Marco en Ali zijn afgeschreven, lijkt het oordeel 2022 Marktaandeel stort in tot slechts 2 procent 2 COLUMN Elodie Kint W llat?! Heb jij Marco Borsato en Ali B nog niet ontvolgd op Insta- W W gram?" Als blikken konden do den, lag ik nu ergens in een heel diepe put naast alle The Voice-medewerkers die van grensoverschrijdend gedrag zijn beticht. ,,Nee", geef ik toe. En het is ook geen se conde in me opgekomen om die moeite te nemen. ,,Jij wel dan?" Mijn vriendin kijkt me zo mogelijk nog feller aan: ,,Ja, natüürlijk. Zulke viezeriken, daar hoef ik toch nooit meer wat van te zien?!" Ze krijgt bijval van andere meiden aan ta fel. Allemaal zijn ze het erover eens dat de carrières van beide artiesten 'meer dan te recht' onder de aantijgingen lijden, zo niet, volledig zijn verwoest. En daarin zijn ze niet alleen. Ik hoor dat experts van RTL Boule vard dezelfde woorden in de mond nemen, zie dat radiozenders als Qmusic stoppen met het draaien van de muziek en lees dat het Gelredome afgelopen week de eretegels van Borsato heeft verwijderd en afgeplakt. Het lijkt de algemeen geldende opinie in Neder land: deze mannen zijn afgeschreven. Aan de andere kant van de wereld, in het Amerikaanse Texas, voert een advocaat en oud-huisgenoot van mij al jarenlang een felle strijd tegen de doodstraf van Clinton Young - be- rechtbankaf kend van de d,ocu" mentaire Deal met de dood. Hij werd ver antwoordelijk ge houden voor twee moorden die in novem ber 2001 waren gepleegd, omdat meerdere getuigen tegen hem hadden verklaard. Justi tie sloot hem op in een dodencel en zou hem binnen afzienbare tijd executeren. Maar het bewijs rammelde aan alle kanten. Young kón haast niet degene zijn die het fatale schot had gelost. Ik wacht liever een eventuele uitspraak van de Zo gezegd in deze krant Bijna zeven jaar na dieselgate is de verkoop van nieuwe dieselauto's geheel ingestort. Zakelijke rijders willen ze niet meer leasen en particulieren zien ze als vieze auto's die de milieuzones niet in mogen. Autobrancheorganisatie Bovag ver wacht dat volgende maand voor het eerst sinds 2003 minder dan een miljoen dieselauto's in Nederland rijden. Vorig jaar verdwenen liefst 100.000 diesels van de Nederlandse wegen. ,,Het imago is zó slecht ge worden. Bij leasemaatschappijen zijn ze uit de gratie omdat de rest waarde keldert. Particulieren wil len ze niet vanwege de milieuzo nes. Oude diesels gaan naar de ex port'', zegt woordvoerder Paul de Waal van Bovag. Het is gedaan met de zelfont- brandingsmotor. De verkoopcijfers van nieuwe personenauto's vorig jaar zijn alleszeggend: bijna 147.000 benzineauto's, ruim 102.000 hybri- des, bijna 64.000 elektrische auto's en slechts 6921 diesels - omgere kend een schamele 2 procent marktaandeel. December was het dieptepunt: er werden toen 209 die sels verkocht tegenover bijna 21.000 elektrische auto's. Bovag verwacht dat de rol van de diesel de komende jaren in versneld tempo zal afne men. Het is niet meer voor te stellen, maar zeven jaar geleden werd de diesel door de overheid nog gezien als goed middel om de CO2-uit- stoot terug te dringen. In 2015 was de meest verkochte auto van het jaar een diesel, de Peugeot 308 SW. Bijna 30.000 werden er verkocht omdat hij zo zuinig was, dus weinig CO2 uitstootte en daardoor een la gere fiscale bijtelling had dan een benzineauto. De helft van de lease auto's reed destijds op diesel. Samen met andere zogenoemde 'spaardiesels' leidde dat tot een on gekende verkooppiek: 130.000 die selauto's reden in 2015 de showroom uit. Maar het fiscale voordeel ver viel en in september 2015 ontdekte de EPA, het Amerikaanse milieua gentschap, dat Volkswagen had ge sjoemeld met de motorsoftware. Daardoor leek het bij tests alsof de auto veel minder giftige stikstofoxi des uitstootte dan in werkelijkheid. Ook andere fabrikanten bleken het publiek te hebben misleid met de uitstootcijfers. Dieselgate werd een wereldwijd schandaal. Autoconcerns betaalden miljar den euro's aan boete en schadever goeding aan gedupeerde dieselrij ders. En nog erger: de consument en de overheden dachten: we zijn voorgelogen, die diesels zijn hele maal niet zo zuinig en zo schoon. Het imago van de diesel is kapot, niet alleen in Nederland, ook in an dere Europese landen. c P10 Toos Henk Paul Kusters GYNAECOLOOG VERWEKTE 21 KlNÖEREN MET EISEN SPERMA Kunstbende op Valentijnstoer Kunstbende Zeeland toert zater dag 12 februari door Zeeland met een tot podium omgebouwde Landrover. Zo krijgen jonge Zeeuwse talenten de kans om met een Valentijns-optreden een bekende te verrassen. De start is in Goes met zes jongeren van de Jeugdtheaterschool Zeeland. Zij brengen een korte voorstelling met als titel Feestje. Verder zijn er optredens van singer-songwriter Fabian Houweling met gitarist Sander Elderkamp, singer-song writer Frederique van Luijk en Dominika Drzewiecka. vorige week bekend dat Young een nieuw proces in vrijheid mag afwachten. Gerech tigheid, zou je zeggen. Maar dan heeft hij twintig jaar vastgezeten voor iets dat hij niet heeft gedaan. Omdat de mensen van wie hij dacht dat het zijn vrienden waren tegen hem samenspanden. En omdat justi tie het voor de statistieken wel fijn vond dat de zaak als 'opge lost' kon worden beschouwd. Dat kan en mag nóóit de be doeling zijn. van het Openbaar Minis terie en een eventuele uitspraak van de recht bank liever even af en trek mijn conclusies als ik alle feiten op een rijtje heb. Zien we dan wel weer of ik Marco en Ali B. kan blijven volgen op In- stagram, of niet. WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 GO De uitlaat van een dieselauto. Het dieselschandaal in 2015 heeft het imago van de auto geen goed ge daan. FOTO ANP Dieselauto sterft in rap tempo uit Ton Voermans Bunnik DÉJA-VU- GEVOEL „Het Justitieel Complex Vlis- singen komt er absoluut, dat heeft de minis ter meermalen bevestigd" - Arie van Vliet, projectleider CZEELAND4 HERDENKING ,,Opa is nog te rug naar bene den gegaan - om zijn pijp te pakken of voor de kanarie of zo - en dat is hem fataal ge worden" - Yvonne verloor haar opa tijdens de Ramp in 1953 CZEELAND1 ME ALTIJD AFSEVRAASTS WAAR HET WOORÖ KWAKZALVER VAMfeAAM KOMT Internet: toosenhenk.nl GOES Na een jarenlange, juridische strijd werd Ik wacht het onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2