II Wandelen, picknicken, filmpje pakken? Kom naar het parkje op de Helling! Sportclubs krijgen nieuw kunstgras 6 Even het lunchtrommeltje leegeten tussen de middag, een film kijken op een zomeravond of gewoon lekker mijmeren aan de waterkant. Ideaal in een parkje op de Helling. Een parkje op de Helling? Ook de meeste Vlissingers zullen zich er geen voorstelling van kunnen ma ken. Maar binnen twee jaar moet er vóór de Kop van het Dok, tussen de stadshaven en drie in aanbouw zijnde woontorens, een fijn 'Frans parkje' liggen. Geen tuintje dat met de Franse slag tegen het stads centrum aan is gesmeten, maar een lusthof aan de voet van de Hellingbaan, waar omwonenden en bezoekers van heinde en verre kunnen verpozen. Het plantsoen doet oude tijden herleven, want in 'de Franse tijd' (eind 18de, begin 19de eeuw) was er een wandel parkje op dezelfde plek. De recente geschiedenis staat meer mensen bij. Veel 40-plussers herinneren zich dat op de helling enorme schepen lagen, die de sky line van Vlissingen bepaalden. Dat er iets speciaals met de vroegere scheepshelling moest gebeuren, stond van meet af aan vast. Be houd van de beroemde blauwe brug als voetgangers- en fietsers verbinding zat er niet in. Om de historie én het sentiment recht te doen, keren delen van de brug waarschijnlijk terug als fundering voor een bank in het park. Scheepsvorm De vorm van de boeg van een schip willen plannenmakers terug laten komen in het toekomstige park, dat - net als de verdwenen helling - iets zal oplopen. Het beeld Mannen tussen Staal ver huist van de Peperdijk naar een prominente stek in het parkje op de helling. Met de verhuizing van dat beeld - 'een ode aan de hard werkende arbeiders van de Schelde' - gaat de wens van Wil lem Murre en de zijnen in vervul ling. Murre draaft al meer dan een decennium op bij officiële plech tigheden om genodigden te laten zien dat menige festiviteit in Vlis- singen is te danken aan de arbei ders, die met de scheepswerf ook de stad groot maakten. Bij plaat sing van het beeld leek de missie van de oud-werknemer van de Schelde voltooid. ,,Maar ik hang mijn ketelpak pas in het museum als Mannen tussen Staal op de Helling staat, de plek waar het beeld historisch gezien thuis hoort." Het parkje is straks iets kleiner dan een voetbalveld. Dat beschei den formaat biedt toch ruimte aan een vitale ontmoetingsplek tussen binnenstad, Scheldekwartier en Middengebied. Een groene oase met talloze gebruiksmogelijkhe den. Even door het met plan ten- en uitbundig bloei ende bloemenvakken gestoffeerde parkje heen lopen is al een belevenis; zitele- Mijn ketelpak gaat pas naar het museum als het beeld Mannen tussen Staal op de Helling staat menten - behalve de bank van de blauwe brug ook 'dokstoelen' - en grasveldjes nodigen uit tot een picknick, gewoon even rusten of spelen. Kleine kinderen kun nen voetballen of rond rennen, terwijl ouders vanaf een bankje toe kijken. De vorm van een scheepsdek is ide aal voor gebruik van het parkje als intiem openluchttheater. Vanaf ronde in het gras verscholen tribunes kunnen mensen tijdens zwoele zomeravonden naar een concert, toneelvoorstelling of film kijken. De ontwerpers komen met de mix van gebruiksmogelijkheden tegemoet aan wensen van Vlissin- gers. Velen willen een groen plant soen met veel bloemen en planten, waarin ook de historie van de Schelde is terug te vinden. Ande ren benadrukken juist dat er iets te doen moet zijn op de ontmoe tingsplek en pleiten voor een am fitheater en sfeerverlichting. Of er ook plaats is voor wensen als een jeu-de-boules-baan, een watertap punt en extra bomen komt in de loop van het jaar bij de uitwerking van de plannen aan de orde. Woontorens De aanleg van het parkje begint als de woontorens voor ouderen op de Kop van het Dok zijn opgeleverd, waarschijnlijk begin volgend jaar. Eind 2023 of begin 2024 moet de groene oase aan het dok worden ingewijd. MIDDELBURG Het oogt simpel: banen kunstgras oprollen en de rollen met een vork heftruck weghalen. Zo werd korf balvereniging Top in Arnemuiden gisteren verlost van het oude, ver sleten kunstgras. Daarna zijn de velden van Ondo in Sint Laurens aan de beurt. Beide korfbalvereni gingen krijgen er drie nieuwe vel den voor terug. Met een meer na tuurlijke en dempende onderlaag. De beide verenigingen beschikten over twee grotere velden, van 30 bij 60 meter. ,,Door herinrichting en de nieuwe afmetingen voor wed- strijdvelden (40 bij 20 meter) krij gen zij de gewenste uitbrei ding'', vat Wim Sanderse van de ge meente samen. ,,Bij Top komt er nog een trainingsveldje bij en Ondo kan een nieuwe inloopstrook tege moet zien.'' Het werk moet rond 18 maart klaar zijn, voor de buiten competitie start. Cruyffcourt Ook het Cruyffcourt in Dauwen- daele in Middelburg krijgt een nieuwe kunstmat. Daar wordt ver der kapot hekwerk gerepareerd. De kunstgrasvelden op Sportpark Veersepoort, thuisbasis van VV Zeelandia, worden in de zomer ge renoveerd. Zeelandia uitte vorig jaar december ook de wens bij de gemeente om het huidige hoofd- veld van gras te vervangen voor kunstgras. ,,Dat kan nu niet, de fi nanciële middelen zijn daar niet voor. Maar er wordt bekeken of dat in de begroting voor komend jaar of het jaar daarop past'', aldus wet houder Chris Simons. De gemeente wil verder in 2025 het kunstgrasveld bij VV Dauwen- daele op sportpark Kruitmolen in Middelburg vervangen en in 2026 dat van W Arnemuiden. Bij korfbalvereniging Top in Arnemuiden wordt het oude kunst - Annemarie Zevenbergen gras verwijderd. foto boaz timmermans WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 WA Een groene oase aan het dok René Hoonhorst Viissingen Artist's impression van de mogeiijke inrichting van het parkje tussen de Heiiingbaan en Het Dok in Viissingen, compleet met openlucht bioscoop. ILLUSTRATIE BURO MAAN - Willem Murre Ruim 1,4 miljoen euro steekt Middeiburg in de renovatie van kunstgras bij een aantai sport verenigingen. Korfbalverenigin gen Top en Ondo gaan in ieder geval met drie verse velden de buitencompetitie in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38