l Bloemen op de begraafplaatsen van getroffen dorpen Reuzenhanden na storm weer overeind 7 SJ "V T Stoffel Hillebrands vader verloor bij de Watersnoodramp z'n moeder en z'n broer. En van zijn moeder verdronk de helft van de familie. Weken later, terug op school, ont dekte het jochie Hillebrand dat zijn klaslokaal akelig leeg was. De helft van de klas was er niet meer. ,,En ik zat in een jeugdelftalletje van de voetbal, maar dat ging niet meer. Ook dat was weg. Zo ging dat. Maar er werd nóóit over gepraat." Met zijn vader keek Stoffel uit het raam en zag zo de daken van de huisjes in de buurt het water inglijden. ,,Als een schip. Vijf mi nuten later was alles weg. Mensen en alles." Als er kledingstukken of lichaamsdelen werden gevonden en zijn moeder moest langs om te kijken of ze iets of iemand kon identificeren, moest hij mee. ,,Of ik dat nou leuk vond of niet. Stond je daar als snotneus. Dan zat ik naast haar op mijn knieën en hield haar hand vast. Ik zei zelf ook niks." Met zijn 12-jarige klein dochter Milla legt hij dinsdagmid dag een krans bij het gedenkteken op de begraafplaats in Ouwerkerk. Het is voor de jeugd van nu moei lijk voor te stellen wat een verdriet die rampnacht in 1953 bracht. ,,Daarom. Ik ben er trots op dat ze dit doet." Bloemen Baan Dekker uit Oude Wetering is speciaal naar Serooskerke gereden om bloemen te leggen bij het plaatselijke gedenkteken. Namens zijn in april overleden vrouw Corry Legemate, die alle vier haar grootouders verloor met de ramp. Het gezin Legemate belandde na de ramp in Schiedam, waar Dek ker woonde. In een wijk waar meer evacués terecht kwamen. ,,Ik was verbaasd dat het vooral aan deze kant van de toren zo hard stormde. Veel erger dan op andere plekken in de stad. Dat had ik nog niet meegemaakt sinds de officiële opening eind april dit jaar'', ver woordt Gerami zijn ervaring toen hij bij de schade ging kijken. Hij maakte het kunstwerk in opdracht van de culturele organisatie Cen tree. De drie grote blauwe handen die uit het grasveld oprijzen, ver beelden de hulpvraag van de zee om gered te worden van vervuiling. De constructie is opgebouwd uit staaldraden, omkleed met gaas en bedekt met vispluis. De vier meter hoge handen werden in de grond verankerd met stalen pennen. ,,Tot nu toe was dat voldoende, maar deze storm bleek te zwaar. We gaan ze nu nog sterker verankeren", zegt Gerami die met hulp van twee vrienden de objecten gisteren weer overeind hees. Volgende bestemming De grote blauwe handen vormen een typerend contrast met de histo rische bebouwing van Dikke Toren en Nieuwe Kerk. Het kunstwerk trekt sinds de onthulling enorm veel belangstelling van passanten en de handen worden talloze malen gefotografeerd. ,,Het is de bedoeling dat het werk tot eind juni hier in Zierikzee blijft staan. Er zijn plannen om ze daarna met het schip 'Vrijbuiter' van Wiebe Radstake te gaan vervoeren naar een volgende bestemming'', laat Gerami weten. Over de uitvoe ring van dat idee wil hij de verdere coronamaatregelen nog even af wachten. Zielige mensen? ,,Nou, daar was niks zieligs aan. Die mensen wis ten toch van werken. Mijn schoon vader is bij de plantsoenendienst aan de slag gegaan. Ze zijn in Schiedam blijven wonen." Het le verde hem jaren later (,,Maar toen waren we inmiddels 16 en 18") de liefde van zijn leven op. Dekker heeft ook bloemen mee gebracht namens goede vriendin Lenie Verboom, die door omstan digheden zelf niet kan komen. Zij zat met 10 mensen in een huis, van wie 8 de ramp niet overleefden. ,,Nog altijd als het zwaar weer is, beleeft ze dat weer helemaal." Het zijn verhalen die beetje bij beetje aan elkaar verteld zijn. Tij dens bijeenkomsten, vóór corona- tijd, in het dorpshuis. En bij Huib Bouwman, die een uitgebreid ar chief over de ramp aanlegde, (en Er was niks zieligs aan de evacués. Die mensen wisten toch van werken zijn inmiddels overleden vrouw Stien) thuis. Het verdriet is groot, maar er zit inmiddels wel een glimmend randje aan de herden king. ,,Voor ons is 1 februari ook een soort van reünie." Een paar 100 man Voor de tweede keer op rij zet co rona een streep door de herden kingen die jaarlijks op verschil lende zwaar getroffen dorpen worden gehouden. In stilte leggen dorpsraden (al dan niet samen met de kerk) toch kransen neer. ,,Normaal staan hier wel een paar honderd man", wijzen Chris Tim- merman en Jac Rens van de dorps raad op de Nieuwerkerkse begraaf plaats om zich heen. ,,Nieuwerkerk was het zwaarst getroffen dorp op Schouwen-Dui- veland. Het was er veel kleiner dan nu, dus dat heeft wel heel erg inge grepen." Dat allebei de scholen van het dorp altijd actief bij de herdenking betrokken zijn, vin den ze heel waardevol. ,,Het houdt de herinnering le vend. Er zijn steeds minder men sen die de ramp hebben meege maakt en erover kunnen vertellen. Maar het is wel nodig dat het wordt herdacht." SD WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 'Herdenken van ramp is nodig' Esme Soesman Serooskerke ZIERIKZEE Storm Corrie kreeg de reuzen- handen bij de Dikke Toren in Zie- rikzee maandag stevig in haar greep. Eén van de drie objecten van dit kunstwerk van Kianoosh Gerami kapseisde rond 09.00 uur. De tweede hand haalde de kunstenaar zelf uit voorzorg naar beneden. - Ali Pankow J vu dek HOEK P 4 LEGEMATE C LEGEMATE-aoSS E J.OOSSE M C.OOSSE-MKUS C VERBOOM IJ.VERBOOM-DEK BI CM VERBOOM Vlnr: Baan Dekker, Janny Bom (namens de inwoners), dominee Simon Doolaard van de Hervormde gemeente en dorpsraadvoorzitter Jos Schröer bij het watersnoodmonument in Serooskerke foto sandra schimmelpennink - Baan Dekker - L Kunstenaar Kianoosh Gerami (r) zet met Erik van Uffelen en Mi- cael Vermunt de handen weer overeind en vast. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50