4 'Het knettert soms, maar ze zijn voor elkaar gemaakt' 'Door Maxima is Willem-Alexander losser geworden. 'Ik heb nog nooit zoveel dames tegelijk naar het toilet zien gaan, als toen Maxima ging' De jurk, de traan, het verfbommetje: het is vandaag alweer twintig jaar geleden dat Willem-Alexander en Maxima trouwden. Vijf BN'ers over (hun ontmoetingen met) het porseleinen paar. ORANJEHUWELIJK Vandaag vijfjaar geleden, 2 februari 2017, de vijftiende trouwdag van Willem-Alexan- der en Maxima én volle bak voor de lunch in Ridders res taurant onder het Rotterdamse Hilton-hotel, aan het Hofplein. ,,Het was ontzettend druk. Mijn keukenchef kwam naar me toe en zei: Maxima stapt binnen. Sodemieter op, zei ik, ik heb geen tijd voor grapjes. Maar het was geen grap. Ik be gon helemaal te trillen joh, ik wist niet hoe ik het had. ,,Het paar had onder een an dere naam gereserveerd en wilde een tafel uit het zicht. Maar onze zaak, dat is eigenlijk één grote raampartij. Uiteinde lijk hebben ze tafel 16 gekre gen, een ronde tafel in de hoek. Vrienden hadden hen aangera den bij ons te komen eten, vertelden ze toen ik me bij hun tafel meldde. Ze wil den een stukje Noordzeetong met ravioli en truffel. Die truffel heb ik aan tafel ge schaafd. Ik zei ze: 'Ik mag hier de leuke dingen doen.' Ik was zo nerveus, ik wist helemaal niet hoe ik ze aan moest spreken. Moet je hoogheid zeggen? Of majesteit? Geen idee! Ontspannen ,,Pas later begreep ik dat het hun trouwdag was. Toen ze weggingen heb ik ze dezelfde fles champagne cadeau gege ven die ze tijdens hun lunch bestelden. Ze maakten een vol komen ontspannen indruk. Ze lachten veel, spraken met an- dere gasten. Twee oudere da mes aan de tafel naast hen heb ben de middag van hun leven gehad. En toen Maxima op een gegeven moment naar het toi let ging, deden zo onge veer alle vrouwelijke gasten hetzelfde. Ik heb nog nooit zo veel dames te gelijk naar het toilet zien gaan. Als voorbijgan gers buiten fo to's van het paar probeerden te maken, werden ze weggestuurd door de beveiligers. ,,Ik ben niet op de foto ge gaan met de koninklijke gas ten. Ik vind dat iedereen zich zelf moet kunnen zijn en daar horen geen poseermomenten bij. Koken voor het staatshoofd was dus mijn droom en daar kom ik niet op terug. Andere bekende mensen als gast zijn ook bijzonder, maar van het staatshoofd is er maar één. En die zat mooi bij mij in de zaak, op z'n trouwdag.'' Vorsten-hoofdredacteur Justine Marcella (51) Al decennia volgt Justine Marcella de Oranjes als journalist, sinds tien jaar doet ze dat als hoofdre dacteur van Vorsten. Als ze naar het koningspaar kijkt, ziet ze een stel 'dat voor el kaar gemaakt is'. ,,Dat zie je bijvoorbeeld aan hoe ze om elkaars grapjes lachen, scha teren zelfs. Humor is tussen die twee echt een verbin dende factor. En de koning is zichtbaar enorm trots op zijn vrouw. Als hij over haar spreekt, breekt Willem- Alexander een beetje open. Hij gebruikt heel lieve woor den om haar te omschrijven. En laten we eerlijk zijn: hij is natuurlijk apetrots dat hij zo'n vrouw heeft kunnen schaken. ,,Zeker na de inhuldiging in 2013 zag ik Maxima een gedaanteverwisseling on dergaan. Ze stelde zich let terlijk en figuurlijk achter haar man op. Droeg meer bescheiden kleding, ook qua kleuren. De laatste jaren ko men ze weer meer in even wicht. In gesprek met de media hebben ze laten we ten dat het heus wel eens knettert in hun huwelijk. Dat is ook logisch. Het zijn twee temperamentvolle, emotionele mensen. Maar vooral partners die gelukkig zijn met elkaar en erg fier op hun dochters. Dat zag je in december heel goed bij de binnengeleiding van prinses Amalia bij de Raad van State. Iedereen keek naar Amalia, maar ik zag vooral twee ont roerde ouders. Prachtig.'' DJ Armin van Buuren (45) Armin van Buuren ont moette Willem-Alexan der en Maxima 'zo'n ze ven, acht keer', zegt hij, zowel spontaan als gere gisseerd. De eerste keer was in 2007 tijdens de Uitblinkerslunch, die traditioneel op paleis Noordeinde wordt geser veerd aan Nederlanders die een bijzondere pres tatie hebben geleverd. Van Buuren, die dat jaar voor het eerst tot popu lairste dj ter wereld werd gekroond, had in gesprek met Maxima meteen een aanknopingspunt. ,,Ik had wel eens gehoord dat één van haar broers regelmatig bij mijn shows in de Crow Bar in Argentinië was ge weest. Dus begon ik daar over. 'Ja dat weet ik', zei ze, 'hij is fan en houdt van je muziek'. We hadden meteen gespreksstof." Twee jaar later stond het echtpaar zelfs te springen met Armin achter de dj- booth op Governors Island in New York. ,,Daar wer den de vierhonderd jaar aan Nederlands-Ameri kaanse betrekkingen ge vierd. Ik wist dat ze zou den komen, maar was toch een beetje overdonderd. Spontaan gaf ik Maxima drie zoenen. Achteraf hoorde ik van Peter van der Vorst, toen nog royal tyverslaggever, dat dat niet de bedoeling is. Wist ik veel, het gebeurde spon taan en ik kan nu dus als een van de weinigen zeg gen dat-ie Maxima drie zoenen heeft gegeven.'' De drie kussen weer hielden het echtpaar niet om de dj in 2013 te vragen om - na de inhuldiging - de koningsvaart over het Amsterdamse IJ op te luis teren met een concert. Van boord Toen de boot met de ko ninklijke familie langs de Javakade met het optreden voer, zou - zo gaat het ver haal - de koning Armin graag even aan boord wil len hebben. ,,Maar dat kon TOEN Michelin-kok Mario Ridder (49) WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 GO Voor sterrenkok Mario Ridder was koken voor een koninklijk gezelschap altijd zijn 'allergrootste droom'. ,,Ooit, bij een vorige werkge ver, mocht ik bijna een keer koken voor - toen nog - koningin Beatrix, maar dat ging op het laatste moment niet door. Daar baalde ik enorm van'', vertelt de chef kok van restaurant Joelia (één Michelin-ster) in Rotter dam. 'Apetrots dat hij Maxima Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4