n Corrie laat sporen na in Zeeland I 02-02-2002 - 02-02-2022 n c Zonder steun kan Zeeland kosten versterking nauwelijks opbrengen JOL Walcheren Zand ligt waar het niet hoort en niet meer waar het wel hoort Jochem Kerckhaert (21) rijdt eerste kilometers bij de profs Zeeuws-Vlaamse wielrenner geniet en ziet af op Mallorca yTfk r Koning Willem- Alexander en koningin Maxima vieren vandaag de 20ste verjaardag van hun huwelijk. Herinneringen aan een 'heel leuk stel'. Het versterken van de zeedijken vergt de komende jaren mega-investeringen. Zonder extra steun en speelruimte dreigt het voor Zeeland onbetaalbaar te worden, zegt het waterschap. De dijken moeten opnieuw op de schop, om in 2050 aan de strengere veiligheidsnormen te voldoen. Voor Zeeland gaat het, volgens een voorlopige schatting, om een inves tering van anderhalf miljard euro. Het eerste grote project is de dijkversterking bij Hansweert. De kosten daarvan zijn al opgelopen tot 140 miljoen euro. Dat baart waterschap Schel- destromen grote zorgen over de vele projecten die volgen. Het hoeft weliswaar 'maar' tien procent van de kosten zelf te betalen - de rest komt van andere waterschappen en uit landelijke subsidie - maar dan nog gaat het om bedragen die nau welijks op te brengen zijn. Frontprovincie ,,We hebben een relatief kleine be volking. Dat heeft gevolgen voor de hoeveelheid belasting die je kunt innen", zegt dagelijks bestuurder Philipp Keller. „Tegelijkertijd wordt steeds duidelijker dat we de front- provincie zijn als het gaat om zee spiegelstijging. We hebben op dat gebied een van de grootste uitda gingen in Nederland. Dat is een on balans die we niet kunnen volhou den." DijkgraafToine Poppelaars merkt dat daar bij andere waterschappen begrip voor begint te komen. Door Het kost inderdaad wat, maar het project Hansweert is wel het grotemensenwerk het Hansweert-project realiseert men zich voor welke gigantische klus Zeeland staat, aldus Poppe- laars. ,,Er zijn ook waterschappen die jaloers zijn dat we dit soort pro jecten mogen doen. Het kost wat, maar het zet Scheldestromen ook op de kaart. Dit is wel het grote mensenwerk." Natuurregels oprekken Om de kosten nog enigszins bin nen de perken te kunnen houden, wil het waterschap verder dat de natuurregels worden opgerekt. De Wester- en de Oosterschelde zijn Natura 2000-gebieden. Dat maakt het vrijwel onmogelijk om buiten dijks te versterken. Dat moet aan de landzijde gebeuren, wat doorgaans duurder is. Scheldestromen gaat bij de provincie en de rijksoverheid aandringen op het aanpassen van de Natura 2000-grenzen, zodat va ker buitendijks kan worden ver sterkt. ,,De opgaven waar we voor staan zijn zo groot, dat we letterlijk en figuurlijk meer ruimte nodig hebben voor oplossingen", zegt Keller. ,,Nu is die ruimte te beperkt. Daardoor kun je niet van ons ver wachten dat we altijd de meest kos tenefficiënte oplossing vinden." Volgens Keller is het tijd dat de huidige regels en afspraken rond dijkversterkingen worden herzien. Die dateren nog uit een periode waarin de verwachte stijging van de zeespiegel veel minder zorgelijk was. Nieuwsmedia Voor elkaar gemaakt CZEELAND2 C ZEELAND 11 'Dijken worden onbetaalbaar' Rolf Bosboom Middelburg - Toine Poppelaars, dijkgraaf woensdag 2 februari 2022 10°c Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1