tv^ Miljardensubsidies EU naar fossiele brandstof: 'Dweilen met kraan open' SS 19 NESTLÉ GAAT PRODUCENTEN MEER BETALEN 3,4,5,6 of 8 dagen More-Inclusive in Tirol Multinational Nestlé wil cacaoboeren extra belonen. Maar niet genoeg om ze uit de armoede te helpen, vinden vakbonden. De inkomsten van de 160.000 cacaoboeren in Ghana en Ivoorkust, de belangrijkste cacao- producenten ter wereld, zijn al jaren beroerd. De prijzen die de boeren krijgen voor hun cacao zijn steevast te laag. Het gevolg is dat kinderen al op jonge leeftijd moeten meewerken voor wat extra inkomsten. Nestlé wil daar een einde aan maken. Het bedrijf belooft boeren maximaal 500 euro per jaar extra te geven. In ruil daarvoor moeten de boeren hun kinderen naar school laten gaan, andere bronnen van inkomsten erbij zoeken, de produc tie van hun plantages verhogen en de biodiversiteit bevorderen. Het bedrijf heeft de nieuwe werkwijze uitgeprobeerd met 1000 cacaoboeren. Nu wil het de belo ning uitbreiden naar 10.000 boeren. Later moeten alle cacaoboeren van wie Nestlé de cacao koopt mee gaan doen. ,,Die 500 euro extra is zeker geweldig'', zegt Antonie Fountain, directeur van Voice Network. Voice is een organisatie van vakbonden en ontwikkelingsorganisaties die tot doel heeft de positie van cacao- boeren te verbeteren. ,,Maar het is niet genoeg. Het is een deel van de oplossing.'' ,,Met die 500 euro trek je de boe ren niet uit de armoede. Daarvoor is een eerlijke prijs voor de cacao nodig. Die extra beloning mag niet ten koste gaan van die eerlijke prijs'', benadrukt Fountain. Er is nog een mogelijke valkuil. Nestlé moet zorgen dat er vol doende draagvlak is voor de eisen die ze stellen. ,,Anders komt het neokoloniaal en paternalistisch over. Zo van: de westerling vertelt de Afrikaanse boeren wel even hoe C Vakbond stelt dat Nestlé de boeren pas echt helpt als de eerlijke prijs voor cacao wordt betaald ze het moeten doen'', waarschuwt Fountain. Er zijn de afgelopen jaren al meerdere initiatieven genomen om de positie van de cacaoboeren te verbeteren. De bekendste in Neder land is Tony's Chocolonely. Die chocoladeproducent betaalt cacao- boeren een prijs waarvan ze rond kunnen komen. Dat moet in ieder geval de kinderarbeid uitbannen. Kantelpunt Fountain ziet dat er een kantelpunt is in de behandeling van de cacao- boeren. „Afspraken over een eer lijke prijs zijn tot nu toe vrijwillig. Dat betekent dat bedrijven die zich er niet aan houden een concurren tievoordeel hebben. Maar nu zie ik dat er steeds meer wetgeving komt om zaken af te dwingen.'' Nederland heeft bijvoorbeeld al een wet tegen kinderarbeid in landen waar bedrijven zaken mee doen. Andere landen, waaronder Frankrijk en het Verenigd Konink rijk, zijn ermee bezig. ,,Ik hoop dat het tot Europese wetgeving komt. In het regeerakkoord schrijft het kabinet dat het zich daarvoor wil inspannen.'' De subsidies voor schone bronnen zijn in de periode 2008-2019 bijna vervier voudigd, maar dat haalt weinig uit, omdat de subsi dies voor steenkool en gas over diezelfde periode praktisch constant bleven. Ook nu nog geven vijf tien lidstaten zelfs meer geld uit aan fossiele brand stoffen dan aan schone bronnen als zon en wind, aldus de Rekenkamer. ,,Dat staat een efficiënte ener gietransitie in de weg", stelt belastingspecialist in Europa Paul Tang (PvdA). ,,Dweilen met de kraan open. Deze miljardensub sidies vertragen de over gang naar schonere ener gie." Volgens de Rekenkamer zit de fout voor een deel in de energiebelastingen. Die maken dat de belasting op steenkool lager is dan op gas en op fossiele brand stoffen in het algemeen be duidend lager dan op elek triciteit. Dat zou net an dersom moeten zijn. Volgens Tang beloofde de EU in 2009 om tegen 2020 alle subsidies op fos siele brandstoffen te beëindigen. Niet alleen is dat niet gebeurd, de Reken kamer gelooft ook niet dat dit de komende jaren gaat lukken. ,,De uitfasering van subsidies voor fossiele brandstoffen uiterlijk in 2025 zal een uitdagende maatschappelijke en eco nomische transitie inhou den", aldus Viorel Stefan, het Roemeense Rekenka merlid dat voor de studie verantwoordelijk is. Boost Tang, voorzitter van de EP-belastingcommissie, ziet in het rapport alle aan leiding om ook het Neder landse energiebeleid op de korrel te nemen. „Terwijl Nederland het op één na slechtst presteert in de overstap naar duurzame energie, heeft het ook nog eens een van de laagste C Europa mist eigen deadline voor stoppen met subsidies fossiele energie subsidies. We moeten onze energietransitie een boost geven. In plaats van 5 mil jard in een nieuwe kern centrale kan het kabinet beter subsidies stoppen in technologieën als zonne panelen." Brussel lijkt voorlopig niet op zijn schreden terug te keren. Juist vandaag komt het met voorstellen om gas en kernenergie als schoon te betitelen, in de hoop daarmee voor deze twee energiebronnen tien tallen miljarden bij banken en andere grote beleggers vrij te maken. Volgens de milieubeweging zet dat zon en wind opnieuw en nog verder op achterstand. - Frans Boogaard HoteL Gasthof SchroLL in KirchbichL, Oostenrijk Boek nu op pzc.nl/vt2206 VANAF DE® SPECIAAL VOORJOU PC WOENSDAG 2 FEBRUARI 2022 Weer klein stapje voor cacaoboeren Peet Vogels Amstelveen BRUSSEL Europa subsidieert nog altijd op grote schaal fossiele brandstoffen. Volgens een kritisch rapport van de Europese Rekenkamer geven lidstaten daar jaarlijks meer dan 55 miljard euro aan uit. Tiroler gastvrijheid en gezelligheid. Allemaal te vinden in het sfeervolle Hotel Gasthof Schroll. En buiten imponeren de Alpen. Honderden kilometers aan wan delpaden liggen daar op je te wachten. Met de inbegrepen gastenkaart ontvang je bovendien gratis OV èn leuke kortingen. Er is zoveel inbegrepen, geniet ervan! Inhoud arrangement: Prijzen per persoon per arrangement: 2, 3,4, 5 of 7x overnachting ontbijt 3 dagen - van 89,- tot 119,- 2, 3,4, 5 of 7x 3-gangendiner of buffet 4 dagen - van 139,- tot 169,- drankenwaardebon twv 25 of 50 5 dagen - van 169,- tot 209,- gratis wifi, parkeren en nog veel meer 6 dagen - van 199,- tot 249,- vroegboekbonus bij boeking vóór 6-4-22 8 dagen - van 239,- tot 339,- Prijzen o.b.v. een 1, 2, 3 of 4pk en excl. €20 boekingskosten en toer.bel. a €1 pppn. Vroegboekbonus: 1 fles Spu- mante per kamen Bij neg. reisadv. gratis annuleren tot 35 dgn voor aankomst omboeken. 894km va Utrecht. WEBSHOP KEURMERK J VEILIG EN BETROUWBAAR Een boer in Ivoorkust droogt cacaobonen. foto godong/universal images f HEEL VEEL INBE- L GREPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19