Bergs getreuzel nekt plannen zonnepanelen OM in beroep tegen straf in zaak-Kezban W'V -w~w Bestemming gezocht voor monumenten 4 -ïfcrir. K Je wil zo snel mogelijk een extra beveiligde gevangenis en rechtbank bouwen, zonder dat Ridouan Taghi van tevoren de plattegrond al kent. Dat is ingewikkeld, héél ingewikkeld. Het stroomnet in Noord-Zee land zit vol waardoor grotere projecten met zonnepanelen in de wacht staan. Schouwen-Dui- veland en Tholen zijn nog niet aangesloten op het landelijke hoogspanningsnet. Om het tjokvolle regionale net uit te breiden, zijn al plannen in gang gezet. In Zierikzee komt een groot hoogspanningstation dat via een ondergrondse kabel via Sint Philipsland en Tholen aan sluit op een nog te bouwen nieuw 380kV-station in Halste ren. In Tholen verrijst een klei ner hoogspanningsstation. Waar Schouwen-Duiveland al heeft besloten over de plek waar het hoogspanningsstation moet komen, talmt Bergen op Zoom. Die zou deze week een besluit nemen, maar wil een maand uitstel om een locatie te beoordelen die al eerder in beeld was. Die plek ligt vlak bij de chemische fabriek van Sabic en meer uit het zicht van enkele buurtschappen. Maar, de alter natieve plek bleek uit eerder onderzoek niet haalbaar. Ber gen op Zoom wil er niettemin toch nog eens naar kijken. Landelijk netbeheerder Ten- neT vreest dat het project zo'n zes maanden vertraging gaat oplopen. ,,Als Bergen op Zoom pas in maart een besluit neemt, gaan we de opleverdatum van december 2025 niet halen. De planning is al krap. In het gun stigste geval kunnen we het hoogspanningsstation dan in juni 2026 opleveren", zegt San der de Schepper van TenneT. Onaangenaam verrast De Bergse aarzeling is slecht nieuws voor Noord-Zeeland. Regionaal netbeheerder Stedin is onaangenaam verrast. Woordvoerder Koen de Lange zegt dat zo'n vijftig onderne mers op Schouwen-Duiveland en Tholen langer moeten wach ten met hun plannen voor groene energie. ,,Die behelzen in totaal 180.000 zonnepanelen. Samen goed voor 61 megawatt. Tegen die mensen moeten we al een tijd 'sorry, het net is vol' zeggen. Dit frustreert de Zeeuwse klimaatdoelen. Die 61 megawatt lijkt niet veel, maar we hebben in Zeeland alles no dig om die doelen te bereiken." - Frank Balkenende E. werd anderhalve week geleden in Middelburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2,5 jaar en beta ling van een schadeclaim van 270.000 euro. De uitspraak viel fors lager uit dan de door het OM geëiste celstraf van 12 jaar en betaling van ruim één miljoen euro aan Kezban en haar familie. Het drama speelde zich af in de woning van Kezban in hartje Mid delburg. De toen 21-jarige vrouw werd door het hoofd geschoten met een pistool, dat door E. werd vastge houden. Volgens E. was er sprake van een ongeluk en ging het wapen onbedoeld af tijdens het schoon maken. Kezban zelf verklaarde dat er ruzie was. E. liet Kezban na het pistoolschot zwaargewond achter in het huis en belde pas 112 toen hij na twee uur terugkeerde. Onaanvaardbare risico's De rechtbank sprak de Domburger vrij van poging tot doodslag, omdat niet kan worden bewezen dat hij het wapen met opzet liet afgaan en gericht een kogel afvuurde. De rechter vindt wel dat E. 'onaan vaardbare risico's' nam door met het wapen te spelen en schoon te maken, zonder dat hij precies wist hoe het werkte. Kezban lag twee maanden na de schietpartij in coma, maar is sinds ze ontwaakte niet meer de oude ge worden. De jonge vrouw zit in een rolstoel en heeft overal hulp bij no dig van anderen. Kezbans familie reageerde anderhalve week geleden aangeslagen op de uitspraak van de rechtbank. BOUW VAN GEVANGENIS BIJ RITTHEM IS INGEWIKKELD Het zal toch niet hè? Bij het lezen van de voortgangsrapportage van het Justitieel Complex Vlissingen (JCV) kregen Zeeuwse politici een 'déja vu-gevoel'. Als compensatie voor het niet doorgaan van de Ma rinierskazerne worden op de be oogde plek bij Ritthem onder meer een extra beveiligde gevangenis (EBI) en een extra beveiligde recht bank gebouwd, maar anderhalfjaar na de presentatie van de plannen loopt het project al bijna een jaar vertraging op. Gaat de geschiedenis zich herhalen? ,,Nee", zegt Arie van Vliet. ,,Het Justitieel Complex Vlissingen komt er absoluut, dat heeft de mi nister meermalen bevestigd." De door het ministerie van Justitie en Veiligheid aangestelde projectlei der begrijpt de Zeeuwse zorgen. ,,Voor Zeeland is dit een black box. Wat gebeurt er allemaal achter de schermen?" Vandaar dat hij graag een tipje van de sluier oplicht. ,,Al kan ik vanwege de veiligheid niet overal even diep op ingaan." Geen blauwdruk voor Nederland heeft één EBI, in Vught, opgeleverd in 1997. ,,Zoiets bouw je niet iedere dag", aldus Van Vliet. ,,Daar is geen blauwdruk voor." Op Schiphol is al een beveiligde recht bank. Daarvan kan expertise wor den meegenomen. Maar het com plex bij Ritthem is nog veel inge wikkelder, want er komt ook een penitentiaire inrichting (PI) voor zware regimes, een onderkomen voor de Dienst Vervoer Onder steuning (DV&O), én een bevei ligde plek waar rechters en advoca- ten kunnen overnachten tijdens meerdaagse zittingen. ,,Dat zijn objecten met verschillende bevei ligingsniveaus", legt Van Vliet uit. ,,Dat maakt het redelijk uniek." Niet voorspelbaar Veel kan binnen vijf meter hoge muren worden gecombineerd, maar de eisen die gesteld worden aan het ene gebouw kunnen haaks staan op die van het andere. Voor de EBI gelden de hoogste veilig heidsnormen. Het gebouw is niet publiek toegankelijk. De rechtbank daarentegen, die buiten de muren komt te staan, is juist wel Voor Zeeland is dit een black box. Wat gebeurt er allemaal achter de schermen? openbaar toegankelijk, zij het met strenge veiligheidsmaatregelen. Een bijzonder ondersteunings team (BOT) moet verdachten 'snel, veilig en niet voorspelbaar' van de ene naar de andere locatie kunnen brengen. ,,Voor een programma van eisen kan worden opgesteld is binnen Justitie en Veiligheid een gezamenlijk beeld nodig van werk processen, veiligheidseisen, ver keersstromen. Je moet van tevoren goed overdenken wat je wil." In het complex worden crimine- len van allerlei slag gehuisvest. Terroristen, somt Van Vliet op, mensen die onder zwaar inten sief toezicht staan, gevangenen met gedragsproblemen. ,,Deze Ruim honderd monumenten in Zeeland - geen woonhuizen - staan leeg of zijn er slecht aan toe. Met veel geld en een bemiddelaar wil de provincie dat veranderen. Het Zeeuwse erfgoed is er slecht aan toe. In vergelijking met andere provincies staan veel kerken, mo lens, stadhuizen of fabrieken leeg. ,,Een leeg monument is de grootste garantie voor afbreuk", zegt gede puteerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur). ,,Dus als een pand leeg staat, moeten we daar snel een her bestemming voor vinden." Daarom is een bemiddelaar aangesteld, een loods herbestemming monumen- ten, die eigenaren en initiatiefne mers voor een andere invulling gaat ondersteunen. Net als voorgaande jaren heeft de provincie een flinke som beschik baar voor de restauratie van rijks monumenten: 1,8 miljoen euro. Via de website van de provincie kun nen eigenaren een restauratiesub sidie aanvragen, van maximaal 70 procent van hun kosten of - als die nog hoger uitvallen - maximaal 750.000 euro. Vorig jaar ging onder meer geld naar de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes en Het Vollebregtorgel in de Opstan- dingskerk te Wissenkerke. WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 GO ZIERIKZEE Zo'n vijftig ondernemers op Schouwen-Duiveland en Tho- len moeten hun plannen voor zonnepanelen nog langer uit stellen. Reden: de bouw van een 380kV-hoogspannings- station in Halsteren loopt vrij wel zeker een half jaar vertra ging op. r Hoogsspanningsstation van TenneT bij Rilland. foto tennet/ CHRIS PENNARTS MIDDELBURG Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uit spraak in de zaak van de neer geschoten Kezban. Het OM is het niet eens met de rechtbank om G.E. (28) vrij te spreken van poging tot doodslag. - Eldridge Pentury 'Plattegrond wil Ernst Jan Rozendaal Ritthem - Arie van Vliet, projectleider Impressie van het Justitieel Complex Vlissingen bij Rit them. BEELD H+N+S LANDSCHAPSARCHI TECTEN STUDIO MW VAN DONGEN MIDDELBURG De Grote Kerk in Goes kreeg vorig jaar een subsidie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36