1 7 Corona zorgt voor geboortegolf Inval na dood Duitse agenten Werkstraf na seks met leerlingen CORONA Met de nieuwe omikronvariant verliezen oude wapens tegen het coronavirus aanhangers in de Tweede Kamer. 2G lijkt te sneuvelen, ook de 3G-coronapas ligt onder vuur. Van alle kanten kreeg Wieke Pau- lusma het te verduren in de Tweede Kamer. In het debat over de verlenging van de tijdelijke wet coronamaatregelen moest de D66-afgevaardigde gisteren aan Kamerleden van onder meer de PVV, GroenLinks, SP en Denk uitleggen waarom haar partij 2G niet wil uitsluiten - alleen toe gang bij volledige vaccinatie of genezen van corona. En waarom kiest Nederland niet de 'Deense route', waarbij alle restricties overboord gaan? Waarom wordt de 3G-coronapas nog gebruikt? ,,Wat kiest D66?" voerde PVV-Kamerlid Fleur Agema de druk op. ,,Kiest u voor het pad van Duitsland, Frankrijk en Oosten rijk, met strenge vaccinatieregels? Of kiest u het pad van vrijheid, zoals het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, Finland? Wanneer is het klaar?" Paulusma moest erkennen dat ze het zo zeker niet weet. Ook D66 worstelt met deze fase van de corona-aanpak, net als coalitiege noten en het kabinet. Paulusma wil zoveel mogelijk vrijheid, her haalde ze, wil ook 'zo snel moge lijk van de restricties af'. ,,Als we die coronapas niet meer nodig hebben, gaat-ie zo snel mogelijk de deur uit. Maar ik wil voorzich tig zijn. We zitten met hoge be smettingsaantallen, het is ge woon nog te spannend." Het is schipperen tussen gas ge ven en remmen bij D66 en andere partijen. In het grijze gebied tus sen pandemie en endemie beder ven oude wapens tegen het co ronavirus - afstand, coronapas, evenementenverbod - snel. Het kabinet hoopt met steun van drie van de vier coalitiepar tijen zo veel mogelijk gereedschap achter de hand te kunnen hou den. Maar nu het ene na het an dere land kiest voor volledige vrij heid, neemt de pandemiever- moeidheid hard toe in het parle ment. Gisterochtend bleek dat het omstreden 2G-plan - waarbij on gevaccineerden niet welkom zijn op drukke plekken - mogelijk niet op voldoende politieke steun kan rekenen. En toeval of niet: een paar uur daarna stuurde minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid (D66) het zoveelste uitstelbriefje over 2G. Nu er zoveel vragen le ven bij partijen en een universi taire modelstudie uitwijst dat 2G weinig uithaalt, houdt Kuipers het plan nog even in beraad. Eerst moet nieuw onderzoek uitwijzen of 2G misschien toch effectief kan zijn tegen het virus. ,,Er kan een situatie in de toe komst komen waarin het zinvol is om nog een keer te beoordelen of het op dat moment wel een meer waarde heeft", zei Kuipers in een toelichting. Geen middel kan uit gesloten worden, werd tijdens de pandemie het kabinetsmantra. Maar met de komst van de veel besmettelijkere omikronvariant nam de kritiek op de 2G-corona- pas alleen maar verder toe. Toen de TU Delft onlangs concludeerde dat de meerwaarde van 2G boven 3G minimaal is, leek het politieke doodvonnis getekend. Alleen VVD, D66 en CDA zijn nog voor. De motie om 2G definitief te schrappen kan dus mogelijk reke nen op een meerderheid. Pas vol gende week dinsdag wordt daar over gestemd. Kuipers zal dan Als we die pas niet meer nodig hebben, gaat-ie zo snel mogelijk de deur uit vooral naar de PvdA kijken: als de linkse oppositiepartij meegaat met tegenstanders kan het 2G-plan feitelijk de prullenbak in. De partij gaat nog in beraad. Splijtzwam Maar de kritiek gaat verder dan de 'polariserende' 2G-maatregel. Een flink aantal partijen bekritiseert veel meer facetten: van de onwen selijke crisisroutine rond de steeds verlengde tijdelijke wet tot de 3G-coronapas. Ook die is min der effectief nu de omikronvari- ant makkelijk door de vaccinatie muur kruipt. ,,Is er nog sprake van een nood situatie", vroeg Pieter Omtzigt. ,,Er is nu ondersterfte, maar grondrechten worden danig inge perkt." Ook SP-Kamerlid Maarten Hijink roept Kuipers op om te stoppen met het 2G-plan: ,,Kijk naar de Tweede Kamer, naar de samenleving, naar de nieuwe va riant. Erken: dit past niet meer. 2G is een splijtzwam geworden, een symbool van de coronapolitiek." Dat naar schatting ruim 500.000 Nederlanders komende week al hun QR-code verliezen, is eveneens tegen het zere been van een aantal partijen. Het kabinet wil de geldigheidsduur van de coronapas beperken: mensen zonder boosterprik die langer dan 270 dagen geleden twee prikken hebben gekregen, zien straks geen groen vinkje meer verschijnen in de corona-app. Zij moeten dan eerst een toe gangstest doen voor een bezoek aan restaurant of theater. Bij deze groep zit onder meer het zorgper- soneel dat vorig jaar voor 1 mei al volledig gevaccineerd was. Frac ties vragen coulance: ,,Het gaat wel heel ver om zoveel mensen in één klap de toegang te ontzeg gen", zei GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld. Ook SP'er Hijink vindt dit 'echt slecht': ,,Dat kan je toch niet verwachten van mensen die keurig de vaccinaties hebben gehaald." Een Kamermotie om deze QR-regels alsnog te verruimen, zal waarschijnlijk morgen in stemming komen. Tot die tijd houdt het kabinet vast aan het vertrouwde coro na-arsenaal, inclusief 1,5 meterre- gel, mondkapplicht, coronapas en avondsluiting, zei Kuipers gister avond tegenover een steeds onge duldiger Tweede Kamer. ,,We zitten nu met ongekend hoge aantallen besmettingen. Dat zal nog verder stijgen. Het aantal patiënten was laag, maar de in stroom steeg naar 250 nieuwe pa tiënten afgelopen dag. In die con text is het onveranderd zinvol om vast te houden aan bepaalde maatregelen, zoals het 3G-corona- toegangsbewijs." GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 DEN HAAG In tien jaar zijn niet zo veel kinderen geboren als in 2021, aldus het CBS. Vermoedelijk heeft dit te maken met de co ronamaatregelen. Daardoor zaten Nederlanders veel thuis en vonden ze het vermoede lijk een goed moment om aan kinderen te beginnen. Door thuiswerken is het makkelij ker werk en zorg te combine ren. Vorig jaar kwamen in Ne derland bijna 179.000 kinde ren ter wereld, een toename van 6 procent ten opzichte van 2020. Op geboortekaart jes staan het vaakst de na men Noah, Lucas, Sem, Julia, Mila en Emma, meldt de Soci ale Verzekeringsbank. KUSEL De Duitse politie heeft een wapenarsenaal aangetroffen bij de verdachten van de dood van twee agenten. Er zouden onder meer pistolen, geweren, een kruisboog, ge luidsdemper en munitie zijn ontdekt bij een huiszoeking in Spiesen-Elversberg, deel staat Saarland. De inval volgde op een fatale schiet partij in de buurt van Kusel. In de nacht van zondag op maandag werden twee agen ten van 24 en 29 jaar dood geschoten terwijl ze een voertuig controleerden. De daders waren mogelijk stro pers van 32 en 38 jaar oud. ASSEN Een oud-lerares van een school voor speciaal voortge zet onderwijs in Assen is ver oordeeld tot honderd uur werkstraf omdat ze seks had met twee leerlingen. Daar naast kreeg de 32-jarige vrouw acht maanden voor waardelijk. Tussen september 2018 en begin 2020 had de vrouw uit Hoogeveen meer dere keren seksueel contact met twee jongens van - op dat moment - 16 en 17 jaar. De leerlingen hebben geen aangifte gedaan. Ze stapte in januari 2020 zelf naar de po litie om naar eigen zeggen 'schoon schip te maken'. Ze werd ontslagen. Minister Ernst Kuipers (Voiksgezondheid) vindt de besmettingscijfers nog te hoog om aiie maatregelen af te schaffen. foto anp Nieis Kiaassen Den Haag - Wieke Paulusma, D66 2G op de lange baan, kritiek op 3G groeit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7