Raad is kritisch ~r> lm. Kraanvogels hebben het naar hun zin op de Slikken van de Heen, maar gaan ze broeden? 'We reden door het water naar Krabbendijke' 6 lübAüi«ïli- j. -4. Ouderen in Goes mogen nog hoop koesteren dat ze een orgaan krijgen dat specifiek hén vertegenwoordigt. Het opheffen van adviesorganen is nog geen gelopen race. Het Bondenberaad Groot Goes - het overkoepelende orgaan van de diverse ouderenbonden - trok on langs fel van leer richting de ge meente. Het Bondenberaad zou graag zien dat Goes weer een vol waardige seniorenraad krijgt. Burgerparticipatie Die wens botst echter met een nieuwe koers die burgemeester en wethouders willen inslaan als het om burgerparticipatie gaat. Daarin is geen plaats meer voor allerlei ad viesraden. B en W geloven heel erg in het burgerpanel, waarmee via de web site goespraatmee.nl inwoners worden bevraagd over allerlei on derwerpen. ,,Daar hebben zich nu al 3200 inwoners op ingeschreven'', aldus wethouder André van der Reest. Hooguit een aanvulling Bestaande adviesraden, zoals de WMO-raad en de sportraad, ver dwijnen en maken plaats voor een kernteam, waarin mensen uit ver schillende groepen in de samenle ving zitting hebben. Het Bonden- beraad liet in niet mis te verstane bewoordingen weten het hier niet mee eens te zijn. 'We zijn te kritisch, ze proberen las tige adviesclubs buiten de deur te houden', klonk het. Het Bondenbe- raad ziet in het burgerpanel hoog- uit een aanvulling en vindt dat er ook adviesraden moeten kunnen zijn. Buitenspel Tijdens de raadsvergadering bleek dat veel fracties ook (nog) niet staan te springen om afscheid te nemen van de adviesraden. De VVD stelde vast dat de mensen van het Bon- denberaad zich nu buitenspel voe len gezet. Ook D66 was kritisch. ,,Het burgerpanel spreekt zeker veel mensen aan, maar gooi de andere zaken niet weg'', zei Saskia Verheij. Nieuw Goes vergeleek de situatie met het bereiken van de klimaat doelen. ,,Dat doe je ook niet met al leen zonnepanelen ofwindmolens, maar met een mix van middelen'', stelde Martijn Vermeulen. ,,Nu worden andere manieren van bur gerparticipatie weggeveegd.'' Op SGP/CU na spraken alle partijen in meer of mindere mate hun zorgen uit. Kers op de taart Wethouder André van der Reest zei dat het burgerpanel de kers op de taart is, maar zeker niet het enige middel dat nog zal worden ingezet als het om burgerparticipatie gaat. Hij vindt echter dat de bestaande adviesraden qua draagvlak en in- clusiviteit een minder goed instru ment zijn en vindt dat er keuzes moeten worden gemaakt. ,,En als we na het inzetten van het burger panel wat meer verdieping willen, hebben we altijd nog het kern team.'' In de raadsvergadering van vol gende week valt een besluit. D66 dient misschien een voorstel in om het opheffen van adviesraden op te schorten. Dat het burgerpanel een welkome aanvulling is, vindt overi gens elke fractie. Kraanvogels, die komen weleens vaker voor in Zeeland. Maar dat ze wékenlang blijven, zoals nu op de Slikken van de Heen, dat is bijzonder. Een groepje van vijf heeft het prima naar de zin in het natuur gebied aan de rand van Sint Phi- lipsland, tegen het Volkerak. Ze zitten er al sinds december. En dat gebeurt niet vaak, vertelt vo gelkenner Marcel Klootwijk van Het Zeeuwse Landschap, dat het natuurgebied beheert. ,,In Neder land komen er langzaamaan wel steeds meer. In het voorjaar zijn in het Volkerak al weleens kraan vogels gezien. Parend zelfs. Maar dat blijven uitzonderingen. Ze komen toch vooral voor in Noord- en Oost-Europa, en over winteren in Zuid-Europa en Noord-Afrika. Maar meestal over nachten ze hier alleen, en zijn ze al snel weer weg." Nestelen en broeden Als de vogels op de Slikken van de Heen nog wat langer blijven, gaan ze er misschien wel nestelen en broeden. En dat zou voor het eerst zijn in Zeeland. ,,Zo ver is het nog niet hoor", zegt Kloot wijk. ,,Maar dat ze er zo lang zijn, is wel een goed teken." Het bete kent immers dat de omgeving fijn en geschikt is voor de dieren. ,,De kwaliteit van de natuur rond het Volkerak is, in brede zin, de laat ste tijd een stuk verbeterd. Met dit soort mooie dingen als ge volg." Kraanvogels zijn, legt Kloot- wijk uit, 'ooievaar-achtige vogels'. ,,Maar dan wel wat groter. Het is de grootste staande vogel van Eu ropa. Een kraanvogel kan langer dan een meter hoog worden. Wij vinden een blauwe reiger vaak al indrukwekkend grootNou, deze gaat daar overheen, hoor." De dieren zijn lastig te spotten. De Slikken van de Heen zijn amper toegankelijk. Ondanks dat de vogels flink kunnen trom petteren, houden ze van rust. - Martijn de Koning Kruiningen was één van de weinige dorpen op de Bevelanden waar vrij uitgebreid stil werd gestaan bij De Ramp, 69 jaar geleden. Dat begon 's ochtends met het leggen van kran sen door onder meer het gemeente bestuur, het Rode Kruis en de dorpsraad bij het Watersnoodmo nument: een beeld van Jan Wol kers, dat in 1957 werd geplaatst. Het gaat om een beeld van een vrouw die een verdronken kindje tegen zich aan drukt. Slapen in ledikantje 's Avonds was er een bijeenkomst in diezelfde kerk. Die was wegens corona alleen via internet te volgen. Adrie Cornelisse-Blaauwkamer uit Waarde vertelde over haar herinne ringen als 9-jarig meisje. Over de dijk die op doorbreken stond, het water in het dorp en de evacuatie naar Krabbendijke. ,,Met een bus reden we er door het water heen. We kregen onderdak in een groot gezin. Ik sliep met de jongste doch ter in een babyledikantje." Later kregen zij en haar familie onderdak in Breda en Zundert, om als één van de eersten terug te keren naar Waarde. In Rilland, Waarde, Oostdijk en Kruiningen vielen in totaal 77 slachtoffers. Door leerlingen van de dr. A. Comrieschool en de Bornput werden hun namen voorgelezen. Burgemeester Petra van Winger den benoemde dat de generatie die de Ramp nog meemaakte, steeds kleiner wordt. ,,De manier waarop bijna heel Nederland en het buiten land de overlevenden die alles kwijt waren, bijstonden, was hartver warmend. Soms vraag ik me af of die saamhorigheid van toen van daag de dag nog te realiseren valt." Zorgen over opheffen adviesraden WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 BE ■*#?,- T/vT7--*. injUkW'"1 - - De vijf kraanvogels op de Slikken van de Heen. foto marcel klootwijk SINT PHILIPSLAND Kraanvogels elders in Nederland. foto peter soer Rob Paardekam Goes KRUININGEN Tweeënzestig inwoners van Kruiningen stierven tijdens de Watersnoodramp. Hun namen staan op het Watersnoodmonu ment bij de Johanneskerk. Daar liggen sinds gisteren weer verse bloemen en nieuwe kransen bij. Wethouder Maarten Both, waarnemend burgemeester Petra van - Martijn de Koning Wingerden en wethouder Kees Verburg (vlnr) leggen een krans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51