PLAYM^ Serie over autisten straalt echte warmte uit 29 Vierde seizoen van The Sinner: niet de sterkste, maar wel kijken waard Nog een keer keert Bill Pullman terug als de gekwelde rechercheur Harry Ambrose die in de drie vorige seizoenen van The Sinner behoorlijke psychische opdonders te verwerken kreeg in enkele gru welijke moordzaken. Maar Ambrose is al een jaar met pensioen als hij op Hanover Island van een lang verdiende vakantie denkt te gaan genieten. Het laat zich raden: ook in deze rustieke vissersgemeenschap is hem geen rust gegund. De zelfmoord onder mysterieuze omstandigheden van een jonge vrouw waarvan hij getuige is, zorgt ervoor dat hij weer op onderzoek kan. Dit laatste seizoen is niet de sterkste uit de reeks, maar wie Pullman wil zien excelleren in een van zijn beste rollen zal toch gefas cineerd blijven kijken. Griezelige mysteries rond reparatie van dubieuze videobanden Wie trek heeft in een griezelig, goedgemaakt en gruwelijk horror verhaal mag Archive 81 niet laten lopen. De acht delen zitten sterk in elkaar en stapelen het ene mysterie op het andere. Een archivaris van het MoMa in New York wordt be naderd door een bedrijf dat hem zwaar beschadigde videobanden wil laten herstellen. Dit doet den ken aan Blow Up van Michelangelo Antonioni waarin een foto steeds verder wordt uitvergroot en Blow Out van Brian De Palma waarin geluidsopnamen van een mogelijk politieke aanslag worden gemon teerd. Archive 81 is tot op zekere hoogte schatplichtig aan deze films, maar gaat al snel een eigen kant op, waarbij de filmliefhebber soms ook moet denken aan Rose mary's Baby van Roman Polanski. Maar ook dat pakt anders uit. Wie zijn de grote afwezigen in de Ierse misdaadserie Kin? Het zijn de leden van het politiekorps van Dublin die in dit heftige drama over rivaliserende drugsbendes tot bijrollen zijn gedegradeerd. Pas in de tweede aflevering dui ken twee rechercheurs op die aan bellen bij een drugsfamilie om een van de zonen te waarschuwen dat hij op een dodenlijst staat van een concurrerende bende. De man in kwestie verschijnt trou wens poedelnaakt in de deurpost en wimpelt het verbouwereerde tweetal af. Deze scène vormt de kern van Kin (familie), een achtdelige mis daadserie die aantoont dat drugs- Tal van valkuilen liggen op de loer als Hollywood zich stort op speel films over mensen met een beper king: te sentimenteel, te kort door de bocht en zelden geloofwaardig. De achtdelige tragikomedie As We See It is van een andere catego rie. De serie volgt drie jonge men sen met een autistische beperking die in een flat samenwonen en worden begeleid door een per soonlijke coach, Mandy. Haar taak is niet gering. Een van de drie bewoners heeft het syn droom van Asperger, een andere organisaties ook in Dublin de dienst uitmaken. Onderlinge con flicten worden op straat beslecht met jonge en cynische huurmoor denaars die zonder pardon in opdracht hun doelwitten elimi neren. Dat daarbij ook onschuldi- gen het leven laten beschouwen zij als een beroepsrisico. Zoals de titel al aangeeft gaat Kin over familiebanden. Een paar bendes maken de dienst uit, waar onder de Kinsella-familie, waar drie generaties drugsprofiteurs toe behoren. Een tierende vader - de serie is gezien zijn brute woordenschat niet bepaald geschikt voor volge lingen van de Bond tegen het Vloeken - heeft de teugels stevig in handen. Hij heeft drie zonen die zijn orders moeten opvolgen, maar de jongste, genaamd Viking, is een ongeleid projectiel dat met heeft overgewicht en pleinvrees, en de enige vrouw van dit trio leeft in haar eigen wereld, waarin zij wanhopig elke man als een een onbezonnen actie een drugs oorlog in gang zet. Het neerknallen van inge huurde dealertjes deert de betrok kenen amper, maar als een klein zoon van de Kinsella's wordt neergeschoten escaleert de rivali teit tot ongekende proporties. Fascinerend Kin wordt van binnenuit verteld. Het meest fascinerend zijn de familieverhoudingen, waarbij onderlinge geheimen aan de orde van de dag zijn. Vader heeft een homoseksuele minnaar en een van zijn zonen probeert zijn dochter, die hij van de reclasse ring niet mag ontmoeten, toch te bezoeken. In Ierland is de serie Kin enigs zins onder vuur komen te lig gen in de media, omdat het mis daad zou verheerlijken. Toegege- potentiële bedpartner beschouwt. De kracht van deze reeks schuilt in de manier waarop Mandy deze herculesklus klaart. Met geduld, ven, de stapels bankbiljetten dui den op een luxueus bestaan, maar in feite gaat Kin over de onder gang een familie die onder de druk van buitenaf uiteen wordt gedreven. Ze zijn zelfs niet veilig voor hun grote concurrent, een godfather met duivelse methodes, als zij voor hun woning perma nent politiebescherming krijgen. Is er een held in deze reeks? De enige die daarvoor in aanmerking komt is Amanda, de moeder die haar lievelingszoon verliest bij een aanslag. Als zij de touwtjes in handen neemt, wordt zij een geestverwant van Carmen uit de serie Penoza: een vrouw die slim mer en doortastender is dan haar mannelijke familieleden. Zij is dan ook het interessantste perso nage in deze overigens zeer mas culiene reeks. doorzettingsvermogen en op rechte empathie voor haar huisge noten met gebruiksaanwijzing. Haar compassie gaat zelfs zo ver dat zij haar relatie, studie en carrière opzij zet om voor dit drie tal te zorgen. Elke verbetering is voor haar een persoonlijke over winning. De oorsprong van deze serie is een Israëlische reeks, On the Spec trum. De verplaatsing naar Holly wood is wonderbaarlijk goed ge lukt. As We See It straalt echte warmte uit. GO WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op de site De. drugs bendes in Dublin spelen voor eigen rechter. FOTO NPO Misdaadserie The Sinner Te zien op Netflix - A.Z. Thrillerserie Archive 81 Te zien op Netflix - A.Z. Misdaadserie Vanaf 13 februari op NPO Plus en NPO 2 Tragikomedie As We See It Te zien op Amazon Prime Video - Ab Zagt G De drie autistische huisgeno ten uit As We See It. FOTO AMAZON PRIME VIDE - A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29