H Onderzoek naar oplossing krappe schuurtjes 7 Wethouder: Nadenken over nieuwe woonvormen op grote landgoederen De Veerse wethouder Chris Maas (PvdA/GL) vindt dat er nagedacht moet worden of het nog wel van deze tijd is om grote buitens te bouwen voor de recreatieve verhuur. Willen we nog dat er in het buiten gebied grote gebouwen verrijzen die bestemd zijn voor de recreatieve verhuur? Chris Maas stelt die vraag en vindt dat er eens goed nagedacht moet of het niet beter is te bouwen voor een andere doelgroep. ,,Want ik zie liever dat twaalf starters daar kunnen wonen dan dat er gebouwd wordt voor de recreatieve verhuur." Maas heeft het over de land goedregeling die jaren geleden van kracht werd en de mogelijkheid biedt om her en der op Walcheren een landgoed te bouwen met een gebouw van 4500 kubieke meter voor drie wooneenheden. Naast dat gebouw moet er ook veel openbaar groen worden aangeplant. Groen, bos en bomen, dat vindt Maas prima. ,,Want meer bos en bomen daar is echt behoefte aan." Maar hij vraagt zich af of het nog van deze tijd is om toe te staan dat er voor de recreatieve verhuur wordt ge bouwd. ,,Past dat nog in dit tijdsge wricht?" Daarmee verwijst hij ook naar het streven van het Veerse col lege om de groei van het aantal toe ristische bedden zoveel als moge lijk te beperken. Zomerverblijf Bij Oostkapelle wordt momenteel door de familie Wichers zo'n bui ten gebouwd. De familie wil het ge bruiken als zomerverblijf en het ook recreatief verhuren. Daarover voert het momenteel gesprekken met de gemeente. Maas wil daar nu niet op ingaan. ,,Want die gesprek ken lopen nog." Maar hij geeft wel aan dat de gemeente de recreatieve verhuur in het buitengebied niet zomaar kan verbieden. Sinds de mogelijkheid om in het buitengebied een landgoed te bou wen er is, is daar volgens de wet houder enkele keren gebruik van gemaakt. Maar het wordt volgens hem tijd om die regeling nog eens tegen het licht te houden. ,,Mis- schien zijn via die regeling ook an dere woonvormen mogelijk?" Want overal waar Maas komt in de ge meente, wordt hij geconfronteerd met de grote vraag naar betaalbare woningen. ,,Daar moeten we dus echt iets aan doen." Op het gebied van buitens ge beurt binnen de gemeente Veere meer dan alleen de bouw van nieuwe landgoederen. Zo wil de fa milie Mohrmann bijvoorbeeld Hof Duynvliet aan de rand van Dom burg in oude luister herstellen. Ze zijn daar al 25 jaar mee bezig. Ze hebben bomen gerooid en geplant, Ik zie liever dat daar twaalf starters kunnen wonen dan dat er gebouwd wordt voor de recreatieve verhuur grachten gegraven en poelen dicht gegooid. Ze zijn nu op het punt be land dat ze ook daadwerkelijk wil len gaan bouwen zodat er straks een kopie staat van het oude huis dat daar in 1711 is gebouwd en in 1815 afgebroken. De gesprekken daar over lopen ook met de gemeente en Maas vindt het mooi wat ze doen. Vooral ook omdat ze ervoor zorgen dat een flink deel van hun landgoed openbaar toegankelijk is. ,,Daar lo pen talloze mensen te genieten van de natuur." Willem le Sage Een ander soort buiten wordt ook binnenkort gebouwd in Oostka- pelle. Aan de Torenstraat op het Knotwilgterrein wil Bouwbedrijf De Delta een appartementencom plex bouwen dat erg lijkt op het buiten dat daar eind 17de eeuw werd gebouwd door Willem le Sage, heer van Oostkapelle. Volgens Maas verkeert de procedure in de afrondende fase zodat de kans heel groot is dat er nog dit jaar begonnen wordt met de bouw. Van de acht ap partementen staan alleen de twee penthouses te koop. Het idee voor de herbouw van dat buiten kwam van een aantal inwoners van Oost- kapelle en werd uitgewerkt in de dorpsvisie en opgepikt door en de gemeente en De Delta. www.m i nderhoudwonen.n I De Vlissingse gemeenteraad heeft ingestemd met een onderzoek naar het vinden van een oplossing voor de te krappe schuurtjes in de wijk Bossenburgh. Raadsleden Lilian Janse en Cor Tromp van de SGP en Angelique Duijndam van Lijst Duijndam kregen vorige week in de raad steun voor hun initiatiefvoorstel met drie oplossingsrichtingen. Behalve de twee fracties heeft ook de wijkraad zich achter het plan geschaard. Zij erkent dat de hui dige schuurtjes te klein zijn en zegt daarnaast ook een toename te zien in het aantal diefstallen. Ruim drie jaar geleden moesten bewoners van Bossenburgh hun soms tientallen jaren eerder neer gezette schuurtjes en/of schuttin gen afbreken, omdat de bouwsels 'illegaal' waren. Ook voor mensen die te goeder trouw waren - 'het stond er al toen ik hier kwam wo nen' - kende de gemeente geen pardon. Goede ervaringen Om bewoners nu alsnog tege moet te komen, zien de twee frac ties drie mogelijkheden. Het laten optrekken van, bij voorkeur groene, schuurtjes in voortuinen. In andere Nederlandse bloem- koolwijken hebben ze daar goede ervaringen mee, zo zegt Janse. Als dat niet mogelijk is, kunnen 'fietstrommels' (stallingen in openbaar groen) misschien een oplossing bieden, hopen de frac ties. De laatste optie is om achter huizen aan sommige straten (Merkenburg bijvoorbeeld) een paadje aan te leggen. Dan kunnen bewoners hun fiets of scooter via dat paadje in een (vergunnings- vrij) schuurtje in de achtertuin zetten. Wethouder Sem Stroosnijder is bang dat er hoge kosten aan het onderzoek verbonden zijn, met name omdat hij denkt dat ook be woners van andere wijken met dit probleem aan de bel zullen trek ken. Maar, zo vond een meerder heid van de fracties, het onder houd in deze wijk heeft al lang stilgestaan en de aanpak van dit probleem moet toch ergens be ginnen. Stedenbouwkundige Nu er goedkeuring van de raad is, kan het onderzoek van een onaf hankelijke stedenbouwkundige deze zomer klaar zijn. De resulta ten zullen dan opnieuw bespro ken worden. Janse hoopt dan dat de te kleine schuurtjes volgend jaar kunnen worden aangepakt. WA WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 Starters op Veerse buitens? Emile Calon Domburg G Originele prent van (oud) Duin vliet, geschat eind van de 18de eeuw. De familie Mohrmann wil het bij Domburg herbouwen. ILLUSTRATIE WILLEM TIBERIUS HATTINGA - Chris Maas, wethouder Veere MINDERHOUD WONEN SLAPEN Dealer van: Auping Artelux Bree's New World Banzbord BKS Castelijn Mart Visser Nolte De Toekomst Mobliberica Rom Evidence by Leolux De Ploeg CSrugs Gealux BECE Zonneluxj VLISSINGEN - Wendy de Jong Zuidstraat 116 Westka pelle 0118-571212

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39