Elf verdachten in smokkelzaak haven Vlissingen Storm hapt stukken uit de Zeeuwse stranden: 'Meters over grote afstand' 3 Rommel uit zee Ook bij duinovergang 22 - de aan- voerroute naar Puur - ligt het zand hoog opgetast. ,,Ik schat dat je daar misschien wel twee dagen werk aan hebt, met een kraanmachinist en een tractor met een kiepwagen om het zand af te voeren. Op sommige plekken ligt het het zand meer dan twee meter hoog. Ik heb vaak mee gemaakt dat er zand bij kwam, maar zoveel? Nee. De enige verkla ring die ik heb is de windrichting in combinatie met het feit dat het zand droog was, omdat het lang niet veel geregend heeft." De Reu, voorzitter van Konink lijke Horeca Zeeland, heeft gisteren contact gehad met alle vijftien Zeeuws-Vlaamse strandpaviljoens. ,,De storm viel op zich mee", zegt hij. ,,Maar het water stond wel heel hoog. Bij een aantal stroomde het helemaal onder het paviljoen door; de vloeren bleven gelukkig droog. Er is wel heel veel zand weg en ver waaid. Veel wegen naar paviljoens zijn nu onbegaanbaar, althans met de auto. Daar moeten echt een kraan en een shovel aan te pas ko men." In het onderzoek 26Chatham draait het om twee grote partijen cocaïne, die in 2020 via de haven van Vlis- singen het land in zijn binnenge smokkeld. De ene smokkel (23 april) verliep succesvol, de andere werd op 29 april onderschept bij een bedrijf in Vlissingen. Beide ke ren ging het om een lading van 4500 kilogram, ongeveer één kilo per blok en goed voor een straat waarde van zo'n 180 miljoen euro. Op basis van gekraakte Sky- en Encrochatberichten kwam het Lan delijk Parket van het Openbaar Mi nisterie meerdere personen op het spoor. Elf van hen hadden volgens het OM een rol bij het binnenlaten of verwerken van één of beide drugsladingen. Justitie baseert zich op een grote hoeveelheid chatbe- richten, waarin onderling gejubeld werd over de geslaagde smokkel van 23 april ('1,7 miljoen euro per persoon') en getreurd werd om de onderschepping zes dagen later. Van de elf verdachten komen er vier uit Zeeland: de 40-jarige A.B. uit Goes, de 47-jarige M. van J. uit Kapelle, de 33-jarige in Middelburg geboren N.M. en de 47-jarige C. van der W. uit Middelburg. Moeder en dochter B. zit al vast sinds november 2020. Volgens het OM was hij een belang rijke schakel. ,,Hij wist van de hoed en de rand. B. wist om welke boot het ging, had de contacten binnen en beschikte over scanlijsten en baknummers'', zei de officier van justitie gisteren. Zijn advocaat pro beerde B. voor de zoveelste keer vrij te krijgen, maar de rechtbank vindt de feiten waarvan B. verdacht wordt 'te heftig' en verlengde de voorlo pige hechtenis. B. wist om welke boot het ging, en had scanlijsten en baknummers De Kapelse M. van J. is verdachte in 26Chatham, omdat de drugspar tij van 23 april in haar woning zou zijn bewaard. De in Breda woonachtige dochter van Van J. is ook één van de elf ver dachten. Beiden zitten overigens niet in de gevangenis. De zaak tegen de 33-jarige N.M. is voor onbepaalde tijd aangehouden, omdat hij net als twee andere ver dachten uit Bergen op Zoom voort vluchtig is. De 47-jarige C. van der W. uit Middelburg wacht het pro ces in vrijheid af. Volgens het OM vervulde hij in 26Chatham 'een bij rol'. Het Openbaar Minister denkt dat de inhoudelijke behandeling van 26Chatham nog voor de zomer kan plaatsvinden, maar het is nog maar de vraag ofdat gaat lukken. Alle ad vocaten hebben nog onderzoeks- wensen en er moeten nog tiental len getuigen worden gehoord. PC WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 water aan de kust Storm Corrie heeft in Zeeland hele stukken strand en duin weggevaagd. Zandsuppleties in het voorjaar zijn noodzakelijk om de kust te versterken, zegt Waterschap Scheldestromen. Vooral aan de Zeeuws-Vlaamse kust heeft Corrie huisgehouden. ,,Er is veel zandafslag. Het gaat om meters over een grote afstand. Bij 't Zwin is ook een stuk kleibekleding van de dijk verdwe nen", zegt woordvoerder Arjan Goossen van het waterschap. Bij Nieuwvliet is ter hoogte van strandpaviljoen De Boekanier een stuk fietspad afgesloten, omdat naast de bestrating diepe geu len zijn ontstaan. ,,Zolang dat niet is hersteld, vin den we dit te gevaarlijk voor fietsers. Ze worden nu over een lengte van 700 meter omgeleid." Ook op Walcheren, Noord-Beveland en in min dere mate Schouwen hapte de storm veel zand weg. Bij Breezand in Vrouwenpolder is uit voor zorg een strandovergang afgesloten. ,,Op een aantal plekken is meer zand weg dan je zou wil len, maar het is wat je verwacht bij zo'n storm", zegt directeur Tim Wouters van de Stichting Strandexploitatie Veere (SSV). ,,Bij Domburg, bij wat in de volksmond 'het Volksbad' heet, moeten we in het voorjaar extra zand opduwen om be bouwing mogelijk te maken. Tussen Vrouwenpol der en Oostkapelle was veel duinafslag, maar is nog geen probleem voor de veiligheid." Daarnaast overspoelde Corrie de stranden met rommel. Een grote schoonmaak is vereist, net als herstel van de stranden. Mogelijk zijn er naast geplande zandsuppleties extra herstelmaatrege len nodig. Gepland onderhoud is er dit jaar op de stranden bij De Banjaard op Noord-Beveland, bij Breezand in Vrouwenpolder, bij de Westkapelse Zeedijk, het Oostgat tussen Westkapelle en Zou- telande en tussen Nieuwvliet en Groede. De schade aan paviljoens valt mee. Ook wonin gen en bedrijfspanden ontsprongen de dans gro tendeels. Verzekeraar ZLM heeft 34 schademel- dingen uit Zeeland. Bij het inspectieritje langs de Walcherse kust ontdekte Wouters dat de storm in ieder geval één slachtoffer heeft geëist: het speelschip op het strand van Vrouwenpolder. ,,Dat is daar een aantal jaren geleden samen met ondernemers neergezet. Helaas. Het is gesneu veld in de storm. Dat kan niet meer gerepareerd worden en zal moeten worden verwijderd." - Willem Adriaansens, Frank Balkenende en Ondine van der Vleuten Frank de Reu wijst naar de meters duin die zijn weggeslagen tussen de strandpaviljoens bij Nieuwvliet. foto frank peters ZWOLLE Het Openbaar Ministerie ver denkt elf personen van betrok kenheid bij de invoer van in to taal 9000 kilo cocaïne via de haven van Vlissingen. Drie van de elf verdachten zijn voort vluchtig, zo bleek gisteren tij dens een regiezitting in de rechtbank van Zwolle. - Officier van Justitie - Eldridge Pentury

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35