H Proef met gratis kinderopvang start 1 maart in Eede 7 c Bij Hoeve la Salette staan nu vijf tiny houses Een stuk grond is op één dag tijd in een minidorpje veranderd. Bij Hoeve la Salette in Vogelwaarde staan nu vijf tiny houses. Van Axel naar Vogelwaarde reed gisterochtend een bijzonder kon vooi. Zes wagens vertrokken vanaf Vlaander Groep, met vijf tiny hou ses en een bij elk huisje horende berging. Een flink transport, want één zo'n door Vlaander Groep ge bouwd huisje weegt maar liefst eenentwintig ton, vertelt directeur Adri Vlaander. ,,We zijn om zes uur 's ochtends begonnen met de voor bereidingen." Er worden voor het eerst meer dere minihuizen bij elkaar gezet in Zeeuws-Vlaanderen. Afgelopen april werd er op het terrein van Tra gel in Clinge één tiny house ge plaatst, waar de gemeente Hulst en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen het initiatief voor namen. De vijf huisjes in Vogelwaarde zijn een proefproject van het Leger des Heils, de gemeente Hulst en Woon- goed. Het Leger des Heils vangt op het grote terrein van Hoeve la Salette al meer dan twintig jaar mensen op. In een groepswoning wonen dak en thuislozen, mensen die be schermd wonen of die voorbereid worden op hun terugkeer in de maatschappij. De kleine huizen zijn een nieuwe stap tussen het be schermd wonen en zelfstandig wo nen. Op het terrein kunnen men sen eerst een tijdje op zichzelf wo nen, met begeleiding van het Leger des Heils. Het Leger kijkt ofdat con cept goed werkt en Woongoed eva lueert ook of de vijf bewoners hun nieuwe woning geschikt vinden. Voor Vlaander Groep is de plaat sing van de huizen ook een bijzon der moment: Adri Vlaander ont- wierp de huisjes zelf en die werden gebouwd bij het bedrijf in Axel. De huizen zijn zo'n veertig vierkante meter groot en zo ontworpen dat er geen loze ruimtes zijn zoals gange tjes of een hal. De huisjes hebben een betonvloer en zijn in principe kant en klaar om in te wonen. Buitenberging De keuken en badkamer zitten er al in, net als een vloer en spotjes in het plafond. Daarnaast hebben de huis jes een eigen buitenberging. De woningen zijn boven de norm ge ïsoleerd en daardoor energiezuinig. Een zonneboiler zorgt voor warm water en de elektra wordt mede op gewekt door elf zonnepanelen per woning. De vloer wordt verwarmd door infrarood elektrische vloer verwarming. Vlaander heeft in middels veel ervaring met het bou wen en plaatsen van aanbouwwo- ningen en prefab zorgwoningen. ,,We zijn wel wat gewend, dit is on geveer nummer tweehonderd van We zijn wel wat gewend. Maar, het blijft altijd spannend de aanbouwen die we plaatsen. Maar, het blijft altijd spannend." Eerste huisje de lucht in Een grasveld achter het hoofdge bouw is gereed gemaakt voor de komst van de huisjes. De fundering ligt er al en er staat een kraan om de huizen op hun plek te zetten. Tegen elf uur arriveert het konvooi op de plaats van bestemming waar de re gen het zand inmiddels in modder heeft veranderd. Als de kraan er klaar voor is, wordt het hijsframe in orde gemaakt. Het frame zorgt er voor dat de huisjes recht kunnen worden opgepakt en ver plaatst. Twee mannen klimmen op het tiny house om alles vast te ma- ken, tot het frame recht boven het huisje hangt. ,,Het systeem voor het verplaat sen zit in de woning", legt Vlaander uit. Als het later verplaatst moet worden, kan dat eenvoudig weer opnieuw. Even later gaat een huisje de lucht in en staat de eerste van de vijf woningen van het nieuwe mi nidorpje op zijn plek. ,,Zo, dat is één!", zegt Vlaander. Als alle huisjes staan, zorgt H4A voor de infrastructuur en het lei ding- en kabelwerk. Na het plaatsen worden de woningen aangesloten op de nutsvoorzieningen en wordt het terrein nog ingericht. De nieuwe bewoners krijgen op 1 maart hun sleutel van Woongoed. De proef start op 1 maart in Eede. Rond dezelfde periode volgt Hei kant. Een school in de gemeente Terneuzen is later aan de beurt. Ou ders kunnen hun kroost twee da gen gratis naar het kinderdagver blijf brengen, of twee middagen naar de buitenschoolse opvang. Volgens Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen is de proefvan levensbelang voor de toekomst van het onderwijs, omdat veel kinderen nu naar België gaan. „Kinderen uit de grensstreek die daar naar de op vang gaan, raken uit beeld en gaan vervolgens ook daar naar school", zegt directeur Rianne Vons. 'Meer dan een oppas' De stichting maakte de proef in september al wereldkundig. Dat was ruim voordat het nieuwe kabi net in het coalitieakkoord opnam kinderopvang vanaf 2025 nagenoeg gratis te maken. Desondanks zet de stichting door met de proef. ,,Alleen de kinderopvangtoeslag afschaffen, werkt niet in Zeeuws-Vlaanderen", meent Vons. De problemen met kinderen die naar België gaan, zijn volgens haar te groot. De streek kan ook niet drie jaar wachten tot op vang praktisch gratis is. De proef gaat bovendien verder dan wat het kabinet voor ogen heeft. Vons: ,,Wij willen ook kinde ren van ouders die niet werken. Kinderopvang is meer dan een op pas, het is ook belangrijk voor de so ciale ontwikkeling. We hopen dat Den Haag van ons wil komen le ren." De gemeenten subsidiëren de proef gedeeltelijk. Het experiment wordt uitge voerd op scholen waar nu al zoge noemde startgroepen zijn. Daar kunnen kinderen al drie dagen gra tis naartoe. De groepen startten acht jaar geleden, om te voorkomen dat kinderen naar België zouden Kinderen uit de grensstreek die daar naar de opvang gaan, raken uit beeld gaan. Daar is opvang en onderwijs vanaf 2,5 jaar gratis. De eerste start- groep was in Heikant, door de jaren heen zijn ze in heel de streek uit de grond geschoten. Ze doen hun werk, zegt Vons. ,,Acht jaar geleden hadden we dertien procent van de kinderen, nu bijna zestig procent. Een flinke winst, maar we moeten hier aandacht voor blijven hou den." De stichting heeft nog tot 2025 geld voor de startgroepen, daarna is de pot leeg. De Sluise wethouder Jack Werk man is blij dat Eede is uitverkoren voor de proef. ,,Er is veel weglek naar scholen net over de grens, in Strobrugge en Middelburg. Door Eede rijdt zelfs een bus die de kin deren ophaalt en weer naar huis brengt. Dat doet best een beetje pijn." Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen maakt bin nenkort bekend op welke grens- school in de gemeente Terneuzen de proef met gratis opvang start. - Bob Maes VL WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 Minidorpje in Vogelwaarde Sophie Stockman Vogelwaarde Bij Hoeve la Salette in Vogelwaarde werden vijf tiny houses geplaatst. Het initiatief voor de huisjes komt van het Leger des Heils, de ge meente Hulst en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. foto frank peters - Adri Vlaander, directeur Vlaander Groep Een primeur voor Zeeuws-Vlaan- deren. Binnenkort start in drie grensdorpen een proef met gra tis kinderopvang. Stichting Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen hoopt dat Den Haag komt kijken. - Rianne Vons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54