ffliD 5 'Maxima vroeg me: maak het niet te stijf' 'Maxima plaatste haar glas op de wijnvlek die ze had gemaakt: zo, dat heeft niemand gezien' Oud-burgemeester Job Cohen (74) kant. De raampjes zaten dicht, maar Willem-Alexander zei terwijl hij zwaaide: ,,Ja joh, jullie hebben pech, jullie staan aan de verkeerde kant.'' Dat vond ik zo'n typerende opmer king van iemand die zijn hele leven zo in het middelpunt van de belang stelling heeft gestaan en het dus heel prima vond dat zijn toekomstige echtgenote alle aandacht afsnoepte. Ik beschouwde dat als een teken: hij houdt echt ontzettend veel van haar en hij vindt het ook echt fijn dat het iemand is die het zo doet. Hij kon na tuurlijk ook denken: gadverdamme, nu zit ik op rij twee! Lach ,,Voor hun huwelijk ben ik met ze door de stad gegaan op zoek naar plekken: waar kunnen jullie trou wen? De Beurs van Berlage was echt hun keuze. Ik heb gevraagd naar hun wensen. Maxima zei: maak er niet een ontzettend deftige plechtigheid van. Niet te stijf, dat er geen lach af kan. Ik heb een mooie bedankbrief gekregen en ik heb ze jaren later nog eens thuis opgezocht. Ik denk dat ze een heel goed huwelijk hebben. Uit de verte kijkend: jeetje, wat is het toch verschrikkelijk als je gebombar deerd bent tot toekomstig koning. Je hele leven staat in dat teken. De ma nier waarop Maxima dat steunt, is ongelooflijk belangrijk voor hem.'' Als burgemeester van Amsterdam voltrok Job Cohen vandaag exact twintig jaar geleden het burgerlijk huwelijk, waardoor Maxima Zorre- guieta in één klap prinses Maxima werd. Toch begint Cohen zijn ver haal met de officiële kennismaking van - toen nog - mevrouw Zorre- guieta met 'zijn stad'. ,,Na de verlo vingsaankondiging maakte het paar een toer langs alle provincies en de hoofdstad, waar ze begonnen. Dat was op 10 september 2001, de dag voor 9/11 dus. En het was één van mijn mooiste ervaringen. Geert Mak hield een prachtig verhaal en toen stapten we in een tram om door Amsterdam te rijden. Ik stond met Willem-Alexander aan de ene kant te zwaaien en Maxima aan de andere Olympisch kampioen Nicolien Sauerbreij (42) J Daar zijn ze oprecht trots op. En ze zullen, denk ik, geen hekel hebben aan mijn muziek, anders hadden ze me niet specifiek voor die koningsvaart gevraagd.'' De dj ziet een stel dat het 'leuk heeft met elkaar'. ,Ik denk dat zij hem wel een beetje losser heeft gemaakt. Daarvoor was hij misschien wat stijver, gereserveerd en misschien ook onzeker. Door Maxima is hij wel wat meer los gekomen. Letterlijk zelfs en op zijn manier met de heupjes los. Het lijkt me heftig om zo'n baan te heb ben. Met veel druk. En ie dereen heeft wel een me ning over de koning. Maar hij doet het met verve.'' niet, want ik moest optre den. De koning schijnt toen gezegd te hebben: 'Als Ar- min niet naar ons toe komt, gaan wij naar hem'. Je ziet burgemeester Van der Laan druk bellen met mijn tour manager. Die belde mij weer op en zei: 'Je gaat het niet geloven, maar ze komen van boord om even bij jullie optreden te zijn'.'' Aldus geschiedde. Het gezin stapte de boot af, de kade op, liep naar boven en schudde diverse handen. Armin ont moette het koningspaar nog een aantal keren, vorig jaar bijvoorbeeld bij het optre den van The Streamers bij de koninklijke stallen, naast paleis Noordeinde. ,,Ze vonden het mooi wat Ne derlandse artiesten doen. Sauerbreij, nu: ,,Kenne- lijk had hij niet op mijn succes gerekend. Hij was lekker met zijn gezin gaan skiën in Whistler, daarom feliciteerde hij me door de telefoon.'' Sauerbreij heeft het paar meerdere malen ontmoet. ,,De eerste keer was op paleis Noordeinde, bij de Uitblin- kerslunch. Ik weet nog goed dat Maxima daar een vlek maakte met haar rode wijn op het tafelkleed. Ze zette haar glas op die vlek en zei: zo, dat ziet niemand. Dat vond ik prachtig, in die statige omgeving, met al die la keien om haar heen.'' Toen Erica Terpstra maanden na Sauerbreij's gouden prestatie in Ca nada afzwaaide als voorzitter van sportkoepel NOC*NSF, werd ze met een aantal sporters uitgenodigd voor een diner in de Eikenhorst in Wasse naar, waar Willem-Alexander, Maxima en hun dochters destijds woonden. Sauerbreij: „Erica vroeg mij mee, maar ook Sven Kra mer. Hij was op het laatste moment verhinderd en dat vond vooral prinses Amalia enorm jammer. Zij had haar judoles af gezegd om Sven te ont moeten, had iets voor hem getekend en zij uitte haar teleurstelling behoorlijk. Totdat Maxima er genoeg van had en dat duide lijk maakte, met een Spaans accent dat opeens duidelijker klonk dan normaal. Amalia moest van haar maar met de schaaltjes olijven langs de gasten. Knop Op die avond maakte het paar geen kleffe indruk op me, eigenlijk was het een etentje waar heel normale ge spreksonderwerpen passeerden. En tegelijk is al dat tafelzilver natuurlijk heel ongewoon. Maar vooral dat de gastheer op een knop drukt en dat er vervolgens deuren openzwaaien en la keien het eten uitserveren. Dat heb ik nooit ergens anders meegemaakt.'' GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 heeft kunnen schaken' - Met medewerking van Jan Hoedeman en Dennis Jansen 3MF1 G Gehuwd, maar nog prins en prinses in augustus 2002 (links). Als koning en koningin op staatsbe zoek in 2021 (rechts). FOTO'S ANP F Burgemeester Job Cohen mocht Willem- Alexander en Maxima in de echt verbinden. 2009: Armin van Buuren laat Maxima en Willem- Alexander swingen in New York. FOTO ANP Vlak na haar gouden race op de Winterspelen in Vancouver, in 2010, sprak olympisch kampioen snow- boarden Nicolien Sauerbreij met journalisten, toen een begeleider haar plots een telefoon in de handen drukte. „Hier, de prins voor je." Prins Willem-Alexander was met zijn gezin in Ca nada om de Spelen te bezoeken, maar skipte het snowboarden. FOTO ANP/BENELUX PRESS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5