'Niet voorbereid op het beeld hoe hij was toegetakeld' 5 buitencategorie gedetineerden heeft er veel voor over om criminele handelingen tijdens detentie voort te zetten of om uit te breken. Je moet overzicht houden en de gele genheid dat gevangenen elkaar ont moeten zo nodig tot een minimum beperken. Je wil dus goede zichtlij nen hebben, niet alleen digitaal, en goede looplijnen. Dat stelt allerlei eisen aan de inrichting. Er mogen nergens donkere hoekjes zijn." Dan is ook nog afstemming nodig met de omgeving. Anders dan in Vught loopt geen van de wegen van en naar het JCV door het dorp Rit- them. ,,Dat is de aantrekkelijkheid van Vlissingen. De mogelijkheid om buiten dorpskernen ontslui tingswegen te creëren." Ook hier geldt: er moeten minstens twee routes zijn. Dat worden de Ooste lijke Bermweg en de Visodeweg. Die laatste wordt nu door boeren gebruikt om hun percelen te berei ken. Met hen wordt overlegd over een andere oplossing, zodat de Vi- sodeweg een bestemmingsweg wordt voor alleen het Justitieel Complex. Geen slagboom en klaar Daarvoor wordt het landweggetje verbreed. ,,Een gepantserde auto weegt 4000 kilo", verklaart Van Vliet. ,,Die wil je niet niet in de berm zien wegzakken." Voor de kleinste oplossingen moet met veel partijen worden overlegd. ,,Je zou denken: zet een slagboom neer en klaar. Hoe ingewikkeld kan het zijn? Maar je moet overleggen met de gemeente, de provincie, het wa terschap, de veiligheidsregio. Dit vraagt tijd om met betrokkenen tot een goede oplossing te komen. Nu gaat het over een weg, maar er moet ook een helikopter kunnen landen. Dan moet je rekening houden met de wensen van de piloten, de aan wezigheid van windmolens, mili eu-eisen, enzovoort." Niets op usb-stick of print Publiek wordt niet uit de nabijheid van het complex geweerd. Fietsers en voetgangers kunnen redelijk dichtbij komen, voorspelt Van Vliet, maar gemotoriseerd verkeer is niet gewenst. Steeds staat de vei ligheid voorop en daar gaat vaak ge heimhouding mee gepaard. Een deel van het complex is, zo als dat heet, heimelijk verklaard. Buiten een handjevol ingewijden mag niemand daar iets over weten. Dat heeft gevolgen voor de werk wijze. Van Vliet: ,,Een zeer select gezelschap heeft toegang tot die in formatie. Er mag niks op een usb- stick staan en niks worden geprint. Overleggen over het heimelijke deel zijn altijd fysiek. In tijden van Covid is dat niet gemakkelijk, maar aan die werkwijze doen we geen enkele concessie." De aanbesteding is deels open baar, deels geheim. Aannemers te kenen voor geheimhouding en hun personeel wordt zwaar gescreend. ,,Ook aan hen worden eisen gesteld voor digitaal werken in een bevei ligde omgeving, en dergelijke. Je moet voorkomen dat iemand iets van de plannen op een kopieerap paraat kan leggen. Dit is bepaald geen routineproject. Door moor den als die op advocaat Derk Wier- sum en journalist Peter R. de Vries is de druk op de veiligheid alleen nog maar toegenomen. Je kunt die alleen borgen door aan de voorkant goed na te denken hoe je alles in richt. In alle eerlijkheid kost ons dat meer tijd dan van tevoren gedacht. Ingebruikname medio 2028 is rea listisch, al hangt dat ook af van de nog te selecteren aannemer. Zeven jaar is voor een dergelijk bouwpro ject geen uitzonderlijk termijn." Vandaag bezoekt minister Hanke Bruins Slot de locatie. Een schijnvertoning als je de woor den van de partner van het slacht offer vlak daarna hoorde in de rechtbank in Breda. Die vertelde over zijn bezoek aan het zieken huis, meteen de volgende ochtend na de mishandeling ,,Het bericht dat hij niet in levensgevaar was, werd verdrongen door de vermel ding van een schedelfractuur en de waarschuwing dat hij er erg toege takeld uitzag. Ik moest me op het ergste voorbereiden. Ik had me niet kunnen voorbereiden op het beeld dat op mijn netvlies kwam. Het is niet voor te stellen hoe verschrikke lijk het is om iemand om wie je geeft zo toegetakeld te zien. Zijn blauwe gezwollen oog zag er eng en zorgelijk uit. Hij sliep, maar zicht baar niet vredig. Hij had pijn. Ik probeerde zo min mogelijk geluid te maken, maar eigenlijk wilde ik schreeuwen. Wat is er in godsnaam gebeurd? Waarom?'' Ik wilde schreeuwen. Wat is er in godsnaam gebeurd? Waarom? Het gaat om de mishandeling tij dens Pinksteren op het parkeerter rein bij McDonald's in Breda. Daar was een groep jonge mannen aan het drinken en lachgas gebruiken. Ze maakten veel herrie. Toen perso neel van het restaurant na slui tingstijd buiten nog wat na stond te praten, riepen de mannen dat ze nog eten wilden. Toen de mede werkers zeiden dat de zaak gesloten was, werd er gescholden. Het uit eindelijke slachtoffer besloot de po litie te bellen. Daarop sloeg de vlam in de pan. Verdachte E.K. (20) uit Terneuzen gaf een stomp. Dat be kende hij ook. Daarnaast zou hij te gen C. hebben gezegd wie de politie had gebeld. Daarna zou C. hebben uitgehaald met een gastank van ruim een halve meter lang. Drie keer, volgens de officier van justitie. Twee keer, en op drie meter afstand, vertelde C. zelf. De laatste klap moet raak geweest zij n. Het slachtoffer ging knock-out naar de grond. Zijn partner zag de beelden: ,,De beelden dat hij leven loos op de grond lijkt te liggen, heb ben me lang achtervolgd. Het had heel anders kunnen aflopen.'' Een collega kreeg nog een klap, waarna de daders wegholden. M.C. werd dezelfde nacht nog ge pakt. De tweede verdachte pas na een uitzending van het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht in sep tember. Ze probeerden hun rol vooral te minimaliseren. Tegen C. eiste de officier dertig maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. Tegen de ander acht maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De uitspraak is op 15 februari. GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 je niet gekopieerd zien' Een beetje lafjes pakte ver dachte M.C. (21) uit Terneuzen de drie kilo zware lachgastank vast die de officier van justitie gisteren mee naar de rechtbank had genomen. De rechter vroeg of C. wilde voordoen hoe hij de Bredanaar met de fles had ge slagen. Alsof C. een kostbare Chinese vaas vasthad, ging de fles van rechts naar links. Op borsthoogte. - Partner van slachtoffer - Pieter van Klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37