8 ONDERZOEK RUIM KWART VAN NIET-NATUURLIJKE STERFGEVALLEN ALS NATUURLIJKE DOOD AANGEMERKT Zwolle en voorbeeld van hoe het wel moet. Zo noe men Nederlands be kendste forensisch pa tholoog Frank van de Goot en forensisch on derzoeker Sonja Veldthuis de herope ning van het onderzoek naar de dood van Hans van de Ven. Na onderzoek van deze krant en professionals als Van de Goot en Veldthuis gaat het Openbaar Ministerie (OM) alsnog op zoek naar de doodsoorzaak van de 69-jarige Amstelvener. Zo soepel als in deze zaak loopt het niet vaak. Het Nationaal Forensisch Onderzoeksbureau (NFO) krijgt re gelmatig verzoeken van radeloze mensen die de vastgestelde doodsoorzaak van hun overleden partner of kind niet vertrouwen. In hun zoektocht naar informatie stui ten ze op instanties die niet meewer ken of wetgeving die in de weg staat. ,,Veel mensen lopen tegen een muur aan'', zegt Van de Goot. ,,Die komen geen stap verder.'' Waar het NFI forensisch onderzoek doet voor het Openbaar Ministerie, werkt het particuliere onderzoeksbu reau NFO in opdracht van burgers, bedrijven, advocaten en ook de recht bank. ,,Dat varieert van handschrift onderzoek tot contra-expertises in strafzaken'', zegt Veldthuis. „Hierbij komen wij soms tot andere conclu sies dan het NFI. Dat is niet met als doel ze tegen te spreken, maar altijd in het kader van waarheidsvinding. Met name voor nabestaanden is dit van groot belang voor bijvoorbeeld rouwverwerking.'' Weten waaraan iemand is overle den, kan daarbij veel verschil maken. Zo werd een jonge vrouw van 23 jaar met een verleden van depressies dood gevonden naast een lege strip medicijnen. Suïcide, luidde de diag nose van de schouwarts. Maar dat konden de ouders niet rijmen met de omstandigheden dat hun dochter juist een vriendje had en op vakantie zou gaan. Bij een autopsie ontdekte Van de Goot dat de vrouw was over leden aan een hersenbloeding. ,,Suï- cide of een natuurlijke dood, dat maakt nogal uit voor de familie'', zegt de forensisch patholoog. ,,Het pro bleem is dat schouwartsen in Neder- land alleen aan de buitenkant kij ken." Nederland toont niet veel interesse in zijn doden. Van de ruim 160.000 sterfgevallen per jaar worden er slechts 3000 lichamen aan een in wendig onderzoek in het ziekenhuis onderworpen. Daarvan worden jaar lijks 300 doden door het OM onder zocht. ,,En daar zitten ook de over duidelijke gevallen van een niet-na- tuurlijke dood bij, zoals mensen met schotwonden'', zegt Van de Goot. Hij is ervan overtuigd dat we in Nederland tientallen, zo niet honder den moorden per jaar over het hoofd zien. ,,Als er geen sporen aan de bui tenkant te zien zijn, houdt het on derzoek al sne l op. Wegkomen met vergiftiging is te makkelijk in Neder land.'' Ook bijzonder hoogleraar Udo Reijnders zei in 2016 dat artsen door een gebrek aan expertise gevallen van moord of doodslag niet signaleren. Zo is uit onderzoek gebleken dat ruim een kwart van de niet-natuur- lijke sterfgevallen aanvankelijk als natuurlijke dood was aangemerkt. Barrières Als nabestaanden zelf onderzoek willen doen naar een alternatieve doodsoorzaak, komen ze de nodige barrières tegen. ,,Je komt in een bu reaucratie terecht'', zegt Sonja Veldthuis. „Allereerst moet de burge meester toestemming geven om een lichaam op te graven voor onderzoek. Die stuurt het verzoek vaak door naar de begraafplaats, maar daar staan ze meestal niet te juichen, dus dat wordt zelden toegewezen. Wie gegevens wil opvragen, zoals het schouwrap- port, stuit weer op privacywetgeving. Voor rouwende familieleden wordt zo'n traject al gauw te belastend.'' Van de Goot ervaart ook regelmatig tegenwerking van partijen zoals het OM. ,,We wilden bijvoorbeeld on derzoek doen naar een vrouw die dood onderaan een trap lag. De fami lie wilde weten of ze was gevallen of geduwd. Daarom vroeg ik schouwfo- to's op bij het OM. De officier van justitie weigerde dat en zei: 'Meneer Van de Goot werkt nu voor de andere kant.' Voor de verdediging, in plaats van het OM, bedoelde hij. Dat vind ik een krankzinnige gedachte. Waar heidsvinding en rouwverwerking zijn het enige doel van het onder zoek, maar die foto's hebben we niet gekregen." Ook wanneer er geen enkele ver denking is van moord of doodslag, Wegkomen met vergiftiging is te makkelijk in Nederland zou er veel beter onderzoek moeten zijn naar overleden mensen, vinden de forensisch specialisten. ,,De hui dige statistieken over doodsoorzaken in Nederland zijn van voor- tot ach terkant flauwekul", zegt Van de Goot. „Meestal wordt er hart- en vaatziek ten ingevuld. We hebben dat in het ziekenhuis gecontroleerd. Wat bleek? In de meeste gevallen was een infec tie het onderliggende probleem. Ik durf de stelling aan dat eigenlijk in fecties de meest voorkomende doodsoorzaak zijn in Nederland.'' Aandoeningen Het vaker onderzoeken van de doden gaat de medische wetenschap en de maatschappij veel opleveren, meent Van de Goot. ,,Je ontdekt bijvoor beeld erfelijke aandoeningen waar kinderen en kleinkinderen hun voor deel mee kunnen doen. En het zal een einde maken aan de onzinstatis- tieken.'' De forensisch experts vinden dat het systeem in Nederland op de schop moet. We zouden naar Enge land kunnen kijken, waar coroners altijd onderzoek doen en bij de min ste twijfel een autopsie plegen. ,,In Nederland stopt de zorgverzekering bij het overlijden'', zegt Veldthuis. ,,Heel zelden dekt de rechtsbijstands- verzekering een onderzoek, maar meestal is er geen geld voor beschik baar. Eigenlijk zou de zorgverzeke ring moeten doorlopen tot aan de uitvaart.'' Nederland doet te weinig onderzoek naar sterfgevallen. Wie als nabestaande zoekt naar een doodsoorzaak stuit soms op 'een muur van tegenwerking' zeggen experts van het Nationaal Forensisch Onderzoeksbureau. Koen Voskuil WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 GO De badkamer waar het li chaam van Hans van de Ven werd gevonden. De twijfels rond zijn doodsoorzaak maakt dat het OM nader on derzoek instelt, waarvoor zijn li chaam werd op- gegeraven. FOTOFRANSPAALMAN Het OM laat onderzoek doen naar de doods oorzaak van Hans van de Ven. FOTO HANNEKE VAN HILTEN - Frank van de Goot, forensisch patholoog NFO De podcast De zwarte dag van Hans verschijnt wekelijks en is te be luisteren via www.ad.nl/zwartedag en kanalen als Spotify. 'We zien per jaar honderden moorden over het hoofd'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8