WEER EVEN THUIS H 10 Halverwege de jaren 60 werd hun huis aan de Landluststraat 27 in de Middelburgse wijk Dauwendaele opgeleverd. Henny de Groot-Niesthoven weet nog goed hoe nieuw en ruim alles was. De herinneringen aan de eerste negen jaar van haar leven, toen hun ge zin nog niet compleet was en ze in Vlissingen woonden, zijn wat vaag en verbrok keld. Ze had last van astmatische bronchitis en werd regelmatig bij de nonnetjes in het St. Josephziekenhuis opgenomen. De beelden van toen, haar eerste schooljaren en het bui tenspelen met haar twee zusjes en vriendinnen, voelen ver weg. Van an deren hoorde ze dat ze in die periode regelmatig slaapwandelde. Dat bete kende voor iedereen opletten; zo draaide ze 's avonds eens de huiska merdeur op slot terwijl vader en moeder binnen op de bank zaten, en ook plaste ze tijdens haar droomloze escapades in de gangkast. Eerste bewoners ,,In 1968 verhuisden we hiernaartoe", lacht Henny de Groot-Niesthoven (63), eigenaar van kapsalon Perfect Hairstyling in Middelburg. ,,Moeder was in verwachting van het nako mertje dat tien jaar jonger is dan ik, en in dit huis was meer ruimte. Ik sliep met Joke, de zus die na mij komt, op zolder, bij de dakkapel. Paula, de oudste, had haar kamer daar, bij het grote raam op de eerste verdieping. De kleine Claudia sliep in het zijkamertje naast de slaapkamer van vader en moeder aan de achter kant." De Landluststraat in de wijk Dau wendaele werd in die tijd net opgele verd. ,,We genoten enorm als eerste bewoners van nummer 27. Het zag er piekfijn uit. Alles rook naar verf. In de buurt waren nog lang niet alle hui zen, pleinen en voorzieningen aange legd. We speelden rond de bouwput ten en tussen de graafwerkzaamhe den door. 's Winters konden we schaatsen over het ondergelopen en bevroren zand. Het leek wel alsof we hier aan het einde van de stad leef den: licht en ruim, en je zag overal lucht. We keken vanuit de woonka mer tot ver over de landerijen heen." Bedrijfsongeval in de haven Haar vader, die na de geboorte van de jongste de grote vaart vaarwel zei en via een betrekking bij de kustvaart niet veel later als stuwadoorsbaas in de haven van Vlissingen ging wer ken, werd na een bedrijfsongeval ha venmeester. ,,Ze hebben een been moeten afzetten. Weken lag hij in het ziekenhuis. Toch hobbelde hij daarna weer opgewekt rond. Maar toen hij tussen wal en schip belandde en zijn knie verbrijzelde, kwam hij op zijn vijftigste thuis te zitten." tje uit de bocht vloog en in de bos schages belandde; dat ze in de avond schemering rondhingen bij de gara geboxen met jongens uit de buurt. Verlegen en onzeker In tegenstelling tot haar zussen, ver telt Henny, was ze een rustig, wat verlegen en onzeker meisje. ,,Ik keek altijd eerst de kat uit de boom. Ge hoorzaam was ik. Toen ik op mijn zestiende verkering kreeg met Kees, mijn huidige man, kwam ik na het uitgaan altijd keurig om 23.00 uur thuis." Maar gedreven was ze ook, want rond die tijd volgde ze al de kappers opleiding in Goes. Ze knipte Kees, haar moeder en zussen, verfde haar eigen haar knalrood - maar nooit met henna, omdat je dat er moeilijk uit krijgt - droeg het zelfs een tijdje steil, halflang en experimenteerde met krullen en permanent. Bij de eerste salon waar zij al lerend mocht werken, vonden ze haar te dromerig en niet geschikt voor het vak. ,,Ik was niet bang de schaar erin te zetten, maar durfde geen initiatief te nemen: klanten verwelkomen; een gesprek aangaan. Ik voelde me sociaal onhandig, terwijl ik zo graag wilde dat mensen mooi en blij de deur uit zouden gaan. Eigenlijk werd ik toen niet goed begeleid." Wassen en watergolven Dat anderen helpen zich goed te ver zorgen meer is dan alleen wassen, knippen, watergolven en föhnen, heeft ze in al die jaren wel geleerd, glimlacht Henny. Na bijna vijf decen nia in het vak, en sinds 2008 eigenaar van haar eigen salon, is haar meeste schroom verdwenen. Vanwege de lockdowns stak ze ei gen geld in de zaak. Ze hoopt nog een paar jaar met veel plezier volop te kunnen draaien. ,,Het is leuk dat m'n jongste zusje, die zich als kind op de keukenstoel verheugd door mij een laken liet omslaan, ook kapster is ge worden en bij mij werkt", zegt ze. ,,Claudia heeft een heldere visie op de bedrijfsvoering en steunt me in moeilijke tijden." Het was hier licht en ruim. Je zag overal lucht Henny weet nog hoe hij eens een geschil wilde beslechten. ,,Joke en ik stonden schreeuwend op de trap. Hij probeerde ons uit elkaar te halen, maar ging onderuit in de gang." Toch drukte de arbeidsongeschikt heid van haar vader geen stempel op het gezinsleven. Ze herinnert zich dat haar moeder, die zich aan het huishouden wijdde, niet elke middag achter een theelichtje op hen zat te wachten, maar hen vrijliet en vaak even de stad inging; hoe zonnig de vakanties met de caravan naar Bra bant en Luxemburg waren; het ple zier met de vele bordspelletjes op zondagmiddag met z'n allen aan de grote tafel, na de Molukse zondag school in Middelburg-Zuid en de koffie bij haar grootouders; hoe één van haar zussen met haar brommer- WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 GO 'Het leek of we hier aan het einde van de stad leefden' Jacoline Vlaander Middelburg G Henny de Groot-Niesthoven voor de Landluststraat 27 in Mid delburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. - Henny de Groot- Niesthoven Henny Niesthoven (13) in 1972. FOTO PRIVÉCOLLECTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 42