Angela GTST gruwelijk herkenbaar 26 KIJKT TV Zou RTL-programmadirecteur Peter van der Vorst wel eens aan zijn woorden uit 2019 terugdenken? Goede Tijden Slechte Tij den, dat kampte met dalende kijkcijfers, was te ver van de kijker afgedreven, concludeerde hij. Geen met wijn doordrenkte lunches in de Rozenboom meer, maar personages die gewoon een bammetje belegen kaas en een glas melk nuttigden tussen de middag, aan hun eigen keukentafel. Het moest volkser, herkenbaarder, meer uit het leven gegre pen. Welnu, dat hebben de kijkers geweten. Wat heet. Voor de tweede keer in een paar maanden tijd kwamen fictie en werkelijkheid op een bizarre manier samen in Meerdijk. Ten tijde van de aanslag op Peter R. de Vries was er een bloederige steek partij. En maandag werd in Meerdijk het perso nage Saskia in haar eigen huis verkracht door een bekende van haar. Juist op het moment dat in de échte wereld seksueel misbruik het gesprek van de dag is door het Voice-schandaal. Bizar toeval? Of toch niet? Als GTST op het gewone leven wil lijken, kunnen de makers simpelweg niet om dit soort gruwelijke verhaallijnen heen, vrees ik. Traumapsycholoog Iva Bicanic zei het maandag nog in Opi: 22 procent van de vrouwen en 6 procent van de mannen heeft te maken gehad met verkrachting. In 85 procent van de gevallen is de dader een bekende. Aan tafel zat ook een jonge vrouw die dat had meegemaakt. Moest u zuchten toen dat gesprek begon? Ik merk in mijn omgeving dat de aanhoudende aandacht voor seksueel geweld in de media inmiddels be hoorlijk ongemakkelijk wordt gevonden. 'We we ten het nu toch wel? Nog meer verhalen? Is er geen ander nieuws?' Ook bij slachtoffers van misbruik zorgt het voor onrust, lees ik in de hartbrekende mails en brieven die ik afgelopen weken kreeg. Goed weggestopte trauma's komen ruw boven. Van der Linden stopt Prijs voor jonge pianist Als jongetje bezocht Stijn van Vliet het Glazen Huis in Utrecht. Bijna twintig jaar na die ervaring mag hij zelf een programma op NPO 3FM presenteren: De Stijn, het eerste magazine op de radio. We kenden al de Jan, de Linda en de Wendy op papier, maar nu is er ook De Stijn in audio. Een radiopro gramma bomvol rubrieken, net zoals in papieren magazines. Zo is er als tegenhanger van de Me gahit de Minihit, waarover Stijn van Vliet (30) - bekend van tv-programma Streetlab - in zijn eerste show al grapte: ,,Nu The Voice geen optie meer is, moeten wij maar kans bieden aan nieuw talent." Een ander opvallende rubriek is de kortste column, waarin luisteraars één woord krijgen om hun dag te duiden. Waarom Van Vliet graag een magazine op de radio wil ma ken? ,,De wereld verandert. Ze zeggen wel eens 'de bladen zijn dood, de radio is dood, de televi sie is dood'. Het is allemaal dood. Maar dat is natuurlijk niet zo, dingen verschuiven. Er komt heel veel on demand en online. Ik vind het leuk om alles te com bineren. Dus halen we ook bla den een keer naar de radio." Van Vliet breekt door in 2014 wanneer hij met drie vrienden het programma Streetlab begint. Samen met Jasper Demollin, Daan Boom en Tim Senders voert hij sociale experimenten uit op tv en dat resulteert zelfs in een nominatie voor de Gouden Televizier-Ring. Van Vliet haalt diverse stunts uit, zoals onge merkt meetrainen met FC Utrecht en Schalke 04. Radio is zijn nieuwe ambitie, maar dat betekent niet dat hij zijn vrienden van Streetlab niet meer spreekt. Ze werken hard aan een nieuw programma en geven elkaar bij soloprojecten eerlijke feedback. Van Vliet: ,,Na mijn eerste aflevering kreeg ik van hen ook meteen berichtjes. Doordat we elkaar zo goed ken nen, horen zij precies welke din getjes beter kunnen." Zijn liefde voor radio, waar de Een radioluisteraar laat het direct weten als hij iets iets prut vindt Utrechter al sinds zijn jeugd door is betoverd, bloeide ook op met hulp van een van zijn goede vrienden. Hij werd afgelopen zomer gevraagd om samen met zijn Streetlab-collega Daan Boom in de middag in te vallen bij 3FM. Er was al een waakvlammetje gaan branden nadat hij eerder met zijn andere vriend en col lega Jasper Demollin de podcast De Zelfhulpboekenkast maakte voor de zender, maar de middag show zorgde dat zijn hart in vuur en vlam ging. ,,Er ging een wereld open. Ik heb een nieuwe passie ontdekt." Een liveprogramma maken zorgde voor een bijna kinderlijk enthousiasme bij Van Vliet, een jonge dertiger die normaal gesproken vrij nuchter is. ,,Radio maak je op het moment zelf. Als de luisteraar iets prut vindt, dan laat die dat direct weten. Niet zo als bij de tv, dan maak je wat en krijg je veel later reacties. Dan denk je: Ik was zelf eigenlijk al weer drie maanden verder met mijn leven.'" Theater op radio De vorm van zijn radiomagazine en het beeldende vertellen van Van Vliet doen een beetje den ken aan Stefan Stasse, zijn 61-ja- rige collega bij de KRO-NCRV die recent, tijdens het Radio Ring Gala, de Oeuvre Award ontving. ,,Ik zou graag een leer ling van Stefan willen zijn", rea geert Van Vliet enthousiast op die vergelijking. ,,Ik vind De Staat van Stasse een heel fijn radioprogramma. Wat hij maakt is een soort theater op de radio. Ik wil niet de nieuwe Stefan worden, maar ik merk dat we dezelfde bloedgroep hebben." Dat is voorlopig alleen nog maar te horen op de late zondag avond op 3FM. Maar, zegt Van Vliet: „Misschien mag ik als ik me goed ontwikkel in de toe komst iets meer maken. Maar eerst hier maar eens heel goed in worden." We zijn nu ouder en wijzer Is dit dan een pleidooi om dit soort zaken niet te behandelen in GTST? Nee, zeker niet. Juist tv- drama is een goede manier om actuele thema's blijvend onder de aandacht te brengen en be spreekbaar te maken, zeker als aan talkshowtafels de rel rond The Voice is ingehaald door ander nieuws. Al kun je je afvragen hoe expliciet zo'n verkrachtingsscène als die van maandag moet zijn. Zeker om half negen 's avonds als er ook nietsver moedende kinderen voor de tv zitten en een schriftelijke waarschuwing aan het begin van de aflevering niet door iedereen wordt gelezen. Maar interessanter vind ik het om te zien hoe het verder gaat. Doet Saskia aangifte, hoe reageert haar omgeving, wordt haar na twee weken al verteld dat ze moet stoppen met erover praten, omdat 'ze' haar verhaal ongemakkelijk vinden en nu wel kennen? Dit is dé kans voor GTST om niet alleen een spiegel van de maatschappij te zijn, maar ook om de maat schappij een spiegel voor te houden. Quote van de dag TV-MAKER STIJN VAN VLIET DEBUTEERT OP 3FM TELEVISIE Marc van der Linden (52) stopt na twintig jaar als royalty- deskundige van RTL Boulevard. Hij laat aan het showbizzpro- gramma weten dat onder meer de aanslag op misdaadverslag gever Peter R. de Vries heeft bijgedragen aan zijn besluit. MUZIEK Pianist Thomas Beijer (33) krijgt de Nederlandse Muziekprijs voor jonge musici. Hij is behalve com ponist, arrangeur en improvisator ook het brein achter de gete kende aardap pelfilmpjes op sociale media. De Stijn: magazine om naar te luisteren Mark den Blanken - Stijn van Vliet, radiomaker De Stijn, elke zondagavond tussen 22.00 en 00.00 uur bij KRO-NCRV op NPO 3FM. - Jennifer Lopez laat weten dat de media dit keer geen invloed heb ben op haar relatie met Ben Affleck. Volgens Lopez hebben de twee, die in 2004 uit elkaar gingen vanwege de vele persaandacht, nu 'meer ervaring'. WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 PC ais kleine jongen Wadmie ik door de glossy's van m'jn moeder." Stijn van Vliet van Streetlab maakt nu radio- magzine De Stijn. FOTO KRO-NCRV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 26