. Heel troosteloos, maar meteen ook met een diepere betekenis. Die dode planten doen nadenken over wat ons is overko men, over corona. Over leven en dood.'' Hij heeft veel te lijden, om nog maar te zwijgen van de restjes koffie die hij krijgt Maar ook: ,,Over hoe snel we na een ramp weer overgaan tot de orde van de dag.'' Want zo'n plantj e? ,,Dat verdwijnt uiteinde lijk in de kliko. Er wordt niet meer aan gedacht." Althans: ,,In de meeste gevallen.'' Want er zijn voorbeelden. ,,Er zijn mensen die het proberen. Die zo'n plantje ver potten, koesteren, bemesten en weer nieuw leven in blazen.'' De foto's van #outofoffice, zoals het project heet, leiden uiteinde lijk tot een boekje. Wellicht ook met een expositie. Zo worden de kantoorplantjes toch nog her dacht. Een mooi idee. Want wie herinnerd wordt, blijft leven. Het is het treurige lot van de kan- toorplant, zegt Ma rianne Rob ben (51) uit Breda. „Terwijl wij met onszelf be zig waren, ons kantoor vanwege corona inwisselden voor de thuis werkplek, werden de planten mas saal vergeten.'' Moederziel alleen bleven ze ach ter op kale bureaus, lege venster banken en grauwgrijze tapijtte gels. Niemand die ze voorzag van een scheutje water, een dopje po- kon. ,,Ze werden pas weer opge merkt, toen er versoepelingen kwamen en mensen weer terug keerden naar kantoor'', zegt Marianne. ,,Maar toen was het veelal te laat.'' Als verstild symbool van de ramp die zich buiten de be- drijfsmuren had voltrokken, ston den de plantjes er verlept en kaal bij. Voor beeldend kunstenares Marianne een interessant beeld. ,,Al voor corona was ik met een vriend, Joris Boeren, begonnen met het verzamelen van foto's van dode kantoorplanten.'' Toen nog met een ander idee. ,,Zo'n plant is een geval apart. Hij wordt het bedrijf binnengehaald om werknemers iets groens te bie den. Iets gezonds. Een plant neemt immers onze uitgeademde CO2 op, om er zuurstof voor terug te geven.'' Maar: ,,Een kantoorplant, hoe sterk ook, heeft veel te lijden. Vaak wordt hij verwaarloosd. Krijgt niet genoeg, ofjuist te veel water. Om nog maar te zwijgen van de restjes koffie die hij te verwerken krijgt.'' Daar stonden ze dan in coronatijd. De kantoor- planten. Het thuiswerken betekende voor hen het begin van het einde. Eenzaam achtergelaten stierven ze langzaam een stille dood. ,,Zo'n grote operatie komt zelden voor", zegt woordvoerder Arie Ver baan, al ruim veertig jaar vrijwilli ger bij de Scheveningse Koninklijke Nederlandse Redding Maatschap pij (KNRM). ,,Met windkracht 9 wordt zo'n operatie nog een stuk moeilijker." Om 11.00 uur maandagochtend gingen de alarmbellen afin Scheve- ningen. Het Maltese schip Julietta D raakte tijdens de storm met een gat in de romp op drift, na een aan varing bij IJmuiden. Dat gebeurde toen het anker het begaf. Hoewel het schip bij IJmui- den strandde, was ook hulp van ver weg ingeschakeld. Zo ook de zes reddingswerkers van KNRM-boot Koos van Messel uit Scheveningen. ,,Er werd groot opgeschaald. Een achttienkoppige bemanning ver laat niet zomaar een schip van 180 meter lang. Dan is er echt een drei gende situatie'', legt Verbaan uit. ,,De Julietta is tegen een windmo lenpark in aanbouw beland. Door het gat stroomde water naar binnen en de motor was uitgevallen.'' Volgens Verbaan lag de druk er goed op. Het verbinden van de ka bels met sleepboten moest goed gaan om een ramp te voorkomen. Het gehavende vrachtschip is giste ren naar Rotterdam gesleept en ge borgen in de haven. De kapitein en de eerste stuurman zijn aangehou- den voor het 'mogelijk vroegtijdig verlaten van het schip'. Het Verbond van Verzekeraars meldde op basis van een eerste schatting dat storm Corrie in Ne derland voor een schadepost van ruim 10 miljoen euro heeft gezorgd. Volgens het verbond valt de schade alleszins mee, voornamelijk omdat Nederland goed was voorbereid. Corrie liet zich vooral gelden in het kustgebied, rondom het IJssel- meer en in het Waddengebied. ,,De storm die afgelopen maandag over ons land raasde, bleek minder zwaar, maar Nederland heeft ook goed geanticipeerd", zegt Richard Weurding, algemeen directeur van het Verbond van Verzekeraars. Hij benadrukt dat nog niet duide lijk is hoe groot de schade precies zal uitvallen. Dit hangt afvan de in gediende schadeclaims bij verzeke raars. ,,Er is geen rekening gehou den met specifieke schades, zoals het losgeslagen schip voor de kust van IJmuiden'', aldus Weurding. - Thomas de Waard GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 - Marianne Robben, kunstenares Verlept en kaal Edine Wijnands Breda DEN HAAG Storm Corrie heeft in Nederland voor 10 miljoen euro aan schade veroorzaakt. En ze hield zes vrij willigers van de KNRM Scheve- ningen ruim negen uur aan het werk. Zij trotseerden maandag een woeste zee om te voorko men dat vrachtschip Julietta D zou vastlopen op de kust. G Het door de storm op drift geraakte vrachtschip kon worden gered en ligt nu in Rotter dam. foto's anp, MARTENS MULTIMEDIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9