Nog geen eind aan bezuinigingen: ook sport op de korrel 7 c Corrie verandert het Banjaardstrand in een soort krijtrotsen van Dover ,,Er is echt heel veel weggeslagen", verzucht Jos van Halst van Strandexploitatie Kamperland als hij de schade opneemt die storm Corrie maandag heeft veroorzaakt. ,,Zo erg als nu heb ik dat nog nooit gezien." Wie niet beter weet, waant zich op het strand van Noord-Beveland aan de overkant van het Kanaal. De dui nen van het Banjaardstrand lijken wel een miniatuurversie van de krijtrotsen van Dover. Met dezelfde kaarsrechte witgele muren. Muren van zand in dit geval, op sommige plekken wel van een meter of acht hoog. ,,Kan je nagaan hoeveel zand er dus weg is." Bij het station van de reddings brigade wordt de situatie zachtjes aan behoorlijk penibel. Het station staat door al het weggeslagen zand zo hoog op zijn poten dat de trap pen onbegaanbaar in de lucht zwe ven. ,,Die voorste palen staan nog maar een centimeter of 80 in het zand. En ruim vijf meter erboven. Dus daar moet snel heel veel bijko men." Van Halst heeft alvast maar tijd gereserveerd bij een grondverzet- bedrijf om het strand weer op te la ten hogen. Hij deelt de kosten daar voor met de gemeente Noord-Be veland. ,,Eind april en begin juni gaan we hier aan de slag. Dan kun nen we weer een paar weken met een kraan, twee dumpers en een shovel aan de gang om het strand klaar te maken voor het toeristen seizoen. Bij laag water halen we dat weg van waterlijn en gooien het hier tegen de duinen aan. De shovel maakt het dan mooi strak." Levensgevaarlijk Bij de strandovergangen werd gis termorgen al op die manier ge werkt met een dumper en een sho vel. ,,Dat zijn mensen die voor het waterschap werken, die hogen het strand weer op bij de strandover- C-.' ---yj-i WM - ■SF -te*;-* gangen. Daar was nu een levensge- staat, zou het ook zomaar in kun- vaarlijke situatie ontstaan. Die nen storten." overgangen houden nu opeens op. Even verderop is Frank van Halst, Dan gaat het een paar meter recht de zoon van Jos, bezig om leidingen naar beneden. Daar moet je als kind en bedrading tegen de duinen aan niet afvallen. En als je op die rand te leggen bij een betonnen bak. „Dat is een pompput, die stond in de duinen. Omdat die weg zijn ge slagen is de put naar beneden geko men. Die put dient voor de afvoer van het verkoopstation dat hier 's zomers staat. Daar verkopen we wat ijs en friet en dergelijke, en daar zit ten ook drie openbare toiletten bij. Die put vermaalt alles wat uit het toilet komt en pompt dat via die lei dingen die je daar nu los ziet liggen naar de andere kant van de duinen. Daar staat nog zo'n put." Die voorste palen van het reddingsstation staan nog maar een centimeter of 80 in het zand 3p$gl Het is inmiddels bekend: Borsele moet fors bezuinigen, en daartoe doen B en W het ene na het andere voorstel aan de gemeenteraad. Naast het plan om uit de Muziek school Zeeland te stappen buigt de raad zich morgen ook over een voorstel om te stoppen met de 'co ordinator sport en bewegen'. Die helpt basisscholen in de ge- meente om leerlingen meer te laten in bewegen, en adviseert leerkrach ten daarover. Het gaat dan niet zo zeer om de gewone gymles, maar door bijvoorbeeld leerkrachten te helpen hoe ze alternatieve lessen kunnen aanbieden waarin meer bewogen wordt, door te helpen bij de inrichting van schoolpleinen en door het geven van weerbaarheids- lessen. De vorige 'coördinator sport en bewegen' is bij de gemeente Borsele net vertrokken. Er hoeft dus niemand ontslagen te worden, maar de vacature wordt dan niet opnieuw ingevuld. Wethouder Marga van de Plasse noemt de maatregel 'heel erg jam mer, zeker nu er juist in deze tijd toenemende aandacht is voor pre ventie'. Ze zegt te hopen dat niet alle hulp aan scholen stopgezet hoeft te worden. ,,We krijgen ook incidenteel geld van het Rijk voor dit soort initiatieven. Daar kunnen we ook wat mee. Maar wel een heel stuk minder dan voorheen." Sportfondsen Borsele wil in totaal 110.000 euro bezuinigen op sport. Bezuinigen op de sportcoördinator levert 60.000 euro op. De andere 50.000 euro is voor de gemeente een stuk minder pijnlijk. Borsele betaalt vanaf vol gend jaar minder mee aan Sport fondsen Borsele. Die exploiteert onder meer zwembad Stelleplas en Het is heel jammer dat we dit voorstel moeten doen de sporthallen De Zwake ('s-Gra- venpolder) en De Stenge (Hein- kenszand). ,,Het gaat met name om een bijdrage in de onderhoudskos ten", vertelt Van de Plasse. ,,Sport- fondsen boert best goed, en het contract tussen ons liep af. We moesten dus toch al opnieuw in ge- sprek. Daar is dit uitgekomen." Daarnaast krijgt Sportfondsen mogelijk een taak minder. ,,We kij ken met de jongerenwerker naar de toekomst van de jeugdsozen in Heinkenszand en 's-Gravenpol- der", verklaart Van de Plasse. ,,We kijken naar de invulling, dus wat willen we daar aanbieden. Maar ook naar de exploitatie. Nu hangt die nog onder Sportfondsen. Maar in andere gemeenten werken ze vaak met vrijwilligers. Wij gaan die mogelijkheden ook bekijken." De Borselse gemeenteraad praat morgen over het bezuinigingsvoor stel. De vergadering begint om acht uur. BE WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 'Zo erg zag ik het nog nooit' Willem Adriaansens Kamperland PPflPPP|PP. - V" De duinen van het Banjaardstrand hebben flink te lijden gehad van storm Corrie. Door afslag zijn muren van zand ontstaan van soms wel acht meter hoog. fotos marcelle davidse - Jos van Halst, Strandexploitatie Kamperland :£s Frank van Halst legt los gespoelde leidingen netjes aan de kant. BORSELE In de zoektocht naar manieren om te bezuinigen is bij de ge meente Borsele nu ook sport in beeld. Door onder meer het on dersteunen van bewegen op scholen stop te zetten, hoopt het gemeentebestuur ruim een ton per jaar te besparen. - Marga van de Plasse, wethouder Borsele - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52