Verloren, gestolen of gewoon weggegooid? 8 SPOREN IN DE DELTA Losse vondsten zijn vaak een 'probleem' in de archeologie. Maar ze vormen soms ook vensters die uitzicht geven op brede historische achtergronden. Zoals een bronzen riemhanger uit Valkenisse, een in 1682 verdronken Zuid-Bevelands dorp ten zuidoosten van Waarde. Het voorwerpje werd door een amateurar- cheoloog op de slik ken buiten de eigen lijke dorpskern ge vonden. Het stelt een mansfiguur voor, gehuld in een wambuis en een 'hoze' (kousbroek). Het fi guurtje staat op een leeuwenkop en is 8,8 centimeter hoog. Achter het hoofd is de bevestiging van een afgebroken klem of haakje te zien, om het over een riem of gor del te kunnen schuiven. Het da teert uit de late vijftiende eeuw en behoorde tot de accessoires van mannenkleding. In die tijd had den mannenkostuums geen zak ken en daarom werden een tas, sleutels en geldbuidels met riem- hangers aan de gordel bevestigd. Het voorwerp is waarschijnlijk ge maakt in Neurenberg of de Zuide lijke Nederlanden. Toen het in de jaren negentig werd gevonden, was er nog maar één ander voor beeld van een dergelijk hangertje bekend. Het kwam uit de collectie van de Middelburgs-Haagse archi tect en kunsthistoricus J.A. Frede- riks (1849-1931), ook bekend als 'Jan Antiek'. Leida Goldschmitz beschreef het bronzen mannetje uit Valke- nisse voor een boekpublicatie in 2012 en kwam met een interes sante suggestie. Misschien was het mannetje gewoon weggegooid, C Het was niet allemaal pais en vree in middeleeuws Valkenisse toen het haakje was afgebroken. Maar het kon ook zijn dat het bij een ruzie of een poging tot diefstal van de gordel was gerukt. Het was namelijk niet allemaal pais en vree in middeleeuws Valkenisse, net zomin als in de Zuid-Bevelandse dorpen Rilland, Wemeldinge of in Nieuwerkerk op Schouwen-Dui- veland. Onderzoek door historicus Corien Glaudemans heeft uitge wezen dat het hier tot in de zes tiende eeuw gewoonte was om na doodslag op een verwant tot bloedwraak over te gaan. Ergens vóór 1440 woedde in Valkenisse bijvoorbeeld een groot conflict tussen enkele families, waarbij flink werd gevochten. Er vielen gewonden en zelfs uit Ant werpen kwamen verwanten om hun familieleden bij te staan. Ook een groepsmoord omstreeks 1500 was aanleiding tot collectieve wraakplannen. Tot aan de ondergang in 1682 voerden dorpelingen processen te gen elkaar. Soms om futiele rede nen, zoals een scheldpartij. Of, in 1662, om het niet terug willen ge ven van een gouden ring. Kenne lijk was er weinig afleiding in Val- kenisse, behalve het nauwlettend in de gaten houden van je dorps genoten. WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 GO Een bronzen man uit Valkenisse Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen Jan. J.B. Kuipers Waarde Bronzen riemhanger, gevonden in Valkenisse in de 15de eeuw. FOTO AWN/ERFGOED ZEELAND. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40